Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Erőt adó medvehagyma

A Mecsek oldalán termő növény nektárjából gyűjtött méz a régió igazi hungarikuma, kellemes, pikáns különlegesség. Egy sor betegség megelőzésére kiválóan alkalmas. Mai „vendégünk” az asztalon a medvehagyma.

A medvehagyma a liliomfélék családjába tartozik, vadon terem, nagy tömegben, nálunk kiváltképpen a Mecsek lankáin, de a budai hegyekben is. Az Allium ursinum – népies nevén sásihagyma, kígyó- vagy poroszhagyma, sajamás, salamás – szőnyegként teríti be az erdők alját. Március végén, április elején bújnak elő hosszúkás, ívesen visszahajló levelei, nyílnak ki bájos, fehér virágai.

Első pillantásra a levelei könynyen összetéveszthetők a vele egy időben és helyen növekvő májusi gyöngyvirággal (Convallaria majalis), amelynek a fogyasztása halálos mérgezést is okozhat! Segítségünkre lehet, hogy a medvehagyma hajtásai erős, fokhagymára emlékeztető illatúak és ízűek, taposáskor erős hagymaszagot árasztanak. Csupán az illata hasonlít a hagymafélékhez, csakhogy nem a gyökeréért, hanem a leveleiért szeretjük, elsősorban frissen szedve kellemes zöldfűszer.

Arról, hogy honnan kapta a nevét, vajmi keveset tudunk. Annyi biztos, hogy a Mecsek oldalán termő medvehagyma nektárjából gyűjtött méz igazi hungarikum, a régió jellegzetes különlegessége. A kellemes, üde aromájú, pikáns mézkülönlegességben dominál az édes íz, ám enyhe hagymás árnyalat fedezhető fel benne. A barnás színű, sajátos illatú méz könnyen megkedvelhető, és kiváló a tavaszi fáradtság ellen: erőt ad! Micimackó előtti időkből is jól tudjuk, hogy a mackók szeretik a mézet. Meglehet, hogy ő hamarabb rájött erre, és nem zavarta a hagymaszag? Mindenesetre az a leghatásosabb, ha a leveleit kipréseljük, majd kefirhez, joghurthoz keverjük.

Nyugat-Európában olyannyira népszerű, hogy a tömeges gyűjtés veszélyeztette fennmaradását, ezért védetté nyilvánították. Hazánkban egyelőre csak a védett területeken tilos a gyűjtése, a többi helyen nyugodtan szedhető.

Megszárítva hatékony emésztési zavarok, magas vérnyomás ellen, érelmeszesedésgátló, és kiváló szer az emlékező-, illetve koncentrálóképesség karbantartására. A tavasszal ideális méregtelenítő, sőt reformélelem. Szerves kénvegyületeket (alkil ciszteinszulfoxidokat) tartalmaz, emiatt tisztítókúrára rendkívül alkalmas, salaktalanítja a gyomrot, a beleket. Városlakóknak különösen ajánlott „ólommentesítő” hatása miatt.

Felhasználhatjuk salátákba, szószokhoz, levesekbe. Fűszerként való alkalmazása gyakorlatilag azonos a fokhagymáéval, csak lágyabb ízt ad annál. Érdekessége, hogy jellegzetes sós íze miatt jól beilleszthető sószegény étrendbe. Viszonylag nagy levelei felkínálják magukat a megtöltésre; a kecsketejtermelők kecskesajtot tesznek bele, így érlelik azt. Bevált a pesto egyik alkotójaként: vágjunk össze 8-10 darab medvehagymalevelet, olívaolajjal, kevés sóval és reszelt parmezánnal keverjük ki. Jól zárható üvegbe tegyük, hűtőszekrényben tároljuk! Tésztákhoz, rizshez, burgonyához pazar!

Az erőt adó medvehagyma
MEDVEHAGYMA TORTA
Friss, fél kiló medvehagymából készüljön! Mossuk meg, aprítsuk fel, és két evőkanál olajon futtassuk meg. Amint kissé megfonynyadt, adjunk hozzá 25 deka puha, natúr krémsajttal elkevert 12 deka elmorzsolt Feta sajtot. A masszát lazítsuk 5 felvert tojással. Mindehhez folytonos keverés közben adjunk még két kisebb (kb. 20 deka) cukkinit héjastól lereszelve, egy közepes sárgarépát ugyancsak lereszelve és egy cső édes pirospaprikát kicsumázva, vékonyra szelve. Végül szórjunk rá kb. 1-1 mokkáskanál sót és őrölt fekete borsot, újból keverjük át, s ezt a sajtos medvehagymás masszát terítsük szét egy sütőpapírral bélelt (vagy diónyi vajjal kikent), kb. 20x28 centis kerületű tepsibe, vagy kb. hasonló méretű tortaformába. Majd süssük 25 percig közepesen meleg sütőben.

Tálaláskor barnakenyeret, zöld salátalevelet és zöldfűszereket kínáljunk hozzá, egy pohár száraz, fehér, 14 Celsius-fokra hűtött zöldveltelínivel.

Járay Mari