Április 21-ig pályázhatnak a társadalmi szervezetek
Összesen 100 millió forint keretösszeggel nyolc pályázati kiírást tett közzé az önkormányzat a XII. kerületben működő társadalmi szervezetek programjainak, tevékenységeinek támogatására. Közösségeket és közösségi tereket fejlesztő, kulturális és hitéleti, oktatási és készségfejlesztő, zöld- és fenntarthatósági, generációkat áthidaló, továbbá a lakók digitális kompetenciáit növelő programokra egyaránt lehet vissza nem térítendő támogatást igényelni. Ugyancsak megjelent egy pályázat a társadalmi szervezetek működésének, szakmai fejlődésének, hálózatépítésének elősegítésére.
Az összes pályázaton indulhatnak azok a civil és sportszervezetek, vallási közösségek, köznevelési vagy egészségügyi intézményekkel együttműködő alapítványok, egyesületek és egyéb szervezetek, amelyek részben vagy egészben a XII. kerületi lakosság érdekében végzik tevékenységüket. Több kiírásnál is előnyt élveznek az együttműködésre és az önkéntességre építő, különböző szervezetek összefogásával megvalósuló programok. A pályázatok benyújtásának határideje: 2025. április 21.
1. Szomszédünnep, piknik, társas, játékos esemény, séta, túra, kirándulás, tábor, erdei iskola, sportfoglalkozás, tájékoztató, felvilágosító, prevenciós vagy rekreációs összejövetel? Ezek közül bármelyikhez igényelhető anyagi segítség a közösségi, közösségfejlesztő tevékenységek, programoktámogatására kiírt pályázat keretében.
Az alapvető cél, hogy az egyes tevékenységek erősítsék a közösségi kapcsolatokat, az együttműködést, az egymás iránti szolidaritást, továbbá elősegítsék a helyi közösségek fejlődését és jólétét. Egy pályázó minimum 50 ezer, maximum 1 millió forint támogatásban részesülhet, a teljes pályázati keretösszeg 20 millió forint.
2. Amennyiben zenei, színházi vagy cirkuszművészeti program, kiállítás, filmvetítés, irodalmi est, művészeti műhely, vagy hitéleti, tudományos, ismeretterjesztő, egészségügyi és információs rendezvény, szeminárium, workshop megvalósítását tervezi egy közösség, a kulturális, hitéleti tevékenységek, rendezvények és programoktámogatására szánt pályázaton érdemes részt vennie. Ez a kiírás azoknak is szól, akik a helyi kulturális örökséget, hagyományokat erősítő évfordulókat, világnapokat, ünnepekhez kapcsolódó programsorozatokat vagy kulturális, hitéleti táborokat szeretnének megtartani. Minimálisan 50 ezer, maximálisan 3 millió forint támogatás igényelhető, összesen pedig 15 millió forint folyósítható ebben a kategóriában.
3. Az oktatási és készségfejlesztési programoktámogatására kiírt pályázat a gyerekeket és az időseket, valamint a hátrányos helyzetűeket célozza. Ennek keretében olyan projektek megvalósítása segíthető, amik az említett célcsoportok számára kínálnak oktatási, munkaerőpiaci vagy életvezetési készségfejlesztő programokat.
Támogathatók a mentálhigiénés foglalkozások, tanfolyamok, a nyelvtanulás, a munkaerőpiacra való belépést segítő képzések, tréningek, a gyerekek fejlesztését szolgáló programok, terápiás módszerek és tanfolyamok, továbbá a digitális állampolgársággal kapcsolatos ismeretek terjesztése. 100 ezertől 500 ezer forintig terjedhet az igényelhető támogatás összege, a pályázati keretösszeg 10 millió forint.
4. A zöld- és fenntarthatósági programok pályázatán a faültetéseket, nem társasházi területeken közösségi kertek létrehozását, közösségi komposztálók kialakítását, szemétszedő akciókat, továbbá állatvédelmi tevékenységeket is támogat az önkormányzat. Ezeken felül minden egyéb a helyiek aktív részvételét előmozdító, környezetvédelmi szemléletformáló akció anyagi segítséget kaphat. Az előbbi célokra minimum 50 ezer, maximum 500 ezer forintot lehet kérni, összesen pedig 10 millió forint osztható ki.
5. A digitális és technológiai innovációktámogatásának célja, hogy az itt élők, különösen az idősek segítséget kapjanak digitális kompetenciáik fejlesztéséhez, az új technológiák használatához. Ugyancsak támogathatók a mesterséges intelligencia működéséhez, valamint a digitális bűnözéshez és az infokommunikációs biztonsághoz kapcsolódó ismeretterjesztő rendezvények, továbbá a közösségi média és a „gamer” platformok használatával összefüggő, szülőknek és gyermekeiknek szóló képzések. Ez esetben 50 ezertől 1 millió forintig terjedhet az önkormányzati hozzájárulás összege, a teljes keretösszeg 10 millió forint.
6. Új közösségi tér kialakítására, táncterem, sportterem korszerűsítésére, továbbá köznevelési, szociális és egészségügyi intézmények vagy vallási közösségek közösségi tereinek fejlesztésére, felújítására szintén rendelkezésre áll összesen 10 millió forint. A közösségitér-revitalizálási és -kialakítási programokra100 ezer és 1 millió forint közötti összeget igényelhetnek az érintettek.
7. A gyerekes családok, fiatalok és az idősek közötti párbeszédet, együttműködést hivatott elősegíteni a generációkat áthidaló közösségi programoktámogatása. Ezek közé sorolhatók például a családi napok, az egészségügyi szűrések, a szabadidős foglalkozások, játszóházak és piknikek, továbbá az ismeretterjesztő előadások, projektek, amikre összesen 10 millió forintot – pályázónként minimum 100 ezer, maximum 1 millió forintot – biztosít az önkormányzat.
8. A társadalmi szervezetek működésére, szakmai fejlődésük és hálózatépítésük támogatására 15 millió forintos pályázati keret áll rendelkezésre. Ebből a forrásból éppúgy lehet anyagi segítséget kérni irodai költségekhez, mint képzéseken, konferenciákon való részvételhez vagy ilyen programok szervezéséhez. Egy-egy szervezet 50 ezer és 1 millió forint közötti összegre pályázhat.
nn.
A részletes pályázati kiírások, valamint a kitöltési és beadási útmutatók megtalálhatók az önkormányzat honlapján, a hegyvidek.hu/palyazatok-2025 oldalon. A pályázati felhívások 2025. március 25-i lapszámunk 4–5. oldalán is elolvashatók.