Egy nap, amikor „szívesen” süthetünk-főzhetünk
Az angolszász országokban Bálint, azaz Valentin napját, február 14-ét „szerelmes ünnepként” tartják számon. Vallási eredete, miszerint Szent Bálintra, a szerelmesek védőszentjére emlékezünk ilyenkor, az idők során elhomályosult. E nap megünneplése mára az egész világon elterjedt, Magyarországon azonban csak az 1990-es évektől vált népszerűvé. Játékos ünnep, a kedves figyelmességek, a vallomások, az érzelmek kimutatásának ideje. És van-e egyszerűbb módja a szeretet „tálalásának”, mint egy-egy jó falat, egy színesen, szellemesen kínált fogás szerettünk tányérján? Ha pedig ez még szív alakúra is sikerül, akkor dupla lesz a meglepetés!
GYÖNGYÖS LEVES FŰSZERES SZÍVEKKEL
Ez egy jó példa arra, hogy egyszerű húslevesből is lehet alkalomhoz illő fogást varázsolni. A szokásosnál valamivel több munkával jár, de megéri. Az ünnepelt biztosan értékeli majd, aki pedig valamilyen oknál fogva nem kedveli a levesbetétet, az magával a zöldséggyöngyös húslevessel is jól jár.
Hozzávalók (4 személyre):
1,5 l hagyományos csirkehúsleves
nagy darabokra vágott, levesben főtt zöldségek: sárgarépa, petrezselyemgyökér, karalábé, zeller
…a zöldfűszeres szívekhez:
4-5 szelet szendvicskenyér
5 dkg sovány sonka
5 dkg vaj
2 tojás sárgája
2 dkg reszelt sajt
fél csokor petrezselyem
fél csokor egyéb zöldfűszer: rozmaring, bazsalikom, metélőhagyma
Legjobb, ha a húslevest előző nap elkészítjük, leszűrjük, a benne főtt zöldségeket félretesszük, a levest pedig hideg helyre állítjuk, hogy a tetején megdermedjen a zsír. Ezt másnap könnyen el tudjuk távolítani. A megfőtt zöldségekből karalábévájóval egyforma gömböcskéket vágunk, ezek lesznek a „gyöngyök” a levesben. A levesbetétnek szánt szívekhez a vajat megpuhítjuk, a sonkát egészen apróra vágjuk, majd a vajjal, a tojások sárgájával, a reszelt sajttal és egy-két evőkanálnyi finomra vágott többféle zöldfűszerrel simára keverjük.
Tálalás előtt rövid idővel a szendvicskenyereket tepsire rakjuk, és sütőben grillfokozaton vagy felső lángon kissé megsütjük, hogy a levesbetétünk alja is ropogós legyen. Ezután mindegyiket megfordítjuk, és a tetejét a zöldfűszeres krémmel megkenjük. Sütőbe tolva megsütjük. A kész szendvicsekből szív alakú kiszúróval (ilyen szinte minden háztartásban akad) szíveket vágunk. Kettőt-kettőt a kitálalt forró gyöngyös leves tetejére fektetünk, és a félretett, felaprított zöldfűszerekkel megszórva kínáljuk.
ANANÁSZOS RIZSES CSIRKE
Egzotikus ízű és megjelenésű, mutatós fogás, amit e jeles napon szív alakban tányérra halmozva tálalhatunk. A félretett ananászhéjakban kínálva is hatásos, meglepetésszámba menő főétel.
Hozzávalók (4 személyre):
20 dkg rizs
1 húsleveskocka (lehetőleg biominőségű)
5 evőkanál olaj
10 dkg tisztított amerikai mogyoró
1 friss ananász
1 vöröshagyma
1 gerezd fokhagyma
25 dkg csirkemellfilé
1 citrom
2 szelet sovány sonka
1 piros zöldpaprika
A rizst többször váltott vízben megmossuk, és 2 evőkanál olajon kifehéredésig sütjük, majd duplaannyi vízzel, mint maga a rizs, felengedjük. A leveskockát belemorzsoljuk, és fedő alatt két percig forraljuk. Ezután a lángot eloltjuk, majd a fedővel és többszörös réteg konyharuhával letakarva a saját gőzében hagyjuk megpuhulni.
