Egy sigma napja a Jókai iskolában
Jókai Mórnak köszönhető, hogy immár több mint 160 éve letehették az első elemi iskola alapkövét a Svábhegyen. Ennek megfelelően a Jókai-nap a Svábhegyi Jókai iskola és nagy írónk közös ünnepe. A hagyományos program időpontja minden évben a március 15-ét megelőző utolsó tanítási nap, ráadásul az idén ünnepeljük Jókai Mór születésének 200. évfordulóját, ami – ha lehet – még aktuálisabbá tette az eseményt.
Vukovári Nóra, az idei szervező igyekezett is még a szokásosnál is vonzóbbá tenni a programot a diákok számára. Nem feltétlenül azzal, hogy elmaradtak a tanórák, sokkal inkább az izgalmas vetélkedőkkel, műsorokkal és interaktív foglalkozásokkal. Éppen ez is a Jókai-nap egyik legfontosabb célja: felkelteni a gyerekek érdeklődését a kultúra szépségei iránt, kedvet adni ahhoz, hogy ne csak azért tanuljanak, mert az kötelező.
Az alsósok a hagyományos helytörténeti vetélkedőn és kézműves foglalkozásokon vettek részt, kokárdát és zászlót készítettek, míg a felsősöket a második emeleti, szabadulószobává átalakított termek várták, sok-sok rejtéllyel és feladattal. Az osztályok tagjai állomásról állomásra haladtak, mindenhol egy-egy Jókai-regény elevenedett meg. A Kárpáthy Zoltán nyomán LEGO-emberkéket mentettek a vízből, Az arany embert követve Duna menti településeket keresgéltek a térképen, a Fekete gyémántok történetét felidézve gipszöntvényekből bányásztak ki rejtett titkokat, sőt A cigánybáróból ismert Botsinkay Jónás várát is újjáépítették. Minden jó megoldásért kódok jártak, ezek segítségével lehetett végül eljutni a kincshez – amely hol máshol lehetett volna elrejtve, mint az első emeleti Jókai-szobornál.
A játékot az 5. c osztály ünnepi műsora követte. Az előadás egy mai diákról szólt, aki leckeírás közben elalszik, és álmában a fiatal Jókai Mór bőrébe bújik. A színpadon megelevenedtek az 1848-as forradalom és szabadságharc főbb eseményei, a márciusi ifjakkal, a kokárdát osztogató honleányokkal és a csatába induló huszárokkal.
„Azt tapasztaljuk, hogy napjainkban egyre nehezebb megértenie az olvasónak a tizenkilencedik századi regények szövegeit. Ezért akartunk modern formában, interaktív feladatok segítségével kedvet csinálni Jókai életművéhez” – hívta fel a figyelmet Vukovári Nóra, aki szerint úgy tűnik, sikerrel jártak, a nap végén ugyanis a gyerekek határozottan kijelentették, hogy Jókai Mór igazi sigma volt. Márpedig az ifjúsági szleng ismerői jól tudják, hogy egy mai fiataltól aligha lehet ennél nagyobb dicséretet kapni.
sm.