Megalakult az új önkormányzati képviselő-testület
Új korszak kezdődött a Hegyvidéken október 1-jén. A választók júniusban úgy döntöttek, hogy mostantól Kovács Gergely, a Magyar Kétfarkú Kutya Párt társelnöke dolgozzon értük polgármesterként. Munkáját jelentős kutyapárti többségű képviselő-testület segíti majd. Kisebb vitákkal, szóváltásokkal és viszonylag kevés viccelődéssel, továbbá az alpolgármesterek, bizottsági tagok és tanácsnokok megválasztásával zajlott le az alakuló ülés.
Letette hivatali esküjét a Hegyvidék új polgármestere, Kovács Gergely, a Magyar Kétfarkú Kutya Párt (MKKP) társelnöke az önkormányzati képviselő-testület alakuló ülésén. A most kezdődő ciklus képviselői, Bürger Zoltán, Fekete Orsolya, Kocsik Tekla, Kocsis Borbála, Kovács Dávid, Mónus Angéla, Pásztor Tibor, Sasi-Szabó Tamás, Surányi Judit Klára (MKKP), Visi Piroska (Hegyvidék Jövőjéért Egyesület–MKKP), dr. Novák István, Vadász Gábor (Momentum), valamint Fonti Krisztina, dr. Harmos Andrea, Menyhárt Éva, dr. Péchy László (Fidesz–KDNP) és Élő Norbert (DK–MSZP–Magyar Liberális Párt – Liberálisok) szintén esküt tettek az ülésen.
A testület Vadász Gábort és Kocsik Teklát választotta meg alpolgármesternek – a Momentum politikusa a városüzemeltetésért, a városfejlesztésért és a pénzügyekért, az MKKP képviselője pedig a humán területekért felel. Tanácsnokként Visi Piroska a köznevelési és egyházügyi, Surányi Judit Klára a szociálpolitikai és esélyegyenlőségi, dr. Novák István az egészségügyi, Fekete Orsolya pedig a zöld ügyeket koordinálja majd.
A szervezeti és működési szabályzat (szmsz) módosítása lehetővé tette, hogy a polgármesteri hivatal új szervezeti egységeként létrejöjjön a társadalmi együttműködési ésközösségi kapcsolatok irodája, amelynek a közösségi költségvetés lebonyolítása, a lakosság véleményének becsatornázása és az önkéntesség kereteinek megteremtése lesz a feladata. A módosítások között szerepelt az is, hogy a testületi ülésen feltett kérdésekre – a képviselők munkájának segítése érdekében – az eddigi harminc nap helyett tizenöt napon belül kell választ adni.
A korábbi hét helyett négy állandó bizottság létrehozásáról döntött a képviselő-testület, ezek mindegyike öt képviselővel és négy külsős taggal működik. Fonti Krisztina, a Fidesz-frakció vezetője szóvá tette, hogy az MKKP előzetesen azt a feltételt szabta, a pártok csak szakirányú diplomával vagy legalább hároméves szakmai gyakorlattal rendelkező embereket jelölhetnek külsős tagnak, ám ez mégsem került be az szmsz-be. Ennek az elvárásnak, mint mondta, a Fidesz eleget tudott tenni, így azzal a feltételezéssel él, hogy esetleg épp a Kutya Pártnak nem sikerült elegendő számú szakembert találnia.
„Sikerült elég nagy munkát adni a hivatalnak azzal, hogy az előző vezetés az összes átruházott hatáskört különösebb értelem nélkül júniusban visszaadta a testületnek, ezért nem volt mindenre idő. A következő testületi ülésen az szmsz-módosításnak része lesz a szakmai tapasztalat és a végzettség elvárása” – válaszolt Fonti Krisztina kritikáira az új polgármester.
A képviselői, bizottsági és tanácsnoki tiszteletdíjak kapcsán is vita alakult ki. Fonti Krisztina arra emlékeztette Kovács Gergelyt, hogy egy korábbi nyilatkozata szerint azért van szükség a bizottságok számának csökkentésére, mert így öt év alatt 71 millió forintot takaríthat meg az önkormányzat. Ehhez képest a képviselők, bizottsági elnökök és tagok, valamint a tanácsnokok tiszteletdíjának emelése, számításai szerint, legalább 491 millió forint többletköltséget jelent majd. Sőt, ennél várhatóan magasabb lesz a teljes költség, mivel az új szabályok szerint a díjaknak követniük kell majd a minimálbér emelését.