Ezalatt a mogyorót egy serpenyőben szárazon megpirítjuk, és ha kihűlt, megdaráljuk. Az ananászt hosszában elnegyedeljük, megtisztítjuk – a héjakat félretesszük a tálaláshoz –, a húsát egy centiméteres kockákra vágjuk. A megtisztított, felaprított hagymát a maradék olajon megfuttatjuk, majd a zúzott fokhagymát hozzáadjuk, végül a csíkokra vágott csirkemellet is belekeverjük. Addig pároljuk, amíg a hús megpuhul. Ezután a főtt rizzsel összekeverjük. Néhány percig még a tűzön hagyjuk, majd az ananászkockákat, a vékony csíkokra metélt sonkát és a piros színű paprikát hozzáadjuk. Megvárjuk, amíg az egész jól átforrósodik, csak akkor tálaljuk.
RAGU BURGONYASZÍV ALATT
Valójában bármilyen apró húsból vagy halból készült ragut tálalhatunk így, a hangsúly a burgonyapürén van. Tény, hogy az elkészítéséhez kell némi ügyesség és türelem, de rendkívül mutatós, jóízű és a köret szerepét is betöltő, „sült-főtt” burgonyapürét varázsolhatunk a tányérokra. Gyakorlatlanoknak érdemes egyszer-kétszer kipróbálni még az ünnepi alkalom előtt.
Hozzávalók (4 szívhez):
80 dkg főzni való burgonya
só
4 evőkanál finomliszt
2 tojás
késhegynyi őrölt bors vagy szerecsendió
vaj
4 adag húsos vagy halas ragu
A burgonyát meghámozzuk, kis kockákra vágjuk, és enyhén sós vízben puhára főzzük. Leszűrjük, majd összetörjük, pépesítjük. Ezután hagyjuk egy kissé hűlni, de semmiképpen ne hűtsük ki, maradjon langyos! Ezt a burgonyapépet a liszttel és a felvert tojásokkal jól összekeverjük, és annyi vajat adunk hozzá, hogy az állaga kenhető, pürészerű legyen. Ha kell, még sózzuk, őrölt borssal és/vagy őrölt szerecsendióval fűszerezzük.
A burgonyamasszát egy csillagcsővel ellátott műanyag zacskóba töltjük. Egy tepsit négyfelé vágott sütőpapírral kibélelünk, és a burgonyamasszát a zacskóból körkörösen kinyomva 4 egyforma, tenyérnyi „szívet” formázunk rájuk. 200-220 °C-ra előmelegített sütőben kb. 20-25 perc alatt szép világosbarnára sütjük. Ha a szívek kissé kihűltek, a tepsiből egyenként a sütőpapírral ügyesen kiemeljük, és a tányérokon szétosztott raguk tetejére csúsztatjuk.
VALENTIN KAKAÓS
Két hozzávalótól válik ünnepivé ez az egyszerűnek tűnő sütemény: a jó minőségű, sötét színű holland kakaóportól és a télen szokatlan bogyós gyümölcstől. Igazán különleges lesz, ha a mélyhűtött helyett sikerül friss gyümölccsel kínálni.
