Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Sport_es_muveszet1

Sport és művészet

Szavak nélkül ugyan, de történetet mesél, mint egy színdarab, és közben a modern táncok szinte minden technikáját alkalmazza, beleértve a show- és akrobatikus elemeket is. A művészi látványtánc egyszerre sport és művészet. Ebben a rendkívül összetett műfajban alkot maradandót mostani beszélgetőtársunk, Borbás Alexandra Ramóna, aki a Testnevelési Egyetem Gyakorló Sportiskolai Általános Iskola és Gimnázium tanulójaként már Európa-bajnoki címmel is büszkélkedhet.


  • Bevallom, amikor először találkoztam a művészi látványtánc elnevezéssel, azonnal a magaskultúra jutott az eszembe. Közel járok az igazsághoz?
  • Igen! Az elnevezés valóban arra utal, hogy a tánc a művészeti kifejezés formájában jelenik meg. Az ilyen típusú tánc gyakran kapcsolódik a magaskultúrához, mivel nemcsak szórakoztató, hanem művészeti kifejezésként is funkcionál.
  • Mit kell tudni erről a műfajról?
  • Olyan táncművészeti irányzat, ami hangsúlyozza a vizuális hatásokat, a táncos mozdulatait és a környezetet, amelyben a tánc zajlik. A hagyományos táncműfajoktól eltérően fontosnak tartja az érzelmi és filozófiai üzenetek közvetítését is. Éppen ezért a koreográfiák gyakran mélyebb, akár társadalmi, személyes témákat dolgoznak fel.
  • Hogyan kapcsolódik ehhez a ritmikus gimnasztika?
  • Többféle ága van a látványtáncnak, az egyik a ritmikus gimnasztikai elemekkel gazdagított változat. Ezek a sokszor akrobatikus mozgások rendkívül kifejezők, dinamikusak, még különlegesebbé teszik az előadást. Jól illeszkednek egy olyan művészeti formába, ami a táncot és a mozgást ötvözi. Bár a ritmikus gimnasztika elsősorban sportág, amely szigorú technikai és pontozási szabályokkal rendelkezik, művészeti előadásokban, különösen a látványtáncban ezek az elemek is művészi eszközként jelenhetnek meg. Az alapvető mozdulatok szinkronizálása, a precizitás és a ritmus érzékelése olyan szempontok, amik ebben a műfajban is fontosak.Sport_es_muveszet1
  • Azért ez így nem hangzik egyszerűnek. Mennyire nehéz elsajátítani?
  • Valóban nem egyszerű, ennek a táncnak az elsajátítása összetett folyamat. A táncosoknak egyszerre többféle készséget kell fejleszteniük, ilyen a mozgáskoordináció, a művészi kifejezés, a technikai precizitás és a fizikai állóképesség. A zene és a mozgás közötti összhang is nagyon fontos, mivel a ritmus, a tempó és a hangulat érzékelése alapvető. Hiszen a táncosoknak nemcsak a technikai elemeket kell jól végrehajtaniuk, hanem a zenére is reagálniuk kell, hogy az előadás dinamikus és kifejező legyen. Ezenkívül a tánc nemcsak a technikai tudásról szól, hanem az érzelmi és művészeti kifejezésről is. Képesnek kell lennünk arra, hogy kifejezővé és érzékennyé tegyük a mozdulatainkat, miközben a ritmikus gimnasztikai elemek technikai igényeit is figyelembe vesszük. Az alapokat, legyen szó eszközkezelésről, hajlékonyságról vagy erőnlétről, csak hosszú hónapok, akár évek alatt lehet elsajátítani. A művészi látványtáncban mindezt egyéni és csoportos szinten is meg kell valósítani, így a táncosok rengeteg időt szánnak az edzésre és a próbákra, hogy mind technikai, mind művészeti szempontból felkészültek legyenek.
  • Ezek szerint többféle formációban táncol?
  • Valójában mindegyik típusú produkcióban szerepelek. Hároméves korom óta megszakítás nélkül foglalkozom a sportággal. Óvodáskoromban elvittek a szüleim egy edzésre, és beleszerettem. Egyéniben nyolcéves korom óta minden szezonban, csapatban ötéves korom óta szintén minden szezonban táncoltam és táncolok, de duóban és trióban is színpadra lépek az Art In Motion kötelékében, a Mozdulat Művészet Látványtánc Sportegyesületben.
  • A művészeti tánc egyben tehát sport is?
  • Valójában igen: olyan táncműfaj, amiben a sport és a művészeti elemek egyaránt jelen vannak. Talán úgy lehetne megfogalmazni, hogy fizikai igénybevétel, technikai tudás és edzés szempontjából sport, de a művészeti kifejezés, az érzelmek közvetítése által művészet. Nem érdemes éles határvonalat húzni a kettő között, inkább egy olyan dinamikus keveredésről van szó, aminél a kettő összemosódik, és jelen van az előadásokban.
  • Ha sport, akkor nyilván versenyek is vannak.
  • Ez így igaz, mégpedig nemzetközi és országos szintű versenyek. Az előkészületek során a versenyzők és koreográfusaik megtervezik a táncot, a mozdulatokat, az egész előadást. A zene választása kritikus, mivel szoros összhangban kell lennie a tánc ritmusával és a koreográfia hangulatával. A díszletek és a fellépőruhák szintén fontos szerepet kapnak. A versenyek általában több lépésből állnak, és több kategóriában zajlanak: egyéni, duó, trió, kiscsoport, csoport és formáció. Külön indulnak a kezdők és a haladók, ezenfelül korosztály szerinti besorolás is van. Az előadások időtartama általában kettő-öt perc. A zsűri értékeli a technikai kivitelezést, a művészeti kifejezést, a szinkronitást és a csapatmunkát, a kreativitást és az innovációt, valamint a vizuális összhangot. Általában egy pontozási rendszert alkalmaznak, ami lehetővé teszi, hogy minden egyes szempontot külön értékeljenek, majd az összesített eredmény alapján döntenek. Különdíjakat is szoktak adni a legjobb művészeti kifejezésért, a legjobb szinkronitásért vagy a legkreatívabb előadásért.Sport_es_muveszet2
  • Eddigi versenyein a sikerek sem maradtak el.
  • Nagyon sokat kaptam a tánctól, többszörös Budapest-bajnok vagyok, ezenkívül magyar és Európa-bajnoki címet nyertem. Büszke vagyok a Legígéretesebb Táncos, a Legjobb Előadás és a Legelszántabb Táncos díjakra, no és persze a „XII. kerület Sportjáért 2023” címre is. Ez utóbbi a sportteljesítmény mellett a tanulmányi eredményeimet is elismeri, a tanulás pedig lényeges számomra. Szerencsésnek mondhatom magam, mert az iskolámban minden adott ahhoz, hogy jól teljesítsek a sportban és az iskolapadban is.
  • Mennyi ideig lehet ezt csinálni? A későbbiekben is komolyan tervez a tánccal?
  • A művészi látványtáncban, mint sok más táncos sportágban is, a karrier hossza nagyban függ a táncosok fizikai állapotától, a kitartásuktól és attól, hogy mennyire szeretnék folytatni a sportot. A táncos karrier viszonylag rövid, mivel a tánc erősen megterheli a testet, és a fizikai csúcspont általában a húszas vagy a harmincas évek elejére tehető. Amíg tudom, csinálom, de ha a fizikai terhelés már sok lesz, szeretném megtalálni a módját, hogy más szerepben, edzőként vagy koreográfusként, de a tánc mindenképpen az életem része maradjon.

sm.