Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Milliardos_fejlesztes_a_meddosegi_centrumban1

Milliárdos fejlesztés a meddőségi centrumban

Másfél milliárd forintos központi támogatással komoly fejlesztések történtek az egykori Budai Meddőségi Centrumban, amely ma már a DUNAMENTI REK Reprodukciós Központ Kútvölgyi Intézeteként működik. A Szent János Centrumkórház területén található intézményben megújultak a laborok, valamint a műtői szárny, amelyhez egy korszerűen felszerelt, kétágyas posztoperatív őrző is kapcsolódik. A beruházás részeként új betegváró és látogatói váró épült, továbbá megtörtént a teljes fűtési rendszer modernizálása.

„Ez az intézet egyike azoknak, amelyek jelenleg a legkorszerűbb felszereltséggel működnek” – mondta el lapunknak dr. Zeke József orvosigazgató. Felidézte, hogy a Budai Meddőségi Centrum 1992-ben kezdte meg működését dr. Konc János vezetésével, akinek a halála után, 2023 közepén ő vette át a vezetői feladatokat. A budai centrum 2023 novemberében, az ország többi meddőségi klinikáját követve, betagozódott a DUNAMENTI REK Reprodukciós Központba.

Az orvosigazgató kiemelte: az intézet az elsők között vezetett be számos eljárást, amely komoly előrelépést jelent a szakmában. Ilyen volt például az ICSI-IMSI program (intracitoplazmatikus spermiuminjektálás), ami a súlyosan károsodott spermaképességű férfiak partnereinek kezelését tette lehetővé. Azokban az esetekben, amikor nem tudott magától felszakadni az embrióburok, az úgynevezett asszisztált hatching – az embrióburok lézerrel történő felszakítása – bevezetése hozott áttörést.Milliardos_fejlesztes_a_meddosegi_centrumban1

A „spindle view” módszer megjelenése is fontos mérföldkő volt: ennek segítségével az élő petesejtben láthatóvá tehető az örökítőanyagot hordozó osztódási orsó, ezáltal pedig biztonságosabban és eredményesebben végezhető az ICSI program. Hasonló jelentőséggel bír az IMSI-technika (intracitoplazmatikus morfológiailag szelektált spermiuminjekció) alkalmazása, amivel hat-nyolcezerszeres nagyítással lehet kiválogatni a legmegfelelőbb spermiumokat a jobb megtermékenyülés érdekében.

Szintén az elsők között jelent meg az intézetben az embrioszkóp, azaz az embriókról 10 percenként felvételt készítő inkubátor. Ezzel a berendezéssel 3-5 nap történéseiről készíthető egy párperces videó, aminek a segítségével jól megfigyelhető, megfelelő módon ment-e végbe az embriófejlődés. A PGD, azaz a preimplantációs genetikai diagnosztika – ami örökletes betegség gyanúja esetén a Humán Reprodukciós Bizottság engedélyével végezhető – Magyarországon mindössze három helyen érhető el, ezek egyike a Kútvölgyi Intézet.

„1992-től 1999-ig – amikor ennek az intézetnek a csapatához csatlakoztam – összesen 1800 pár jelentkezett kezelésre. Ma már közel járunk a 33 ezres számhoz, azaz ennyi pár kivizsgálása történt meg az intézetben, s mintegy 30 ezer esetben a kezelés is a mi feladatunk volt. Ennél is jóval magasabb a beavatkozások száma, hiszen a beültetést többször is elvégeztük azoknál, akiknél az első nem volt sikeres. A kezelések eredményeképpen csaknem 13 ezer gyermek született meg” – összegzett dr. Zeke József.Milliardos_fejlesztes_a_meddosegi_centrumban2

Az orvosigazgató szerint a kezelések eredményességét, a gyermekszületések számának növekedését nagyban segíti, hogy átalakult az állami finanszírozás módja. Korábban csak öt stimuláció és ezekhez kapcsolódóan egy-egy beültetés költségét állta az egészségkassza, így ha az első stimuláció után még maradt embrió, és ezeket újra be akarták ültetni, az finanszírozási szempontból újabb ciklusnak számított. Most viszont egy finanszírozott ciklusból származó első embrió beültetését követő sikertelenség esetén, amennyiben sikerült fagyasztani a számfölöttieket, azok további beültetése a számuktól függetlenül egyetlen elvégzett ciklusnak minősül.

Dr. Zeke József hangsúlyozta, hogy a kivizsgálásoktól, szűrésektől kezdve a gyógyszereken át az embrióbeültetésig a kezelési ciklus minden elemét teljes mértékben támogatja az állam. E folyamatok átlagos költsége ciklusonként nagyjából egymillió forint. Egyedül a preimplantációs genetikai diagnosztika önköltséges.

Milyen fejlődési lehetőségek vannak még a meddőség kezelésében? Az intézet vezetője e kérdés kapcsán úgy véli, további jelentős áttörést hozhatna, ha lehetőség nyílna a petesejtek anonim adományozására. Ugyanakkor egészségügyi okokból, orvosi javallatra, a Kútvölgyi Intézet már 2004 óta végez petesejtfagyasztást, elsősorban daganatos betegek sugár- és kemoterápiája előtt, továbbá súlyos endometriózis vagy veszélyes foglalkozások esetében.Milliardos_fejlesztes_a_meddosegi_centrumban3

ko.