Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Sulyos_szervi_szovodmenyeket_okozhat_a_koronavirus-fertozes

Súlyos szervi szövődményeket okozhat a koronavírus-fertőzés

A koronavírus-fertőzés tüdő-, szív-, vese- és agykárosodást is okozhat – mondta dr. Szócska Gábor, aki mindenkit arra figyelmeztet: a gyógyulás utáni negatív COVID-teszt után is óvakodjon az erős fizikai terheléstől! Az ÉKC Kútvölgyi szakrendelő orvosigazgatóját, az oltópontok vezetőjét a koronavírus szövődményei mellett a védőoltások hatékonyságáról is kérdeztük.

– Ma már sokat tudunk a koronavírus tipikus tüneteiről, de arról kevesebb ismeretünk van, hogy milyen súlyos lesz a betegség lefolyása.

– Mint az emberi tudás minden területén: minél többet tudunk, annál nagyobb a tudásunk arról is, hogy még mennyi mindent nem tudunk. A COVID okozta betegségeknél tudjuk, hogy vírusfertőzés, tudjuk, hogy milyen tünetekkel jelentkezik, és milyen szövődményeket ismertünk fel eddig. De alig tudunk valamit arról, hogy miért mutat egyénenként nagy különbségeket a lefolyás. A betegség dinamikáját még nem ismerjük eléggé. Egy megbetegedett kollégámon például, kórházi dolgozóként, egy őszi szabadnapja után pusztán a munkahelyi protokoll miatt végeztek COVID-tesztet. Mivel pozitív lett, karanténba került, amit kétszer is meghosszabbítottak, mert bár tünetmentes volt, a kontrolltesztek pozitívak maradtak. Ezt követően, több mint két hét elteltével olyan súlyos légzőszervi tünetei lettek, hogy kórházban kellett kezelni. Szerencsére meggyógyult.

– Egyre többször lehet hallani arról, hogy súlyos szövődmények jelentkezhetnek azoknál, akik átestek a koronavíruson.

– A tünetek és a szövődmények súlyosságát egyelőre nem lehet kiszámítani. Sokszor tapasztalták, hogy enyhe lefolyású COVID-fertőzés után jelentkeztek súlyos vagy hosszan elhúzódó betegségek. Fontos hangsúlyozni, hogy a jelek szerint egészséges és fiatal emberek is érintettek. Elsősorban légzőszervi tünetek jelentkeznek, általános tünetekkel kísérve. Másodsorban szív- és keringési eltérések is kialakulhatnak. A vírus okozta primer sejtkárosodás mellett a szervezeti immunválasz esetleges túlzott felerősödése okozza az állapotromlást és a szövődményeket, ami a tüdő- és szívkárosodás mellett vese- és agykárosodást is eredményezhet. Sajnos többen arról számoltak be, hogy ezek fiatal és egyébként egészséges pácienseknél is súlyosak lehetnek.

– Milyen hosszú távú panaszokat okozhat a COVID?

– Többen, akik már átestek a fertőzésen, elhúzódó általános tünetekre panaszkodnak: gyengeség, izomfájdalom, levertség, meglassult gondolkodás, koncentrációs zavarok.

– A hírekben a koronavírus-fertőzésből már felgyógyult sportolókról is lehetett hallani, akik edzés vagy verseny közben hirtelen szívleállás miatt vesztették életüket. Azok is veszélyben lehetnek, akik túl vannak már a COVID-on, és az egészséges életmód részeként mozognának?

– Ők jobb esetben nem érzik jól magukat annyira, hogy azonnal sportoljanak, rosszabb esetben azt gondolják, mivel már felgyógyultak a betegségből, visszatérhetnek a megszokott terheléshez. Ez nagyon veszélyes! Mindenkinek azt tanácsolom, hogy előtte forduljon az orvosához, szívbetegség esetén kardiológushoz, vizsgáltassa ki magát. A sportorvosoktól is azt halljuk, hogy az élsportolók is csak hosszabb kihagyás után edzhetnek teljes erővel, mert fokozatos újraterhelésre van szükség.

– Mit tehetnek azok, akik futócipőt húznának, de nem tudnak arról, hogy átestek a koronavíruson?

– Ezért is rettegett ez a járvány… Csak annyit tudok tanácsolni, hogy mindenki óvatosan sportoljon, és amint lehet, oltassa be magát – mert a vakcina nemcsak az akár halálos kimenetelű fertőzéstől, hanem a súlyos szövődményektől is megvéd.

– Ha már a vakcinát szóba hozta: a Hegyvidéken is megkezdődött a védőoltások beadása. Mik az eddigi tapasztalataik?

– Most 1610 háziorvostól érkező pácienst oltunk be a Pfizer–BioNTech vakcinájával, és a napokban érkezhet a Szputnyik V oltóanyag is. Nem várt mellékhatások eddig nem voltak. A második védőoltásnál többen jelezték, hogy hőemelkedést tapasztaltak, de ez teljesen természetes, hiszen a tünet azt jelzi, hogy hat a szer. Az első adag vakcina is immunválaszt vált ki, és már jelentős védettséget ad.

– Mennyi ideig tarthat a védettség?

– Decemberben még úgy tudtuk, hogy legalább hat hónapig. Aztán megjelentek olyan tudományos információk, amik szerint akár egy évig, vagy azon is túl. Különböző oltások vannak, mindegyiknek más a hatásmechanizmusa. Fel kell készülnünk arra, hogy majd újra kell oltani azokat is, akiket most immunizáltunk. Nemcsak a saját egyéni szempontjaink fontosak, hanem a társadalmi felelősségvállalás is. A lényeg most az, hogy minél rövidebb idő alatt tudjuk átoltani a lakosságot. Ez a legegyszerűbb módja annak, hogy elkerüljük a koronavírus-fertőzést és annak súlyos szövődményeit.

B. M.