Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

A_titokzatos_kankalinosveny

A titokzatos kankalinösvény

Az első melegebb kikeleti napok előcsalogatták a hegyvidéki kertekben a sárga kankalinokat, amelyekről kevesen tudják, hogy védett növények. Mivel a XII. kerületben gyakori látvány ez a kedves virág, így talán nem is feltételezzük róla, hogy az ország más területei nem annyira szerencsések, mint mi. Márpedig a növény ritkának számít, ezért élvez jogi védelmet. Nyugodtan gyönyörködjünk tehát bennük, de semmiképpen se „gyomláljuk” ki őket!
A kankalin tudományos neve (Primula vulgaris) a korai virágzására és a közönséges, azaz gyakori elterjedésére utal. Vadon főleg a ligetes bükkösökben találja meg életterét. Nálunk szinte minden bolygatatlan kertben felbukkannak visszás-tojásdad, ráncos levelei, és a világoszöld tőlevélrózsák közepén sok kénsárga, magányos virágot nevelnek.
A szártalan kankalin, vagy guggonülő kankalin őshonos növényfaj, és miként a neve is sejteti, alacsony termetű. Ahol ez az évelő lágyszárú megtelepszik, ott néhány év alatt népes telepeket hoz létre, és a citromsárga virágok mellett gyakran a lilás változatai is felbukkannak.A_titokzatos_kankalinosvenyA növény egész Európában és Ázsiában elterjedt, s mivel korán nyílik, mindig is magára vonta az emberek figyelmét. Így lett például az örök barátság és szerelem megtestesítője, miközben a szüzességet is szimbolizálták vele. Shakespeare Hamletjében a kankalinösvény – amely azóta széles körben használt kép lett, és még egyes Biblia-fordításokba is bekerült – a pusztulásba vezető, élvezetesebb, könnyebb út választását jelentette. Ezért szokták a kankalint a hűtlenség és a változékonyság jelképének is tartani. Ezzel némileg ellentétes az az ír szokás, amely szerint a kankalint az ajtóba téve távol tarthatjuk a tündéreket, és biztonságos átjárást biztosíthatunk otthonunkhoz.
Kulcsvirágnak is szokták hívni, mert – állítólag – képes kinyitni minden lakatot és zárat. A keresztények számára így lett a mennyország kapuit kitáró Szűz Mária jelképe.
A virága gyulladáscsökkentő hatású, gyökerének főzetét pedig köhögéscsillapításra használták a népi gyógyászatban. Mi azonban leggyakrabban a kertekben vagy a virágboltokban találkozhatunk vele. Ha cserépben kapjuk a virágot, a legjobb, amit tehetünk, hogy kiültetjük a kert védett szegletébe. A meleg és száraz szobai környezetben gyorsan elhervad, míg a teraszon vagy a kertben hetekig gyönyörködhetünk a tavaszi napsütésben fürdőző virágaiban.

-b-