Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

A_homlokzatszigeteles_bejelentesi_eljarasa1

A homlokzatszigetelés bejelentési eljárása

Az éghajlatváltozással összefüggő beruházások engedélyeztetési eljárásairól szóló cikkünk megjelenése után többen is megkeresték lapunkat, és hasonló kérdésekről, szabályokról érdeklődtek a homlokzatszigeteléssel kapcsolatban. Most ezekre igyekszünk válaszokat adni a polgármesteri hivatal városrendezési és főépítészi irodája segítségével.


A lakosság körében leggyakrabban előforduló utólagos homlokzatszigetelést és homlokzatfelület-átszínezést önkormányzati rendelet szabályozza „homlokzatfelújítás” címszó alatt. Ez mindkét esetben településképi bejelentési eljárás lefolytatását írja elő.
Amikor a beruházás egy nem védett és nem is védett épület közelében álló ingatlant érint (ez a leggyakoribb), akkor egy tervezői jogosultsággal rendelkező szakember által készített tervdokumentációt kell mellékelni a bejelentéshez. Társasház által végzett közös beruházáskor – a közös szerkezet (a főfalak és homlokzatok) érintettsége miatt – további elvárás közgyűlési határozatot csatolni, a társasházi törvényben előírtaknak megfelelően. Osztatlan közös tulajdon esetében egy minden érintett tulajdonostárs által aláírt hozzájárulást kell beadni.A_homlokzatszigeteles_bejelentesi_eljarasa2Társasházaknál kritikus kérdés, hogy a lakóközösség kisebbsége vagy egyetlen lakó megakadályozhatja-e az egész épület szigetelését. Mivel a külső homlokzat a legtöbb helyen közös tulajdonban van, homlokzatfelújításkor a bejelentéshez mindig be kell nyújtani a társasházi törvény szerinti hozzájárulást. Amennyiben egy társasház nem egységes, teljes homlokzati beruházást valósít meg, akkor a korábban hivatkozott – Budapest Főváros XII. Kerület Hegyvidéki Önkormányzat Képviselő-testületének a településkép védelméről szóló 25/2021. (IX. 28.) számú – önkormányzati rendelet 22. § (5) bekezdése alkalmazható, ez azonban kizárólag az építészeti tagolás figyelembevételével engedélyezi a részleges homlokzatfelújítás lehetőségét.
Kötelező a bejelentés a műemléki környezetben vagy műemléki jelentőségű területen álló, egyébként nem védett ingatlanokon végzett homlokzatfelújítások esetében is. Arról, hogy az érintett ingatlan ebbe a kategóriába esik-e, a helyrajzi szám ismeretében az önkormányzat honlapján (hegyvidek.hu) elérhető Minerva térinformatikai rendszerben kaphatunk információt. Amennyiben ilyen jellegű területen áll, akkor az illetékes örökségvédelmi hatósággal (Építésügyi és Örökségvédelmi Hivatal) is egyeztetni kell előzetesen a terveket, mert ez a kerülettől magához vonja a bejelentési eljárást. Ha a homlokzatfelújítás fővárosi vagy helyi védelemmel érintett épületen történik, mindenképpen előzetes főépítészi szakmai konzultációt kell kérni, és az ott elhangzottaknak megfelelően településképi bejelentési eljárást kezdeményezni a helyi önkormányzat városrendezési és főépítészi irodájánál.
Bár az eljárás neve bejelentés, tartalmát tekintve ténylegesen engedélyeztetés történik. A nem a településképi követelményeknek megfelelően kivitelezett homlokzatfelújítás ugyanis kötelezési eljárást vagy bírság kiszabását is maga után vonhatja. Ugyanez igaz a településképi bejelentési eljárás lefolytatása nélkül elvégzett homlokzatfelújításokra. Fontos figyelemmel lenni arra is, hogy – a közelmúltban történt jogszabályváltozás miatt – az is bírság kiszabásával járhat, ha az ingatlantulajdonosok utólag teszik meg a településképi bejelentést. A bírság mértéke 200 ezer és 2 millió forint között mozoghat.
A XII. kerületben elvétve előforduló rossz példák láttán gyakran felvetődik a kérdés, hogy a homlokzati színnel kapcsolatban szükséges-e előzetesen egyeztetni a hatóságokkal. Általános szabály, hogy az épület új színénél kerülni kell a rikító árnyalatok használatát, és alkalmazkodni szükséges a környezet színvilágához, több színt pedig csak az építészeti tagolások figyelembevételével lehet használni.A_homlokzatszigeteles_bejelentesi_eljarasa1A homlokzat színét érintő változtatások esetében figyelembe kell venni a hegyvidek.hu/ugyintezes/varosrendezes/telepuleskepi-rendelet-es-arculati-kezikonyv honlapról letölthető Településképi Arculati Kézikönyv ajánlásait. Emellett az eljárást megelőzően – különösen kétséges színválasztásnál – érdemes egyeztetni a városrendezési és főépítészi irodával.

(Barta)