Tavasszal sem szabad égetni
Sok szerves hulladék keletkezik a kertben a tavaszi kerti munkák során, amitől a leggyorsabban égetéssel lehet megszabadulni. Ez azonban nemcsak észszerűtlen, de tiltott dolog is! Szerencsére a Hegyvidéken egyre ritkábban üti meg orrunkat a lombégetés csípős füstje, de egyedi esetek továbbra is előfordulnak, ezért kell beszélni erről a témáról.
A jogi környezet nem változott, hiszen az ország törvényei és egyéb jogszabályai továbbra sem teszik lehetővé a zöldhulladék nyílt téri égetését. A füst káros egészségügyi hatásai miatt a levegővédelmi rendelkezések is tiltják az égetést, éppúgy, ahogy a környezetvédelmi jogszabályok az egyéb káros környezeti hatások miatt.Az egyébként az egész országra és az év minden napjára kiterjedő általános tilalom mellett a helyi önkormányzatoknak lehetőségük van arra, hogy a saját területükön indokolt esetekben, meghatározott időszakokban engedjenek eltérést a főszabálytól. A XII. kerület kapcsán is a Budapest Fővárosi Közgyűlés 69/2008. (XII. 10.) rendelete az irányadó, amely 2008 óta tiltja az avar- és lombégetést.
A kerttulajdonosok néha megörülnek a hírnek, hogy a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) megszüntette a tűzgyújtási tilalmat (utoljára március 18-án), ez azonban továbbra sem jelenti azt, hogy engedélyezett a kerti zöldhulladék-égetés. Csak a külterületi ingatlanokon fekvő erdőkben és fásításokban, valamint azok 200 méteres körzetében, a tűzrakó helyeken szabad tüzet gyújtani.
Szintén jó tudni, hogy a szigorú rendelkezések nem vonatkoznak a kerti grillezésre, bográcsozásra, szalonnasütésre. Az ilyen közösségi összejövetelek nem tiltottak a lakott területeken, de a jó szomszédság megtartása érdekében érdemes a lehető legkevesebbet füstölni, hogy aztán ne füstölögjenek a környékbeliek... A szükséges méretű és időtartamú tűzrakás, a faszén vagy a száraz fa égetése rendszerint nem okoz bosszúságot.A kerti hulladékot pedig – ahogy arra az említett közgyűlési rendelet is utal – tegyük inkább a komposztálóba, vagy ha nagyobb mennyiségben keletkezik, s különösen ha szennyezett, akkor zsákoljuk be a korábban az FKF, most már a MOHU által rendszeresített zöldhulladékzsákokba, és gondosan bekötözve helyezzük ki a járdára. A MOHU begyűjtő járatai a téli szünet után ismét megkezdték az FKF/MOHU logójával ellátott zsákok elszállítását – a XII. kerületben például pénteken kora reggel.
Az utóbbi időben egyre keresettebbek lettek a logóval ellátott zsákok, így több viszonteladó partnernél hiánycikké váltak, és leginkább a MOHU hulladékgyűjtő udvaraiba érdemes elballagni értük. Ezekből a legközelebbi a XI. kerületben, a Bánk bán utca 8–10. szám alatt található.
BI.