Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Budapesten_is_megszunt_a_kijarasi_korlatozas

Budapesten is megszűnt a kijárási korlátozás

Immár a fővárosban is kinyithat valamennyi üzlet, szabadtéri fürdő, múzeum és az állatkert; az éttermek, kávézók, cukrászdák is fogadhatnak vendégeket a teraszaikon és a kerthelyiségeikben. A koronavírus-járványnak azonban még nincs vége, a fertőzés terjedésének megakadályozása érdekében ezután is be kell tartanunk bizonyos előírásokat.

A járvány megfékezéséért vívott első csatát megnyertük. Ez azért sikerülhetett, mert az összes döntést időben meghoztuk, és azért, mert mindannyian felelősségteljesen viselkedtünk – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök az új védelmi szabályok ismertetésekor. A május 16-án közzétett Facebook-videójában a kormányfő arról beszélt: a járvány erejét Budapesten is sikerült letörni, így itt is áttérhetünk – igaz, megfontoltan és óvatosan – a védekezés második szakaszába.

A védelmi intézkedések enyhítésével május 18-a, hétfő óta országszerte szabadon látogathatók a közterületek, parkok és szabadtéri játszóterek, továbbá kinyithat valamennyi bolt és szolgáltatóegység – az élelmiszerüzletekbe, drogériákba és gyógyszertárakba ugyanakkor a 65 éven felüliek változatlanul csak 9 és 12 óra között mehetnek, a 65 éven aluliak pedig az ezen kívüli időszakban. A piacok nyitvatartási rendjéről az önkormányzatok ettől eltérően is rendelkezhetnek. A Hegyvidéken a termelői piacokon 9 és 11 óra között, míg a biopiacon a 7.30-tól 9 óráig tartó idősávban vásárolhatnak a 65 évnél idősebbek.

Már mindenütt megnyithatnak a szabadtéri fürdők, múzeumok, állatkertek, és a vendéglátóhelyekre is be lehet ülni, a fővárosban még csak a teraszokon, kerthelyiségekben, míg vidéken már a belső, zárt részeken is tartózkodhatnak vendégek. A kollégiumok kivételével az egyetemek is nyitva lehetnek, erről mindenhol az intézmény vezetője jogosult dönteni.

A fővároson kívüli szálláshelyek fogadhatnak vendégeket. Megtarthatók a vallási közösségek szertartásai, a polgári házasságkötés és a temetés. Kétszáz fő alatti családi rendezvényeket, lakodalmakat vidéken június 1-jétől, Budapesten június 15-től lehet szervezni. Az üzletekben vásárolva és a tömegközlekedési járműveken utazva a szájat és az orrot eltakaró eszköz (például orvosi maszk, sál, kendő) viselése még mindig kötelező, továbbá – helyszíntől függetlenül – az egy háztartásban élők kivételével mindenki köteles másoktól lehetőleg másfél méteres védőtávolságot tartani.

Müller Cecília országos tisztifőorvos az operatív törzs május 18-i sajtótájékoztatóján elmondta, újabb egészségügyi szolgáltatásokat lehet igénybe venni, ismét végezhetők a tervezett műtétek, beavatkozások a krónikus és a kúraszerű ellátások területén, továbbá lehetőség van a nem népegészségügyi célú szűrővizsgálatokra is. Minden esetben szükség van azonban telefonos időpont-egyeztetésre. Hozzátette, hogy a kórházakban újabb ágyak szabadultak fel, a koronavírus-fertőzés miatt korábban lefoglalt ágyak harmada már igénybe vehető, különösen a jelentős halálozási oknak számító szív- és érrendszeri betegségben szenvedők ellátása céljából.

A táborok megtartásának lehetőségével is részletesen foglalkozott az országos tisztifőorvos. Kiemelte: egyelőre napközbeni ellátást biztosító táborokat lehet szervezni, a bentlakásos és a vándortáborokról a járványügyi helyzet alakulásától függően születhet döntés.

Lapunk megjelenéséig hazánkban 3556 fő volt a beazonosított fertőzöttek száma, 467-en hunytak el, 1412-en pedig már gyógyultan távoztak a kórházból. Az aktív fertőzöttek 45%-a, az elhunytak 62%-a, a gyógyultak 46%-a budapesti. Müller Cecília tájékoztatása szerint a járvány kezdete óta regisztrált fertőzöttek 14 százaléka, azaz mintegy 500 ember egészségügyi dolgozó, jelenleg közülük még 264 fertőzött. Ez az arány közeli a Magyarországhoz hasonló államok adataihoz, más országokban viszont ennek sokszorosa, és ott jó néhány haláleset is volt.

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a május 14-i Kormányinfón arról beszélt, Magyarországon és Európában nagyjából egyetértés van abban, hogy komoly a veszélye egy második hullám kialakulásának. Kitért arra is, hogy a járvány levonulása „farkasfogszerű”, azaz lehetnek néhány napig tartó emelkedések, ezért a veszélyhelyzet végével is fenn kell tartani olyan szabályokat, amik garantálják az egészségügyben a rugalmasságot és az azonnali intézkedés lehetőségét.

z.