A polgármester elmondta, hogy utoljára öt évvel ezelőtt változtak a tiszteletdíjak, az eltelt időszakban pedig több mint 50% volt az infláció, nagyjából ezzel arányosan tett javaslatot az emelésre. Eddig a képviselők alapdíja 180 ezer forint volt, a továbbiakban ez a minimálbér összegéhez igazodik, ami jelenleg 266 800 forint. Bizottsági tagságért az alapdíjon felül mostanáig 80 ezer forint járt, a bizottsági elnököket és a tanácsnokokat pedig az alapdíj és a bizottsági tagság alapján járó tiszteletdíj mellett további 80 ezer forint illette meg havonta. Ez utóbbi összeg a jövőben a minimálbér felével egyezik majd meg, azaz 133 400 forint lesz.
A költségvetés első hét havi teljesítéséről szóló beszámoló kapcsán Élő Norbert arról beszélt, hogy az év végéig majdnem egymilliárd forintnyi ingatlanértékesítési bevételre lenne szükség ahhoz, hogy a tervezett költségvetés teljesülni tudjon. Veszélyesnek tartja azt is, ha a parkolásüzemeltetés – a szoftverszolgáltatásra vonatkozó korábbi közbeszerzés meghiúsulása, valamint az új közbeszerzés elhúzódása miatt – leáll, állítása szerint háromhétnyi szünet 210 millió forint bevételkieséssel járna. További problémát jelentene, hogy amennyiben nem kellene díjat fizetni a parkolási övezetben, az agglomerációból érkezők elfoglalnák az összes szabad parkolóhelyet.
„Kifejezett cél, hogy másfajta ingatlangazdálkodást folytasson az önkormányzat, mint az előző vezetés. Ha nem muszáj, mostantól nem szeretnénk semmiféle ingatlant eladni” – reagált Élő Norbert szavaira Kovács Gergely, hozzátéve: úgy látja, van esély arra, hogy az év végére újabb ingatlanértékesítések nélkül is pozitív egyenlegű legyen a költségvetés.
„Nem szeretnénk azonnal magunkra haragítani a kerület teljes lakosságát azzal, hogy ingyen parkolhatnak akár hetekig” – válaszolt ironikusan a parkolással kapcsolatos észrevételekre a polgármester. Mint mondta, mindent megtesznek annak érdekében, hogy időben megtörténjen az új közbeszerzés. Szerinte mindenki megérti, miért nem szeretett volna az új vezetés az elődje elképzeléseinek megfelelően harminc hónapra, verseny nélkül leszerződni a Sessionbase Kft.-vel.
Kovács Gergely arról is beszélt, hogy sok mindent szeretnének átalakítani a parkolással kapcsolatban. A fővárosi szabályok szerint az egyes zónákban érvényes parkolási óradíj 250-szeresét lehetne elkérni a helyben lakóktól az éves várakozási engedély díjaként. Ezt jelenleg nem teszi meg a kerület még azok esetében sem, akik két autót tartanak, ily módon a tehetősebbek is jelentős összegű támogatásban részesülnek. Ezt a gyakorlatot megváltoztatná az új önkormányzat, ugyanakkor igyekszik minél több olyan helyet kialakítani, ahol csak az ott lakók parkolhatnak. Azokban a mélygarázsokban, parkolóházakban pedig, ahol éjjelente nagyon sok az üres parkolóhely – ilyen például a MOM Park, vagy ilyen lehet majd a Városmajor utcában épülő parkolóház –, elérné, hogy ezeket a környékbéliek használhassák.
nn.
Az állandó bizottságok összetétele
Pénzügyi és tulajdonosi bizottság – elnök: Pásztor Tibor; képviselő tagok: Kovács Dávid, Sasi-Szabó Tamás, dr. Novák István, Menyhárt Éva; nem képviselő tagok: Bagi Rea, dr. Ligeti Csák, Horváth András, Szűtsné Kiss Zsuzsanna
Jogi és ügyrendi bizottság – elnök: Élő Norbert; képviselő tagok: Pásztor Tibor, Surányi Judit Klára, Fekete Orsolya, Fonti Krisztina; nem képviselő tagok: Szin Richárd, dr. Liska Márton, dr. Nagy Eszter, Hidvéghiné dr. Pulay Brigitta
Városfejlesztési és környezetvédelmi bizottság – elnök: Fekete Orsolya; képviselő tagok: Bürger Zoltán, Mónus Angéla, dr. Novák István, dr. Péchy László; nem képviselő tagok: Kapui Zsuzsanna, Dományi Bálint, Vértesy Gyula, dr. Kardos Imre
Humán bizottság – elnök: Kocsis Borbála; képviselő tagok: Surányi Judit Klára, Visi Piroska, Fonti Krisztina, dr. Harmos Andrea; nem képviselő tagok: Jósa Bálint, Tóth Károly, Benza Anna Málna, Sikota Krisztina