Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Botranyos_bontas_a_Tunderhegyen1

Botrányos bontás a Tündérhegyen

Habár az egykori Tündérhegyi Pszichiátria elővédett státuszban van, és nem lehetne lebontani, mégis megkezdődött a nagy múltú épület eltüntetése. Az önkormányzat azonnal intézkedett: a kormányhivatallal és a rendőrséggel leállíttatta az engedély nélküli munkálatokat.

„Kiküldtük a kormányhivatalt a rendőrséggel, akik ma délután leállíttatták a Tündérhegyi Pszichiátria épületének bontási munkálatait, illetve kötelezték a tulajdonost az általa okozott életveszélyes állapot elhárítására. Az önkormányzat pedig a védett épület helyreállítására fogja ezután kötelezni a céget, mert a látszat ellenére vannak még törvények az országban. És talán tanulnak annyit a történtekből az ingatlanbefektetők, hogy a XII. kerületben mostantól be kell tartani a szabályokat, és az új vezetés nem a befektetők, hanem a kerület lakosainak az érdekeit fogja nézni” – írta október 11-én a Facebook-oldalán Kovács Gergely polgármester.

Elsőként Mónus Angéla, a Kutya Párt önkormányzati képviselője számolt be arról, hogy október 3-án, épp az új önkormányzat alakuló ülésével egy időben, munkálatok kezdődtek az egykori pszichiátria, a korábbi Preisich Szanatórium telkén, és elkezdték bontani a kiszolgálóépületeket. Ekkor a kivitelező mindenféle előzetes értesítés és – mint utóbb kiderült – területfoglalási engedély nélkül lezárta a Janka utat, még a környéken élőket sem engedte át. A nagy méretű munkagépek feljuttatásához szükséges behajtási engedéllyel sem rendelkezett a bontóbrigád.Botranyos_bontas_a_Tunderhegyen3

Október 7-én a munkálatokat végző cég műszaki vezetője arról tájékoztatta a Kutya Párt képviselőjét, hogy másnap azbesztmentesítési céllal lebontják a főépület palatetőjét. Ehhez képest 8-án a főbejáratnál lévő félköríves lépcső és terasz került sorra, 10-én pedig már arról érkezett hír, hogy a főépület bontása is megkezdődött. Emiatt aznap Kovács Gergely is odament a helyszínre, de nem engedték be őt az ingatlanra.

Az engedély nélküli bontásról az önkormányzat értesítette a kormányhivatalt, amely október 11-én kora délután – a XII. kerületi rendőrkapitányság közreműködésével – azonnali hatállyal leállította az építkezést, egyidejűleg kötelezte a tulajdonost az életveszély elhárítására. Mindemellett a polgármester kezdeményezi, hogy a képviselő-testület nyilvánítsa helyi védettségűnek a villaépületet, így azt az értékvédelmi vizsgálat befejeztével sem lehet majd elbontani. Az önkormányzat ezután a védett épület helyreállítására kötelezi majd a tulajdonost – ezt a hatályos jogszabályok alapján megköthető, ingatlan-nyilvántartásba is bejegyzésre kerülő településrendezési szerződéssel kívánja elérni.

A Tündérhegyi Pszichiátria egykori épülete most elővédett státuszban van, az értékvédelmi felülvizsgálat határideje pedig 2026, azaz a jelenlegi szabályok szerint sem lehetne elbontani. A telken található melléképületek bontását követően az önkormányzat megkapta az ingatlanra készíttetett telepítési tanulmánytervet, amiből kiderült, hogy a tulajdonos nem szeretné megtartani az egykori szanatórium épületét, ezeken a terveken ugyanis már csak két új társasház látszik. Miután a kerület vezetése felhívta a tulajdonos figyelmét arra, hogy az épület védettség alatt áll, és nem bontható, annak jogi képviselőjétől érkezett egy e-mail, miszerint csak a romos, nem védett melléképületeket tervezik lebontani, továbbá tereprendezést végeznek.Botranyos_bontas_a_Tunderhegyen1

Ehhez képest mégis megkezdődött a villaépület bontása, ami nemcsak az engedélyek hiánya miatt zajlott botrányos módon: szemtanúk beszámolói szerint a munkálatok idején a környéket sűrű ködként lepte be a szálló por, amiből bőven jutott a szomszédban található Zugligeti Általános Iskolának is. A helyszínen készített képek tanúsága szerint az épület egy részénél úgy távolították el a munkagépek az emeleti tartófalakat a tetőszerkezet alól, hogy az alátámasztás nélkül lógott a levegőben. Október 10-én délután mentőautó vitte el az építésen dolgozó egyik munkást, mert megsérült.

A Zugligetben található, hányattatott sorsú villaépület 1906–1908 között épült. A 20-as évek elején Preisich Kornél, a Szent László Kórház egykori igazgatója vásárolta meg, 1929-ben pedig megnyitotta a főként tüdőbeteg gyerekekkel foglalkozó gyógyszanatóriumát. A háború után az ÁVH működött az épületben, amely 1958-tól ismét egészségügyi funkciót kapott, tbc-s és elmebetegeket kezeltek ott.

1978-ban bezárt a szanatórium, de egy évvel később Tündérhegyi Pszichoterápiás és Pszichoszomatikus-rehabilitációs Osztályként újranyílt. 1994-től az egykori Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet (OPNI) részlege lett, ahol depressziósokat, pánikbetegeket, szorongásos zavarral és fóbiával küzdőket kezeltek. Az OPNI 2007-es megszűnése után a Szent István Kórház kihelyezett osztályaként 2009-ig működött itt tovább a pszichoterápiás részleg, azóta az épület üresen áll.Botranyos_bontas_a_Tunderhegyen2

Az ingatlant – ahogy arról az elmúlt években a Magyar Kétfarkú Kutya Párt, valamint több sajtóorgánum is hírt adott – 2016-ban a cikkek szerint meglehetősen nyomott, 509 millió forintos kikiáltási áron eladta a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. a Property Miracle Kft.-nek, amelynek ügyvezetője, Botlik Balázs a korábbi fideszes országgyűlési képviselő, Farkas Flórián sofőrjeként is dolgozott. A villa tulajdonjoga 2021-ben a Rókusfalvy Pál, jelenlegi nemzeti bormarketingért felelős kormánybiztos és testvére tulajdonában lévő Roxer Kommunikációs Kft.-hez került, amely két évvel később kiszervezte az ingatlant a Tündérhegy 2023 Kft.-be. Ez a cég még tavaly decemberben a HoldOn Investment Kft.-hez vándorolt, majd néhány héttel később új többségi tulajdonos érkezett a HoldOn mellé, a Hearts Vagyonkezelő Alapítvány, amely az MNV-t 2015 és 2018 között vezető Szivek Norbert családjának az érdekeltsége.

Hiába váltották egymást az elmúlt években a különböző ingatlantulajdonosok, láthatóan senki nem tett erőfeszítéseket a 2017 óta elővédett státuszban lévő, de a betört ablakokon és a lyukas tetőn át folyamatosan ázó, őrzés nélkül a vandálok előtt tárva-nyitva álló villaépület állagmegóvása érdekében. Ezért okkal feltételezhető, hogy korábban sem állt a tulajdonosok szándékában a védett ház felújítása, hiszen sokkal jobb üzlet annak helyén egy új lakóparkot építeni.

ko.