Százmillió forint a közösségek támogatására
Az átláthatóság és a részvételiség elveit messzemenően szem előtt tartva teljesen új pályázati rendszert dolgozott ki az önkormányzat a helyi közösségek erősítése érdekében. A képviselő-testület által a márciusi ülésen elfogadott idei társadalmi pályázatok minden eddiginél nagyobb forrást biztosítanak a közösségi programok, tevékenységek támogatására.
„A cél egyértelmű: a kerület lehetőségeihez mérten lehetőleg minél több programra, minél több szervezetnek adjunk oda egy értelmezhető nagyságú összeget. Szeretnénk, ha sok jó pályázat érkezne be, rengeteg program meg tudna valósulni” – foglalta össze röviden az önkormányzat szándékát az új közösségi pályázatokkal kapcsolatban Kovács Gergely polgármester a képviselő-testület márciusi ülésén.
Minden eddiginél nagyobb, összesen 100 millió forintos keretre pályázhatnak a civil és sportszervezetek, vallási közösségek, oktatási, nevelési, egészségügyi intézményekhez kötődő alapítványok, egyesületek és egyéb szervezetek, nyolc kategóriában. Az összes pályázat esetében átlátható módon ismerhetik meg a jelentkezők az értékelés szempontrendszerét.
„Alapvető változás, hogy eddig szervezeti forma alapján voltak elosztva a keretösszegek. Mi jobbnak láttuk, ha nem azt nézzük, ki milyen jogi formában működik, vagy miben hisz, hanem a programokat, eseményeket igyekszünk támogatni, attól függetlenül, hogy azokat ki szeretné megvalósítani” – mondta a kerület vezetője. Hozzátette, hogy nincs csak az egyházaknak dedikált támogatás – bár a 2. számú pályázatban a hitéleti tevékenységek is nevesítve vannak –, ugyanakkor a vallási közösségek minden pályázaton indulhatnak, így akár több pénzt is kaphatnak a korábbiakhoz képest.
A polgármester kiemelte, hogy a pályázatok előkészítését széles körű társadalmi egyeztetés kísérte. Az önkormányzat Közösségi Részvételi Irodája online megbeszélésre hívta a kerületi szervezeteket, továbbá Hegyvidéki Civil Napot tartott, amin az érdeklődők megismerhették a tervezett kiírásokat, és jelezhették észrevételeiket.
A képviselő-testület többsége elutasította Fonti Krisztina fideszes frakcióvezető javaslatát, hogy pályázati támogatást kizárólag a kerületben székhellyel vagy telephellyel rendelkező, politikai tevékenységet semmilyen formában nem folytató szervezetek kaphassanak, amelyek külföldi támogatásban nem részesültek. Jósa Bálint, a humán bizottság külsős tagja – aki részt vett a pályázatok kidolgozásában – elmondta, hogy amennyiben csakis kerületi székhellyel vagy telephellyel rendelkező szervezetek pályázhatnának, azzal több országos szervezetet, például a Magyar Cserkészszövetség helyi szervezetét is kizárnák. Azt is hangsúlyozta, hogy pártok és pártokhoz kötődő egyéb szervezetek nem indulhatnak a pályázatokon.
Ami a külföldi támogatásban részesülők kizárásának javaslatát illeti, Kovács Gergely szerint ezen az alapon számos művészeti, természetvédelmi szervezet sem vehetne részt a pályázatokon. „Az égadta világon semmi baj nincs azzal, ha egy magyar szervezet európai uniós forrásra pályázik. Egyébként az önkormányzatunk is pályázott uniós pénzekre – tette hozzá a polgármester, ironikusan megjegyezve: – Pokorni Zoltánt is nyilván Brüsszelből irányították, amikor a LIFE pályázat keretében ciszternákra és esőkertekre kapott pénzt.”