Hozzávalók egy közepes tepsihez:
1 tojás
5 dkg margarin
3 dl tej
4-5 dkg holland kakaópor
25 dkg liszt
1 csomag sütőpor
…a tepsi kikenéséhez: vaj, liszt
…a tetejére: porcukor
…a tálaláshoz: piros lekvár – málna vagy eper, esetleg ribiszke
A tojást a szobahőmérsékleten megpuhított margarinnal habosra keverjük. Egy deci tejjel és a kakaóporral simára dolgozzuk, majd a lisztet, amibe 1 csomag sütőport is szórtunk, beledolgozzuk. Még 1-2 deci tejjel hígítjuk, hogy szépen folyó tésztát kapjunk. Kivajazott, belisztezett tepsibe öntjük, amelyet sütőpapírral is kibélelhetünk, és közepesen meleg sütőben 25-30 perc alatt megsütjük. Közben a tésztába szúrt tűvel ellenőrizzük, hogy kellően átsült-e. Amikor kész, deszkára borítjuk, és még melegen nagy kockákra vágjuk.
Egy kartonpapírból szív formájú sablont vágunk ki, egymás után a süteménykockák tetejére fektetjük, és porcukrot szitálunk rá. Ha a sablont levesszük, láthatóvá válik a csokoládébarna szív. Néhány kanál piros dzsemmel és az ahhoz illő gyorsfagyasztott gyümölcsszemekkel – málnával, eperrel – kínáljuk.
LAZAC SZÍVES MAJONÉZZEL
A lazac az egyik legnépszerűbb halfajta, fehérjében gazdag, a kalóriatartalma alacsony, bővelkedik omega-3 zsírsavban. Nem olcsó, ezért tökéletes választás ünnepi alkalmakra.
Sokféleképpen el lehet készíteni, finom nyersen, párolva, grillezve, sütőbe tolva, de talán a legegyszerűbb serpenyőben sütve. Utóbbi esetben a halszeleteket enyhén olajozott, forró serpenyőben, először bőrrel lefelé fektetve, 3-4 percig sütjük. Utána megfordítjuk, és még 4-5 percig sütjük, miközben néhány csepp citromlével ízesítjük, sóval, borssal, zúzott fokhagymával és finomra aprított kaporral fűszerezzük. Tálaláskor a rányomott majonézszív adja a Bálint-napi díszítést.
SZÍVRE SZABOTT BURGONYA
Az egyben sült borjújava, a marhabélszín önmagában is ritka „királyi” csemegék, utánuk pedig rögvest a sertésszűzpecsenye következik. Bármelyiket megsütve és felszeletelve friss zöldkörettel és szív alakúra vágott francia burgonyával tálalhatjuk.
Ehhez 1 kiló krumplit meghámozunk, és vékonyan felszeletelünk. Egy nagyobb tűzálló tálat kivajazunk, és a burgonyakarikákat egyenletesen, nem túl vastag rétegben beleterítjük. Két deci tejszínt egy tojás sárgájával, egy kiskanál sóval és csipetnyi reszelt szerecsendióval jól összekeverünk, és ráöntjük. Forró (200 °C-os) sütőbe toljuk, és addig sütjük, amíg a krumpli a tejszínt magába szívja, és kissé összesül. Ha kész, kicsit hagyjuk állni, így könnyen szív alakú darabokra vághatjuk, amelyeket lapátkanállal ügyesen a tányérokra szedhetünk.
ZÖDSÉGTATÁR SZÍVESEN
A tatárbifsztek, azaz a nyers hús fogyasztásának szokása egyes feltételezések szerint egészen a tatárokig vezethető vissza, akiknek a harcok közepette nem volt idejük megsütni a húsokat, ezért nyersen ették meg. A zöldségtatár ennek mintájára nyers, felaprított zöldségekből készült előétel.
Megtisztított, apróra vágott vagy reszelt sárgarépát, zellert, karalábét, szárzellert, póréhagymát néhány evőkanálnyi olívaolajjal összekeverünk. Ecettel, sóval és provanszi fűszerkeverékkel ízesítjük. Néhány szelet szendvicskenyeret megpirítunk, és a zöldséges keveréket szív alakban ráhalmozzuk. Zsázsával, friss csírával, zöld salátával díszítve tálaljuk.
(pákozdi)