Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Szivacsvaros_vilagszam1

Szivacsváros, világszám!

A klímaváltozás városi környezetre gyakorolt hatását és az e hatások mérséklését célzó lehetőségeket mutatja be a „Szivacsváros – Csapadékvíz visszatartása városi környezetben” című kiadvány. A zöldinfrastruktúra-füzetek legújabb tagjaként megjelenő, több mint 150 oldalas, színes képekkel és ábrákkal gazdagon illusztrált kötetet a LIFE Városi Eső projekt keretében rendezett második országos szakmai workshopon ismerhették meg a résztvevők.Szivacsvaros_vilagszam2A címben szereplő, kicsit rejtélyes, inkább sci-fibe illő elnevezés, a szivacsváros-koncepció lényege, hogy a városok tervezése és üzemeltetése során a csapadékvíz ne az egyébként elöregedő és túlterhelt csatornarendszeren keresztül legyen gyorsan elvezetve, hanem helyben tartva éltesse és hűtse a lakókörnyezetet. A világviszonylatban is újnak mondható megközelítés jelenleg még kísérleti fázisban van, ám már gyűlnek azok a pozitív tapasztalatok, amik bizonyítják a létjogosultságát.
A XII. kerületi polgármesteri hivatalban tartott workshop nyugodtan nevezhető hiánypótlónak, az ország minden tájáról érkező érdeklődők meg is töltötték a termet, sőt még a folyosón elhelyezett széksorokat is. Több mint száz javarészt önkormányzatoknál, minisztériumokban és magáncégeknél dolgozó szakmabeli hallgatta a Klímabarát Települések Szövetsége által szervezett rendezvény előadásait, amik a csapadékvíz-visszatartás lehetőségeit taglalták városi környezetben.Szivacsvaros_vilagszam1Az utolsó bemutató a városi faültetés egy új metódusát ismertette, amely ebben a környezetben is biztosítja a fák egészséges fejlődését és akár évszázados élettartamát is. A svéd fővárosban kifejlesztett – és ezért Stockholm Faültetési Rendszernek elnevezett – eljárás lényege, hogy a szakemberek a burkolat alatt bőséges teret és tömörített szerkezeti talajt biztosítanak a fa gyökérzete számára, és az így szabadon terjedhet. Ma jellemzően mélységében is mindössze a burkolatból kivágott, alig négyzetméternyi élettér áll rendelkezésre a városi fák számára. A módszer egyébként a már elültetett fák életkörülményeinek hathatós javítására is alkalmas.
Az élhető éghajlati viszonyok fenntartása szempontjából kulcsfontosságú növények mellett szó esett a városi fák öntözésére használható, de a magánkertekben is alkalmazható esőkertekről is. Ezek a nagyobb ágyás méretű kertrészek képesek felfogni a hirtelen lehulló csapadékot, és lassan szivárogtatják, illetve párologtatják el azt a beültetett növények levélfelületén keresztül.

(Barta)

Az új kiadvány – a sorozat többi füzetével együtt – a budapest.hu/zold-budapest/zoldfeluletek/tervezoknek internetes címről tölthető le.