További döntések
• A képviselő-testület elfogadta az önkormányzat 2025–2029. évekre szóló gazdasági programját. Ennek fő célja, hogy megteremtse a kerület pénzügyi stabilitását, továbbá hogy a helyi közösségek igényeinek megfelelő szolgáltatásokat lehessen biztosítani, és olyan korszerű fejlesztések kezdődjenek el, amik nemcsak az itt élők életminőségét javítják, hanem gazdaságilag is fenntarthatók hosszú távon. Szintén fontos célkitűzés, hogy a lakosság aktív bevonásával, a közösségi részvétel megerősítésével átláthatóbbá és élhetőbbé váljon a Hegyvidék gazdasági és társadalmi élete.
• A képviselők az önkormányzat 2025. évi közbeszerzési tervéről is tárgyaltak. Közbeszerzési eljárás indul a Normafánál létrejövő környezetvédelmi oktatóközpont területének rendezésére, a MOM Sport felügyeleti rendszerének felújítására és belső medencéjének fóliázására, egyes intézmények fűtési rendszerének korszerűsítésére, tetőzetének rendbetételére, továbbá más felújítási munkáinak elvégzésére. Utak és járdák felújítása, gyalogátkelőhelyek kialakítása, valamint a forgalombiztonság fokozását szolgáló átfogó tervezés is szerepel a közbeszerzések tárgyát képező feladatok között.
• A költségek növekedése miatt 1700-ról 2000 forintra emelkedik a bölcsődei gondozás napi térítési díja május 1-jétől. Ez havi szinten 6300 forint többletköltséget jelent, amit azonban a XII. kerületi lakcímmel rendelkező gyerekek esetében csak akkor kell teljes egészében megfizetni, ha a családban az egy főre jutó jövedelem meghaladja a 342 000 forintot. Az alacsonyabb jövedelműeknél az emelés kisebb, jövedelmi sávtól függően 4830, 3360 és 1700 forint havi szinten. Azok, akiknek anyagi helyzetük miatt eddig nem kellett térítési díjat fizetniük (a családok 36%-áról van szó!), továbbra is térítésmentesen vehetik igénybe a bölcsődei gondozást.
A XII. kerületi lakcímmel nem rendelkező gyerekek (a bölcsődések 2,5%-a) esetében a napi térítési díj 3400-ról 4000 forintra emelkedik. Ez az érintett családok számára, jövedelmi viszonyaiktól függően, 5040 és 12 600 forint közötti többletköltséget eredményez havonta.
• Technikai jellegű változtatásokat kell végrehajtani a Krisztinavárosi, a Svábhegyi és a Zugligeti Bölcsőde, továbbá a Fejlesztő Napközi Otthon, a Hegyvidéki Szociális Központ és a Hegyvidék Lapkiadó alapító okirataiban. Egy pénzügyminiszteri rendelet módosítása miatt változnak az egyes szakágazatokhoz kapcsolódó elnevezések és szakágazatszámok.
• Az önkormányzat az eddigi bérleti díjjal megegyező összeget, 3,7 millió forintot fizettet meg továbbra is a MOM Sport csarnoka, a mellette lévő három sportpálya és a Jagelló úti parkoló használatáért a saját tulajdonú Hegyvidéki Sportcsarnok és Sportközpont Kft.-vel. A cég tevékenységének racionalizálásával, esetleges szerkezeti átalakításával kapcsolatos koncepció elkészítésének 2025. március 31-i határidejét 2025. október 31-ig hosszabbította meg a képviselő-testület.
• Hegyvidéki Közlöny néven, elektronikus formában, időszakosan megjelenő lapot alapított az önkormányzat. Az online kiadványban az önkormányzati rendeletek, normatív határozatok és egyéb fontos közlemények jelennek majd meg bárki számára elérhető módon.
• A Hegyvidék Lapkiadó intézményvezető-főszerkesztői pozíciójára legutóbb kiírt pályázaton – jegyzői törvényességi észrevétel miatt – nem hozott határozatot a testület. Ezért azt a pályázati eljárást a képviselők lezárták, és új pályázat kiírásáról döntöttek.
nn.