Rég volt ilyen kevés fertőzött a János kórház COVID-osztályán
Mennyire hatékony a Sinopharm-vakcina? Mi lesz, ha Magyarországot is eléri a koronavírus negyedik hulláma? Kell-e számítanunk az egészségügyi szakdolgozók tömeges felmondására? Következmények nélkül élvezhetjük a nyári vakáció örömét? Ahogy az lenni szokott, dr. Nyulasi Tibor, a Szent János Kórház Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Osztályát vezető főorvos ismét őszintén válaszolt a koronavírussal kapcsolatos kérdéseinkre.
- Nem úgy terveztem, hogy ezzel a témával kezdjük a beszélgetésünket, de egyre többet hallani arról, hogy Magyarországot is elérheti a koronavírus-járvány negyedik hulláma. Mi lesz, ha a feltételezések valóra válnak?
- Jelenleg mindenki találgat; százszázalékosan nem lehet kizárni azt, hogy Magyarországon is jön a negyedik hullám, ám ha szakmailag figyelembe vesszük az emberek immunizálását, akkor elkerülhető lesz a baj. Én optimista vagyok, mert a magyar társadalom jelentős része már beoltotta magát, habár többen is élhetnének a lehetőséggel…
- Két héttel ezelőtt örömmel osztotta meg velünk, hogy egyre kevesebb koronavírus-fertőzött beteget ápolnak a Szent János Kórházban. Most is vannak jó hírei?
- Nyolc koronavírusos betegünk van, szerencsére közülük senki nem igényel intenzív ellátást. A mi kórházunkban nem tudok új fertőzöttekről, inkább az elhúzódó szövődmények kezelése van most fókuszban. Ennek ellenére még megvan a COVID-osztályunk, és változatlanul fenntartjuk azokat a helyeket, amiket ismét gyorsan át tudunk alakítani, ha szükséges.
- Hogyan látja, melyek a leggyakoribb szövődmények?
- Alapvetően a Szent Ferenc Kórház foglalkozik olyan betegek ellátásával, akik már nem COVID-pozitívak, de a fertőzés miatt belgyógyászati szövődményeik lettek. A légzési panaszokkal küzdőket a tüdőgondozó és a belgyógyászati osztályaink is fogadják. A koronavírus jellemzően a tüdőt, a szívet és a vesét veszélyezteti.
- Ezek maradandó betegségek?
- Még nem lehet tudni. Úgy látom, sajnos egy részük maradandó lehet, főleg a szívet és a tüdőt érintő szövődmények hosszú távúak. Terhelhetőség szempontjából egy hosszan elhúzódó fertőzés után a már gyógyult betegek élete nem minden esetben lesz olyan, mint a betegséget megelőzően. Ezért is érdemes mindenkinek beoltatnia magát.
- Mit gondol a Sinopharm-vakcináról? Sokat hallani arról, hogy ez az oltás nem ad kellő védettséget…
- Nincs mitől tartaniuk azoknak, aki ezt a készítményt kapták. Az ellenanyagszintet illetően a vakcinák között lehetnek eltérések. Olyan szakmai információval még nem találkoztam, ami szerint a Sinopharm ne lenne alkalmas az immunizálásra. De nézzünk meg egy nagyon egyszerű dolgot: Magyarországon több mint egymillió embert oltottak be a kínai vakcinával. Ha ez a védőoltás nem lenne hatékony, akkor a Szent János Kórházban egészen biztos, hogy jelenleg nem nyolc koronavírus-fertőzött betegünk lenne, hanem a sokszorosa.
- A járvány megállításához valóban szükség lehet harmadik oltásra? Mennyi ideig nyújtanak védelmet a vakcinák?
- Elképzelhető, hogy – akárcsak az influenza elleni immunizálás esetén – szükség lesz rá, habár eddig még nem találkoztam erre vonatkozó gyógyszerhatósági utasítással. A kellő vizsgálatok után erre is megkapjuk a választ.
- Már tizenkét éves kortól is fel lehet venni a védőoltást…
- Biztonsággal lehet oltani ezt a korcsoportot is, a vakcina rendelkezik a megfelelő gyógyszerszakhatósági engedélyekkel.
- Egyre több embernek van védettségi igazolványa. Mire kell ügyelniük azoknak, akik külföldön vakációznának?
- Nyugodtan utazhatnak, de a tömegrendezvényekkel azért óvatos lennék.
- A közterületeken már nem kötelező a maszkviselés. Zárt térben – persze azokat a helyeket kivéve, ahol az előírások szerint továbbra is kötelező felvenni a maszkot – szükség van még rá? Az alkoholos kézfertőtlenítést tartsuk meg jó szokásként?
- A személyi higiénia erősödésének köszönhetően nem volt influenzajárvány. A kézfertőtlenítést továbbra is fontosnak gondolom. Az emberek megtanulták, hogy a boltokban nem állnak túl közel a sorban előttük álló vásárlóhoz. A maszkviselést illetően elég, ha tudatosan gondolkodunk. Olyan helyeken például, ahol hosszabb ideig egymás mellett vannak az emberek, én is felveszem.
- Ezek szerint nemsokára a Szent János Kórházban is minden a régi lehet.
- Igen, nagyon gyorsan sikerült visszarázódnunk. A sebészeti osztályon már elkezdtük bepótolni az elmaradó műtéteket. A tervek szerint júliustól az ortopédia is elindulhat, egyelőre két műtővel, egy szinten, mert az emeleten jelenleg felújítások zajlanak. A traumatológia visszavette a vasárnapi ügyeletet is, ami azt jelenti, hogy ha valakit Budán ér baleset, akkor már nem a Honvéd Kórházba vagy a Péterfy Kórház–Rendelőintézet Országos Traumatológiai Intézetbe szállítják, hanem hozzánk. Júliustól minden héten egyre közelebb kerülünk a járvány előtti időszakhoz; persze közben mi is szeretnénk már szabadságra menni, nagyon nehéz év van mögöttünk.
- Időközben megszűnt az egészségügyi szakdolgozók felmondási tilalma. Egyes vélemények szerint nem kizárt, hogy emiatt sokan elhagyják a munkahelyüket. A Szent János Kórházban mire számítanak?
- A saját osztályomon nem tudok olyanról, aki felmondana, de más területekről sem hallottam hasonlóról, pedig a munkám miatt szinte minden részlegen megfordulok.
- Jól összeszokott csapattal dolgozik együtt, de a járvány miatt csúcsterhelés mellett működött a Szent János Kórház, ezért olyan orvosokat és ápolókat is átvezényeltek a frontvonalba, akik egyébként ritkán szembesülnek tragédiákkal. Mennyire ment flottul a közös munka?
- Harmincöt éve dolgozom a Szent János Kórházban, nekem is új volt ez a szituáció. Különböző intézményekből és más-más területről érkeztek kollégák. Ha nagyon kritikus akarok lenni, akkor azt mondanám, hogy kilencven százalékban problémamentes volt a közös munka. Pozitívum, hogy a járvány összeverbuválta a csapatot, a körülményekhez képest nyugodtan dolgozhattunk a betegek életéért.
- Köszönjük, hogy tavaly március óta folyamatosan tájékoztatja lapunkat a koronavírussal kapcsolatos legfontosabb tudnivalókról, és azt is, hogy még a legmerészebb kérdéseinkre is mindig őszintén válaszolt!
- Én is nagyon szépen köszönöm a munkájukat, örömmel segítek a hegyvidékieknek!
Boussebaa Mimi