Mézengúzék és Pempőék a MOME méhészetében
Tóték és Méz-gáék már tavaly is szorgalmasan dolgoztak a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) árnyas kertjében. Egymázsányi erdei virágmézet gyűjtöttek, amiből sok kis üveg telt meg, így nagyon sokan meg tudták kóstolni.
A két méhcsalád az idén már a megszokott környezetében kezdhette meg a kora tavaszi tisztítórepüléseket és a méz gyűjtését a környékbeli virágokról. A két kaptár alatti mérleg bőséges eredményt mutatott, így április utolsó napján – a méhek napján – meg is történhetett az első pergetés. A lépekből immár a második MOMÉZ, faját tekintve ezúttal gyümölcsvirágméz folyt az üvegekbe.Két új kaptár is került a régiek mellé, és Kutasi Tamás kerületi méhész szerint az új családok termelésének megkezdésére sem kell sokat várni. A program szakmai hátterét biztosító méhészmester elmondta, hogy az egyetemi hallgatók nagyon lelkesen és bátran részt vesznek a méhek kezelésében, és a mézen kívül kinyert viasz és propolisz is helyben hasznosul. A most telepített kaptárokba már a Hegyvidékre jellemző galagonyás akácmézet gyűjtik majd a méhek, amelyet május végén lehet elvenni.
Sisák Eszter, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemért Alapítvány kabinetfőnöke arról beszélt, hogy az egyetem polgárai nemcsak megbarátkoztak a közelben dolgozgató méhekkel, de a szorgos rovarok elkezdtek organikusan kapcsolódni az egyetemi oktatáshoz is. Az egyik diák például a digitális tárgyalkotás tantárgy keretében a kaptármérlegek mérési eredményeiből hoz létre az adatok vizualizációját szolgáló, kerámianyomtatóval készülő installációt.A MOME-méhészet új méhcsaládjainak nevéről ismét a hallgatók döntöttek, így lettek Mézengúzék és Pempőék az új szomszédok. Ha valaki lemaradt a kaptáravató ünnepségről, akkor az egyetem faműhelyében készülő kaptárokat megnézheti majd a Budapest100 építészeti-kulturális fesztivál alkalmával. Az idén a belső kertek, zöld oázisok a fő témák, és a MOME is csatlakozik a programhoz.
-bi-