A Vivat Bacchus hat tagból álló a cappella énekegyüttes, egy angliai kirándulás alkalmával, 2001-ben alakult. Az első néhány évben, mondhatni, hobbiszinten működött. Műsorukat június 1-jén 22 órától élvezheti a Hegyvidéki Napok közönsége. A várható programról az együttes vezetőjével, Szentgyörgyváry Péterrel beszélgettünk.
A Vivat Bacchus tizenkét éve állt össze dalolgatni – akkor még négyen. A pécsi Bartók Béla Férfikar volt a közös pont, számos előadásuk együtt zajlott, eleinte kizárólag boros és baráti körökben szerepeltek. Néhány éve azonban rendszeres fellépőjévé váltak a budapesti Andante Borpatikának.
Aki nem ismeri az együttes repertoárját, a név alapján arra gondolhat, hogy a műsorban főleg bordalokat, már-már vaskos dalszövegeket hallhat. Igaz ez?
– Részben igaz – válaszolta Szentgyörgyváry Péter. – Valóban a borról fogunk énekelni, de nem a „megszokott” stílusban. Úgy állítottuk össze műsorunkat, hogy az a vendég is élvezhesse, aki egyáltalán nem fogyaszt bort.
A megalakulást követően hamarosan megjött, s úgy tűnik, állandó kísérőjükké is vált a siker. Egyre több fellépés, médiában szereplés következett, egyre nagyobb ismertség. Külföldön is számos helyen megfordultak, nevük Európa-szerte, de még a tengerentúlon sem ismeretlen, együtt dolgoztak többek közt Demjén Ferenccel, Sasvári Sándorral, a Bolyki Brothersszel, felléptek a Papp László Budapest Sportarénában, a pécsi Kodály Központban. A Bartók Béla Férfikarral 2006 nyarán elnyerték a Kórusolimpia aranyérmét Kínában, és kiérdemelték a Pécs Város Művészeti Díjat is. Aktív résztvevői voltak az Európa Kulturális Fővárosa programnak 2010-ben, továbbá számos borfesztivál állandó szereplői.
Ezek után óhatatlan a kérdés: mennyire rétegzene ma Magyarországon az a cappella?
– Annak ellenére, hogy régebben is működtek a cappella együttesek, ez a műfaj még gyerekcipőben jár nálunk. Jelenleg kevesen képviseljük ezt a stílust.
Kik alkotják a közönségüket?
– Ahogy mondta, az a cappella valóban rétegzene, mi ezt a réteget próbáljuk folyamatosan szélesíteni. Minden korosztályt igyekszünk megszólítani, ezért van például gyermekbordalunk is. Műsoraink egyik fő alkotóeleme a humor, a jókedvre pedig minden ember vágyik.
Könnyebb vagy nehezebb a dolguk zenei kíséret nélkül?
– Sokan gondolhatják, hogy milyen egyszerű az egész, még hangszeren sem kell játszanunk, csak felmegyünk a színpadra, és énekelünk. Az igazság az, hogy ez az egyik legnehezebb dolog, hiszen éppen hogy nem tudunk "elbújni" semmi mögé, itt minden hamis hang hallatszik, nagyon oda kell figyelni. Egyébként mindnyájan játszunk hangszeren is…
Milyen műsorral készülnek a Hegyvidéki Napokra? Várhatók-e olyan közismert dallamok, amelyek bizton odacsalogatják a közönséget?
– Az elmúlt években Demjén Ferenc és Sasvári Sándor mellett például Ákossal is énekeltünk együtt. Tőlük szoktunk előadni egy-két átdolgozást. Erre az estre vidám, szórakoztató műsorral készülünk, biztos vagyok benne, hogy aki minket választ, nem csalódik.
Mennyire ismerik a hegyvidéki közönséget?
– Tavaly karácsonyi koncertet adtunk itt, komoly sikert arattunk. Az emberek nagyon kedvesek, reméljük, ez most is így lesz.
Mire készülnek mostanában?
– Rengeteg tervünk van, az egyik egy új lemez – immár a hatodik –, amelynek a bemutatója november tizenötödikén lesz a pécsi Kodály Központban. Ott debütál majd az első Vivat Bacchus bor is. Dolgozunk egy rockmusicalen, amely Kinizsi Pál életét mutatja be. A szöveg és a zene is teljesen saját szerzemény. Mindemellett szeretnénk tovább népszerűsíteni az a cappella éneklést, aminek az eredménye lassan meg is mutatkozik: Pécs Város Művészeti Díja után 2012-ben Baranya Megye Kulturális és Sajtódíja kitüntetésben részesült együttesünk.
Apróhirdetés-feladás kényelmesen otthonról, a nap 24 órájában már 2 partnerünkön keresztül.
- hirdetési árairól és kedvezményeiről,
- a megrendelhető hirdetési felületekről,
- technikai paraméterekről
- lapzárták és megjelenések időpontjairól.
A Hegyvidék újság 2019. évi hirdetési tájékoztatója