Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Egyutt_gondolkodunk_es_teszunk_azert_hogy_legyen_minden_jobb1

„Együtt gondolkodunk és teszünk azért, hogy legyen minden jobb”

A közösségépítés és a közbiztonság területén kiemelkedő munkát végző embereket, kiváló sportteljesítményt nyújtó fiatalokat, valamint a Hegyvidéki Helytörténeti Gyűjtemény pályázatán sikerrel szereplő óvodásokat és iskolásokat díjazott az önkormányzat március 15-én, nemzeti ünnepünk alkalmából. A megemlékezésen Kovács Gergely polgármester és László Ferenc történész mondott ünnepi beszédet.


„Március 15-e a szabadság napja, a bátorságé, az összetartozásé, az emberségé. A sokszínű ország napja, ahol mindenki egyenlő, és nincsenek egyenlőbbek” – jelentette ki Kovács Gergely polgármester március 15-i ünnepi beszédében.

A kerület vezetője arról beszélt, hogy 1848-ban azoknak, akik nem nézték tétlenül a zsarnokságot, és volt bennük „erő, értelem ahhoz, hogy változtassanak”, egy óriás birodalom ellen kellett fellépniük. A császárhoz képest „senkik” voltak, mégis kitartottak követeléseik, például a sajtószabadság, a felelős kormány, a törvény előtti egyenlőség mellett.

„Szomorú, hogy az akkori követelések napjainkban is mennyire aktuálisak” – jegyezte meg a polgármester. Hozzátette, hogy a márciusi ifjak példáját követni manapság nem is olyan könnyű, amikor „egymást érik a diktatúrát súroló, esetleg meghaladó cselekedetek”.

„Mi itt, a XII. kerületben azokra a lehetőségekre esküdtünk fel, amelyek továbbvisznek bennünket. Arra, hogy visszahozzuk és gyakoroljuk a demokráciát, a szabad döntés jogát. Arra, hogy együtt építjük a jövőt, együtt gondolkodunk és teszünk azért, hogy legyen minden jobb” – vázolta fel az új önkormányzat működésének szellemiségét Kovács Gergely. Ennek kiteljesítéséhez, mint mondta, számos közösségépítő eseménnyel járult hozzá az önkormányzat az elmúlt hónapokban.

László Ferenc történész az ünnepségen arról beszélt, hogy 1848. március 15-e eseményeit nagyrészt az improvizáció formálta, ez ennek az ünnepnek az egyik legsajátosabb és legvonzóbb mozzanata. Mint fogalmazott, „1848 egyszerre történelmünk magasztos pillanata, egy politikai akciósorozat hibátlan lebonyolítása, valamint egy nagy, kollektív diákcsíny, merthogy 1848. március 15-nek meglepően derűs, határozottan humoros volt a hangulata”.Egyutt_gondolkodunk_es_teszunk_azert_hogy_legyen_minden_jobb2

A történész példaként idézte fel, hogy a Pilvax kávéházban Pálffy Albert, a márciusi ifjak egyike a biliárdasztalra ugorva kérte arra az egymás szavába vágó társaság tagjait, hogy „egyszerre csak hárman beszéljenek”. Ugyancsak vicces pillanat volt, amikor a krónikusan dadogó Sükey Károly próbálta ki népszónoki tehetségét. A forradalmi eseményekhez pedig az is hozzátartozott, hogy a fiatalok délben ebédszünetet tartottak.

1848. március 15-nek volt tehát egyfajta kedélyes atmoszférája, ami László Ferenc szerint nem minden esetben jellemezte a hasonló jelentős, forradalmi eseményeket. „Dacára annak, hogy oly’ erőteljesen kilóg a történelemképünkből ez a derűs, felszabadult és sikeres ünnep, számunkra mégis talán a legkedvesebb. Dacára ennek, vagy tán éppen ezért” – mondta az előadó.

