Aki szeret hintázni, az a padintázást még jobban kedvelni fogja. A fából készült Padinta Huszár András találmánya: két egymással szemben elhelyezett padot kell elképzelni, amelyek egy íves, hintáztatható talpon ülnek. Az egyszerű, ám igazán élvezetes közösségi játékot szeptember 30-án 10.00–15.00 óráig a MOM kertjében próbálhatják ki a Gesztenyenap vendégei.
Pad és hinta: lényegében e két tárgy ötvözete a Huszár András által kitalált játék, amelynek elnevezése is a két szó egybegyúrásával született. A Padintát lehet nyugodt ringatózásra használni, így a szülők a kisgyermekeikkel is bátran felülhetnek rá, ugyanakkor vidámparki izgalmak is kihozhatók belőle, ha rendesen meghajtják.
A rajta ülőknek egy nagyobb lendületnél már úgy tűnhet, mintha fel akarna borulni a szerkezet, azonban jóval messzebb van az a pont, amikor tényleg átbillennének a hintázók. „Rendeltetésszerű használat esetén nem tud felborulni” – nyugtat meg az alkotó, aki azért azt is hozzáteszi: a biztonság érdekében minden rendezvényen külön személyzet felügyeli a Padinták használatát.
A Padinta, illetve több más, hasonló felépítésű játék ötletét egy egyetemi rendezvényre készített installáció adta. Huszár András elmesélte: a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem építőművészet szakos hallgatójaként az intézmény összművészeti fesztiváljára – melynek központi témája a gravitáció volt – egy íven billegő, mintegy tíz méter hosszú kifutót tervezett, amelyen fel-le ingázhattak a textiltervező-hallgatók ruhakölteményeit bemutató lányok és fiúk. „Először egy libikókaszerű szerkezetet képzeltem el, ami azonban veszélyes módon kilengett volna; így született meg aztán az íves talpon hintázó kifutó terve” – idézi fel a tervezési folyamat részleteit a „momés” öregdiák.
A billegő kifutó ötlete játék formájában először egy gyerekeknek rendezett alkotótáborban öltött testet. Huszár András már évek óta lelkes szervezője a Design és Egészség Táboroknak. A „DEMO” programjain részt vevő gyerekek a MOME egykori és jelenlegi hallgatóinak közreműködésével több művészeti ággal ismerkedhetnek meg egyszerre – idetartozik az építészet és a formatervezés is, aminek kreatív workshopjait építőművészként ő, illetve Berta Barna formatervező együtt vezénylik.
Mint mondja, az általa vezetett foglalkozásokon az első években statikus szerkezeteket, például hídmodelleket építettek, később azonban rájött, hogy a diákok sokkal jobban élvezik az olyan interaktív alkotásokat, amiket ki is próbálhatnak. Az általa kidolgozott tervek alapján, a gyerekekkel közös munkával épült meg három évvel ezelőtt az első Padinta, amely aztán a nagy sikerre való tekintettel az alkotótáborból egyenesen a győri Győrkőc Fesztiválra utazott.
Ezután újabb fesztiválokon is megjelentek a különleges hinták, legutóbb a Szigeten, a Nemzeti Vágtán, valamint az Európai Autómentes Nap keretében a lezárt Andrássy úton próbálhatta ki a nagyközönség. A kis hintaflotta szeptember 30-án, épp az alkotó harmincadik születésnapján érkezik a MOM-hoz.
A Hegyvidéki Ősz Gesztenyenapján a Padintákon hintázva ünnepelhetjük tehát Huszár András kreativitását, ám érdemes tudni, hogy hozzá, illetve alkotótársához, a falécekből bámulatos óriásszobrokat készítő Szőke Gábor Miklóshoz – akivel a Hello Wood faépítészeti alkotótáborban ismerkedett meg – több más, rendkívül szórakoztató játék is kötődik. Ilyen a Padintához hasonló elven működő, de inkább libikókára emlékeztető Gálya, amely várhatóan szintén kint lesz a MOM kertjében.
Ezúttal raktárban marad a Hintaparipa, a Hintayo, illetve a lószoborral kiegészített Hintaló, amiből egy 11 méter hosszú és 6 méter magas óriáspéldány is készült. A nyár közepén az ötödik Győrkőc Fesztiválon ezzel a monumentális alkotással állították fel a közös hintalovaglás hazai rekordját, ugyanis nyolc óra alatt összesen 2696-an vágtáztak az ország legnagyobb hintalován.
Az elmúlt években a hintákon kívül két más jellegű, ám hasonlóképpen látványos játék is megépült: a Mókuskerék, illetve a Tölcsér, amelyek szintén nagy sikert arattak a gyerekek körében. Huszár András azt tervezi, hogy a már elkészült, illetve a még csak a fejében létező interaktív játékaiból, valamint Szőke Gábor Miklós állat- és mesefigura-szobraiból képzőművészeti játszóteret hoz létre a közeljövőben. A helyszín, illetve a megvalósításhoz szükséges anyagi háttér még hiányzik, ennek ellenére joggal bizakodhatnak: a közönség érdeklődése töretlen, az elmúlt hat évben körülbelül kétszázezren szálltak fel a fesztiválokon felállított hintáikra.
Apróhirdetés-feladás kényelmesen otthonról, a nap 24 órájában már 2 partnerünkön keresztül.
- hirdetési árairól és kedvezményeiről,
- a megrendelhető hirdetési felületekről,
- technikai paraméterekről
- lapzárták és megjelenések időpontjairól.
A Hegyvidék újság 2019. évi hirdetési tájékoztatója