Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Vitak_kereszttuzeben_az_unnepi_slam_poetry

Viták kereszttüzében az ünnepi slam poetry

Az új idők szellemében a korábbiakhoz képest más jellegű ünnepi programot láthattak a XII. kerületi önkormányzat március 15-i megemlékezésének résztvevői. Pion István költő, slammer előadása komoly indulatokat váltott ki, műsorszáma miatt a XII. kerületben működő állami fenntartású iskolák vezetői tiltakozó levelet írtak Kovács Gergely polgármesternek és a képviselő-testület minden tagjának. Ebben elhatárolódtak az „ünnep szellemiségét sértő, azt meggyalázó, a háborút éljenző, droghasználatra buzdító, keresztényellenes, az értékeket kifordító műsortól”, és azt kérték, hogy a jövőben ne fordulhasson elő hasonló eset.

Fonti Krisztina, az önkormányzat fideszes képviselője szerint mivel az eseményen sok gyermek is jelen volt, különösen elfogadhatatlan, hogy droghasználatra és istenkáromlásra utaló kifejezések hangzottak el a produkcióban. „Az az önkormányzati vezetés, amelyik ezt következmények nélkül hagyja, nem tiszteli a nemzet legnagyobb ünnepét, nem tiszteli a Hegyvidéken élőket, de ami még rosszabb: semmibe veszi a gyerekeket, akiknek pedig példát kellene mutatniuk” – írta közösségi oldalán a képviselő.

„Őszintén remélem, hogy Orbán Viktor miniszterelnök úr ünnepi beszéde miatt is szót emel, amikor civil aktivistákat, bírókat és újságírókat poloskához hasonlít [...] Ezek a kijelentések egy ország vezetőjétől komoly súllyal bírnak, és nemcsak méltatlanok voltak, de tartalmukban is súlyosan kifogásolható elemeket tartalmaztak, pedig sok gyerek is jelen volt, vagy láthatta a tévében” – válaszolta Fonti Krisztinának a kerület polgármestere.Vitak_kereszttuzeben_az_unnepi_slam_poetry

Kovács Gergely a közösségi oldalán azt is kifejti, a slam poetry műsorszám célja az volt, hogy olyan generációkat is megszólítson, amelyek általában távol maradnak a megemlékezésektől. Vannak olyan dolgok a kulturális termékekben, amik nem mindenkinek tetszenek, és nem is értenek egyet vele, de ez nem is a totális igazság, csupán a művész véleménye a világról. Szerinte ez a művészi és a szólásszabadság része.

A műsort elítélő véleményekre az előadó is reagált. Pion István nyilatkozatában kiemelte: az általa előadott szövegek külön-külön és egyben is számtalanszor elhangzottak már az ország több állami és egyházi fenntartású középiskolájában, rendhagyó irodalomórák és iskolai ünnepségek keretében. Ezek soha semmilyen formában nem okoztak felháborodást, nem váltottak ki ellenérzést.

A művész a fideszes képviselő nyilatkozatait politikai támadásként értékeli. Vádjait kikéri magának és visszautasítja, főleg mert „nevezett képviselő ott sem volt az eseményen, és nem láthatta, ahogy a közönség – köztük a külön is emlegetett cserkészek, valamint egyházi személyiségek – végigmosolyogta az előadást, amelyet közös tapssal köszöntek meg, amiért személyesen is hálás vagyok”.