Öntörvényű gondolatok és fanyar vidámság
Csak rajzok – nem árul zsákbamacskát a Galéria 12 aktuális tárlatának címe. Árendás [ár&ás] József ritkán látott grafikáit mutatja be a Hajnóczy József utcai kiállítóhelyen.
„Megszoktuk, hogy a csoportos kiállításokon jópofa plakátjaival vesz részt Árendás József, rajzokkal nem nagyon, ez most nekünk is újdonság, meglepetés” – mondta köszöntőjében Borza Teréz, a Galéria 12 Egyesület elnöke, hozzátéve, hogy a grafikus az egyik legfontosabb alapító tagjuk. A megnyitót számos kolléga és barát megtisztelte jelenlétével, többek közt Sára Ernő, a Magyar Művészeti Akadémia Iparművészeti és Tervezőművészeti Tagozatának vezetője.
Árendás József neve, életműve mára már legenda, és egyet jelent a magyar plakátművészettel – kezdte a főszereplő méltatását Felsmann Tamás Munkácsy Mihály-díjas grafikusművész. A számtalan díj és kitüntetés közül a legfontosabbakat kiemelve megemlítette, hogy Árendás több alkalommal elnyerte a Békéscsabai Grafikai Biennálé fődíját, valamint Az év plakátja kiállítások fődíjait. Kiemelkedő munkásságát az Arany Rajzszög Társaság életműdíjjal ismerte el. 1992-ben Munkácsy Mihály-díjjal, 2019-ben Magyarország Érdemes Művésze díjjal tüntette ki az állam. Aktivitására, közéleti elkötelezettségére jellemző, hogy 2005-ben tizenkét társával megalapította a Magyar Plakát Társaságot, amelynek 2014-ig alelnöke volt. 2011-től a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja, az Iparművészeti és Tervezőművészeti Tagozat keretén belül az ő kezdeményezésére jött létre a Magyar Plakátművészetért díj.
Méltatója az 1946-ban a felvidéki Ímelyen született alkotó életrajzát is felvázolta. Meghatározó mozzanat, hogy családját 1947-ben Soltvadkertre telepítették át, később Dunaalmásra költöztek. Gimnazistaként Kerti Károly grafikusművész szakkörében megismerkedett a művészi grafika többféle kifejezésmódjával, de fura módon a matematika volt a kedvenc tantárgya. Tisztelettel tekintett a falusi mesteremberek munkáira, hallatlan munkabírásáért, teremtőképességéért csodálta a bognárt, a kovácsot, a susztert.
Az Iparművészeti Főiskola tipografika szakának elvégzése után Árendás József széles skálán mozgó, bravúros eszközhasználattal vetette bele magát a tervezőgrafika sokszínű világába. Kiemelkedően koherens életművet tudhat magáénak. A rendszerváltásig sajátos, egyéni vizualitással rendelkező, sziporkázó szellemiségű film- és színházi plakátokat készített. Tizenegy munkájával képviselteti magát a plakát alma materének számító varsói Wilanówi Plakátmúzeum magyar szekciójában. „...és ha egyszer létrejön a magyar plakátmúzeum, munkái vélhetően annak törzsanyagát is képezni fogják” – tette hozzá Felsmann Tamás.
Árendás képekben gondolkodik. Művei hangulatát a meghökkentés, a poén vagy az irónia magas minősége jellemzi, frappáns vagy monumentális és szimbolikus jelentéseket, formákat fogalmaz meg. Könnyed magabiztossággal odavetett rajzaiban a hangsúlyos vagy a firkának tűnő vonalaké a főszerep – állapította meg a grafikusművész, majd Paul Klee-t, Reich Károlyt vagy Henri Matisse-t is megemlítve arról beszélt, hogy „Árendásból áradnak az egyedülállóan gazdag, szuggesztív, öntörvényű, tiszta gondolatok, és egységes műalkotásokká formálódnak. Fő jellemzője az is, hogy dől belőle egyfajta elképzelhetetlen gesztusokkal megfogalmazott, sajátos, fanyar vidámság.”
Árendás József életműve kevéssé ismert darabjait hozta el a Galéria 12-be. Olyan párhuzamokat és metszéspontokat igyekezett kiemelni, amik árnyalják művészetét és alkotói törekvéseit, heterogenitását, de nem zárják ki az egyéni értelmezhetőség lehetőségét sem.
Sz. D.
A Csak rajzok című kiállítás megtekinthető: október 26-ig, vasárnap és szerda kivételével mindennap 16.00–22.00 óráig a Galéria 12 Kiállítóhely, Kávézó és Borbárban (Hajnóczy József utca 21.). Webcím: galeria12.hu