Zsúfolásig megtelt nézőtér, fergeteges hangulat, véget érni nem akaró tapsvihar – aki járt már a harminc éve alakult Amadinda koncertjén, pontosan tudja, hogy ezek állandó velejárói az együttes fellépéseinek. A sikerekről, a hegyvidéki kötődésről és a tervekről kérdeztük Holló Aurélt.
Mi a legfontosabb néhány mondat, amivel a zenekart jellemezné?
– Az ütőhangszeres kamarazene műfaja a múlt században alakult ki az Egyesült Államokban. Mint minden együttes esetében, nekünk is a repertoárunk fejezi ki a legjobban, hogy mit tartunk fontosnak. Törekszünk emellett korábbi zenetörténeti korszakok darabjainak ütőhangszeres átiratban való megszólaltatására is. Nemcsak a tradicionális, klasszikus zenét képviseljük, de igyekszünk kortárs hazai és külföldi előadókat is inspirálni, és mi magunk is komponálunk. Sőt, nem kis örömünkre szolgál, hogy szerzeményeink közül több a nemzetközi zenei életben is ismert és játszott darab lett.
Mennyire népszerű ma Magyarországon ez a műfaj?
– Nem feltétlenül populáris, ám az együttes arculatával meg lehet ragadni az embereket, miközben maga a műfaj is meg tudja találni a saját közönségét.
Kik alkotják a közönségüket?
– Igen széles réteg, annak köszönhetően, hogy a családok, unokáktól a nagyszülőkig egyaránt, szívesen járnak az előadásainkra.
Mivel csalogatják a színpadhoz a nézőket a Gesztenye Napokon? Nem konkrét darabokra vagyok kíváncsi, az hadd maradjon meglepetés, sokkal inkább az előadás jellegére.
– Érdekes hangverseny lesz az idei, egy kicsit erősebb színházi jelleggel. Két olyan szerzeményt is hozunk, ami nem kifejezetten koncertdarab, legalább annyira a szemnek, mint a fülnek szólnak majd. Emellett, persze, nagyon fontos szerepet kap az előadásban a harmincéves jubileumunk.
Nem először állnak a hegyvidéki közönség elé. Van valamilyen egyéb kötődésük a kerülethez?
– Ez lesz a harmadik koncertünk itt. Először a felújított MOM Kulturális Központ átadóján léptünk fel, aztán egy korábbi Gesztenyenapon, így azt gondolom, ezt akár már nevezhetjük erős kötődésnek.
Most, amikor beszélgetünk, épp egy szlovákiai fellépésre indulnak. Milyen őszre készülnek?
– Mindenekelőtt a Gesztenye Napokra, aztán október elején Kínába megyünk, majd a Művészetek Palotájában lesz egy nagy fellépésünk, az Év együtteseként. Novemberben pedig hosszú amerikai turnéra utazunk, amelyen az elmúlt harminc év repertoárjából mutatunk be darabokat.
Az Amadinda együttes 1984-ben alakult, tagjai a budapesti Zeneakadémián végezték tanulmányaikat. Az együttes a már klasszikussá vált ütőhangszeres kompozíciók bemutatása mellett a kezdetektől megkülönböztetett fontosságot tulajdonított annak, hogy működése inspirációt nyújtson magyar és külföldi zeneszerzőknek egyaránt. John Cage, Ligeti György, Steve Reich – a XX. századi zenetörténet e három meghatározó alakja is komponált darabot az Amadinda számára. Az együttes harminc év alatt négy kontinens harminchárom országában mutatkozott be nagy sikerrel, olyan helyszíneken, mint a Philharmonie Berlin, a Wiener Konzerthaus (Bécs), a Royal Albert Hall (London), a National Concert Hall (Taipei), a Meyerson Symphony Center (Dallas) és a New York-i Carnegie Hall. Játékuk több mint harminc lemezen hallható, ezek közül talán a legkiemelkedőbb az a hat CD-ből álló sorozat, amelyen az együttes közel húsz évig dolgozott, és John Cage összes ütőhangszerekre komponált műve hallható rajta.
Apróhirdetés-feladás kényelmesen otthonról, a nap 24 órájában már 2 partnerünkön keresztül.
- hirdetési árairól és kedvezményeiről,
- a megrendelhető hirdetési felületekről,
- technikai paraméterekről
- lapzárták és megjelenések időpontjairól.
A Hegyvidék újság 2019. évi hirdetési tájékoztatója