Világhódítás telefonon
Ha ön világéletében arra vágyott, hogy településeket igazgasson, termővé tegye a pusztaságot, hatalmas flottát építve váljon a tengerek urává, új felfedezésekkel gyarapítsa a tudomány világát, azaz egyszerűen: civilizációt építsen, akkor jó hírünk van! Két módszer is létezik erre.
Tessék beülni az iskolapadba, hatalmas mennyiségű tudást felszívni, követőket gyűjteni, és a hívek élén dolgozni látástól vakulásig, ha kell, kegyetlen döntéseket hozva! Amennyiben valakinek ehhez még sincs kedve, annak ott a Polytopia, amivel megspórolható ez a sok fáradozás. Csak le kell tölteni a mobiltelefonra, és máris kezdődhet a világ meghódítása!
Klasszikus recept
A készítők a klasszikus receptet vették alapul, ami már ezerszer bizonyított. Körökre osztott stratégiáról van szó, a játékosok egymás után lépnek, mint a sakkban. Csak azzal ellentétben itt nem egy bábu mozgatható, hanem bármennyi parancs kiadható.
Erre pedig szükség is van, hiszen egyetlen nyamvadt, bunkós botos úriemberrel kezdjük a világhódítást, hogy aztán végül egységek tömegét mozgassuk a négyzet alakú térképen. A győzelemhez vezető út egyszerű. Településeket kell alapítani, kiaknázni a nyersanyagokban rejlő lehetőségeket, hadsereget építeni, amivel meg tudjuk védeni a javainkat, és folyamatosan munkálkodni a fejlődésen.
Mert hát a Polytopia is alapvetően az evolúcióról szól – csak éppen az a nehéz kérdés, hogy minek adunk prioritást. Gazdagabbak legyenek és többet termeljenek a városok? Nagyobbá váljon a hadsereg? Újabb és újabb technológiák szülessenek, amelyek növelik a hatékonyságot? Egyik sem megy a többi nélkül, ráadásul még fránya ellenfelek is tevékenykednek ugyanezen a játéktéren, ugyanilyen célokkal. Akiknek szent küldetésük, hogy kifilézzenek minket, ugyanúgy a nulláról indulva.
Látvány és kezelés
Ez a stílus nem a látványról szól, a grafika nem eget rengető, viszont hangulatos, funkcionális és karakteres. A program nem kommunikál magyarul, de mivel a parancsok kiadása apró ikonok segítségével történik, így minimális szótározással az is könnyen elboldogulhat, aki egyetlen világnyelvet sem beszél.
Kihívás és tartósság
Játszhatunk valódi emberek vagy gép ellen. Ez utóbbi egyszerűbb és gyorsabb, mivel nem kell egy csomó időt várni arra, amíg a másik pepecselget, gondolkodik.
Több nehézségi fokozat van, így a sikerélmény azonnal bárkit megtalálhat, de az is tény, hogy az utolsó két opció már irgalmatlan kihívást jelent, aminél a végén jó eséllyel elbukunk. Összetákolt országunk az ellenségek martalékává válik, birodalmi ambícióink pedig mennek a levesbe. De pont ez a kihívás az, ami garantálja a tartósságot, és ami arra készteti az embert, hogy újra és újra belevágjon, finomítva a stratégiáját.
A játéktér minden esetben véletlenszerűen generált, ezért nincs két ugyanolyan parti. Röviden: temérdek sok időt lehet vele eltölteni, az agyunkat túráztatva, ez pedig olyan szórakozás, aminek nincs párja!
Szalai Péter