Egynapos gasztroenterológiai ellátás a Kútvölgyi Tömbben
Pontosabb diagnózis, kevesebb fájdalom és hatékonyabb működés: a Szent János Centrumkórháznak a Hegyvidéki Önkormányzat támogatásával megújuló Kútvölgyi-tornyában újabb életmentő módszerek állnak a betegek rendelkezésére az egynapos gasztroenterológiai ellátásnak köszönhetően. Dr. Sike Róbert főorvost, az I. Belgyógyászati és Gasztroenterológiai Osztály munkatársát kérdeztük erről.
– Több újítás is történt a Szent János Centrumkórházban az utóbbi időben. Sok más mellett megkezdte működését az Intervenciós Radiológiai Részleg, amely a műtétre nem alkalmas daganatos betegek kezelését szolgálja, valamint a Neurovaszkuláris Egység, ahol az elzáródásos és agyvérzéses hátterű stroke kezelésére és megelőzésére alkalmas neurointervenciós eljárások váltak elérhetővé. Továbbá Budapesten elsőként itt tesztelték azt az újonnan kifejlesztett készítményt, amely lehetőséget adhat az 1-es típusú diabétesz gyógyítására. Most ismét bővült a paletta: egynapos gasztroenterológiai betegellátás indult februárban a Kútvölgyi-toronyban. Mit kell tudni erről?
– A világ folyamatosan változik. Napjainkban egyre nagyobb igény van arra, hogy minél rövidebb idő alatt kezeljük a betegeket. Ez egy újfajta egészségügyi tendencia, ami jelentősen könnyíti az ellátást, így nincs szükség a hosszabb kórházi tartózkodásra. Az egynapos, egész pontosan tizenkét órán belüli gasztroenterológiai ellátás másik előnye a humánerőforrás és a gazdasági feltételek optimalizálása. Újonnan induló endoszkópos laborunkban a beavatkozást követően indokolt esetben tizenkét egynapos ellátást biztosító ágyon tudjuk megfigyelni pácienseinket, öt őrzőágyon pedig a súlyosabb, a hosszabb megfigyelést igénylő beavatkozások miatt felvett betegeket fogadjuk.
– Milyen előnyei vannak az egynapos ellátásnak?
– Gyorsabb regenerálódás, kevesebb fájdalom, terápiás lehetőségek, mielőbbi pontos diagnózis. Korábban, ha elváltozást találtunk a vizsgálat során, sok esetben a sebészeti beavatkozás volt a következő lépés. A nemrég megnyílt részlegünkön szike helyett már endoszkópot használunk, amellyel élő képeket láthatunk a vizsgált területről. Szükség esetén nyelőcső-beavatkozásokat, gyomortükrözést, vastagbéltükrözést végzünk, különböző gyomorbetegségeket kezelünk, gyomorpolipokat tudunk eltávolítani, de a vastagbélben található eltérések korrekciójára is lehetőségünk van. Mindezeken túl tervben van egyes epeúti betegségek endoszkópos kezelése is.
– Hogyan lehet jelentkezni a vizsgálatokra?
– A járóbeteg-szakrendelésre telefonon vagy e-mailben lehet jelentkezni, kollégáink minden esetben igyekeznek minél korábbra időpontot adni a szakorvossal történő konzultációra, aminek során el tudjuk dönteni a további beavatkozás, illetve az egynapos betegmegfigyelés szükségességét.
– Mik az eddigi tapasztalataik?
– A részlegünkben sok a beteg, és a célunk továbbra is az, hogy senkinek se kelljen lemondania az indokolt, akár életmentő vizsgálatokról.
– Hogyan látja, az emberek mennyire veszik komolyan a szűrővizsgálatok fontosságát?
– A médiának és a tájékoztató kampányoknak köszönhetően valamelyest változott a szemlélet, kezdik felismerni a szűrések jelentőségét. Ennek ellenére, sajnos, sokan még úgy gondolják, velük nem történhet baj. Ezért sem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy vegyék komolyan a szűréseket, hiszen az esetleges elváltozások időben történő felismerése és kezelése életet menthet!
Boussebaa Mimi