Az önkormányzat megemlékezésén Pion István költő, slammer és az őt kísérő Amoeba Band, valamint a Budapest Musical Iskola által szervezett Dal Derby országos énekverseny helyezettjei mutatták be műsorukat. Az önkormányzat vezetői az ünnepségen adták át a Hegyvidéki Közösségépítő és a Hegyvidék Közbiztonságáért Díjat: az előbbit dr. Fojtíková Katarína, a Hegyvidéki Szociális Központ vezetője és Finta László, a Nyitott Műhely alapítója, irányítója, az utóbbit pedig Ledneczki Tamás rendőr törzsőrmester és Babucs Péter tűzoltó főhadnagy vehette át. (Fojtíková Katarínával készült beszélgetésünk a következő lapszámunkban olvasható. Finta Lászlóról és a Nyitott Műhelyről a 2024. december 12-i számunkban írtunk bővebben, az interjú online archívumunkban is megtalálható, a hegyvidekujsag.hu oldalon.)Egyutt_gondolkodunk_es_teszunk_azert_hogy_legyen_minden_jobb3

Tizenöten kapták meg a XII. kerület Sportjáért díjat. A közoktatásban tanuló diákok közül: Babarczi Alfréd (úszás, kéttusa), Bartos Boróka (kézilabda), Bedő Luca (vívás, párbajtőr), Karcsics Boglárka Sára (akrobatikus rock and roll), Lambert Luca (országúti kerékpár), Mikes Janka (tájékozódási futás), Orbán Hanna Regina (curling), Orentsák Lóránt (úszás), Tóth-Sarkadi Kende (kajak), Végh Bíborka (gyorskorcsolya) és Vogl Lolita Noa (tánc).

A 18 év feletti, közoktatásban már nem tanuló sportolóknál Józsa Levente, a TFSE taekwondósa, a 2024-es párizsi olimpia 11. helyezettje és a belgrádi Európa-bajnokság bronzérmese, hazai országos bajnok, a fogyatékossággal élők kategóriájában pedig Dobos Réka, a TFSE parakaratézója, a 2024-es Európa-bajnokság 5. helyezettje, hazai országos bajnok vehette át a díjat. A kiemelkedő munkát végző edzők, sportvezetők közül Kiss Roland, a Magyar Taekwondo Szövetség főtitkára és a TFSE taekwondo szakosztályának megalapítója, valamint Lengyel Veronika Leonóra, a Rock And Magic Egyesület alapítója és edzője részesült elismerésben.

Harmincegy óvodás és általános iskolás kapott jutalmat a Hegyvidéki Helytörténeti Gyűjtemény 1848–49-es pályázatának eredményhirdetésén. A kisebbek között első helyezett lett Fodor-András Vajk, Besenyei Bíborka, Fejér Gréta és Dady Ádám Róbert csapata a Zugliget Óvodából, s ugyaninnen különdíjat kapott Balásy Barnabás, Nádas Noé, Orbán Tamás és Emecz Olivér. Bona Noel András, Hangel Zsófia Lujza, Dóczi Mátyás és Kósa Lujza (Orbánhegyi Óvodák) második helyezést, Hermán Anna és Paput Nóra (Táltos Óvoda Csikó Tagóvodája), valamint Borzák Flóra, Espinola Natália, Espinola Attila és Schulze L. Brúnó megosztott harmadik helyezést ért el.

Az alsó tagozatos diákoknál Kiss Rita (Zugligeti Általános Iskola) lett az első helyezett. Margitics Borbála és Szigeti-Böröcz Ida (Tamási) a második, Tanos Cecília és Zánkay Kristóf, valamint Ördögh Róza és Buka Zsófia (Zugligeti) pedig – szintén megosztva – a harmadik helyen végzett. Nagy Botond Márton (Tamási) különdíjat kapott.

A felső tagozatosoknál Sembery Fülöp István (Németvölgyi) munkáját találta a legjobbnak a zsűri, míg Szabó Karolina Emma és Nényei Gyöngyvér (Pannonia Sacra) második, Kővári Kata Hanna (Zugligeti) pedig harmadik lett a pályázaton. Különdíjasként Polgár Borbála (Pannonia Sacra) vehette át jutalmát.

Az önkormányzat március 15-i ünnepségének zárásaként koszorúkat helyeztek el a pártok, nemzetiségi önkormányzatok, egyházközségek, hagyományőrző szervezetek, az oktatási és kulturális intézmények, valamint a XII. kerületi rendőrkapitányság képviselői a Gesztenyés kertben, az 1848-as hősi emlékműnél. Az önkormányzat részéről Kovács Gergely polgármester és Kocsik Tekla alpolgármester helyezte el az emlékezés virágait.Egyutt_gondolkodunk_es_teszunk_azert_hogy_legyen_minden_jobb1

-vá-