Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Haladék a közgyógyellátási igazolványok kiváltására

Bár az eredeti szabályozás szerint június 30-án lejárt a régi típusú, papír alapú közgyógy igazolványok érvényessége, az országgyűlés döntése értelmében e határidő meghosszabbodik.

A 2006. július 1-jét megelőzően kiállított igazolványok 2007. július 31-ig, 2007. augusztus 1. és október 31. között pedig a 2006. július 1-jét megelőzően kiállított igazolványok a jegyző által kiállított igazolással együtt, azok felmutatásával jogosítanak térítésmentesen az ellátás igénybevételére. Azokat a személyeket, akik ily módon lesznek csak jogosultak az ellátásra, 2007. július 15-ig hivatalból a jegyző értesíti.

A július 1. és október 31. között lejáró igazolványok felhasználhatósági ideje – amennyiben legkésőbb az igazolvány lejártát megelőző napon kérelmet nyújtottak be a jegyzőhöz – az egyéni és eseti gyógyszerkeret időarányos részének biztosításával az új igazolvány kiállításáig, de legkésőbb a lejártát követő három hónapig meghosszabbodik.

Az igazolvány megújítását, illetve új igazolvány kérelmezését a polgármesteri hivatal népjóléti irodáján, illetve az ügyfélszolgálaton lehet kezdeményezni. A kérelemhez csatolni kell három havi jövedelemigazolást, nyugdíjas esetében az utolsó három nyugdíjszelvény másolatát, vagy az ezeket igazoló bankszámlakivonatokat. Zárt borítékban kell mellékelni a háziorvosi igazolást, amely a kérelmező adatai mellett tartalmazza az igénylő számára szükséges gyógyszerek hatóanyagának megnevezését!

Az igénylő alanyi jogon, normatív alapon, illetve az önkormányzat saját rendelete szerint méltányosságból szerezhet jogosultságot közgyógyellátásra. Alanyi jogon a bentlakásos gyermek- és ifjúságvédelmi intézményben lakó, az átmeneti gondozott, az átmeneti és tartós nevelésbe vett kiskorú, a rendszeres szociális segélyben részesülő, a pénzellátásban részesülő hadigondozott és nemzeti gondozott, a központi szociális segélyben részesülő, a rokkantsági járadékos, a rokkantsága alapján nyugellátásban vagy baleseti nyugellátásban részesülő kérelmező részesülhet közgyógyellátásban, illetve aki saját maga, vagy aki után szülője, eltartója magasabb összegű családi pótlékot kap.

Normatív alapon jogosult, akinek a Területi Egészségbiztosítási Pénztár (TEP) által elismert gyógyító ellátás költsége meghaladja az öregségi nyugdíjminimum (jelenleg: 27 130 Ft) 10 százalékát, feltéve, hogy családjában az egy főre eső jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíjminimumot, egyedül élő esetén annak 150 százalékát. Méltányosságból az a szociálisan rászoruló személy szerezhet jogosultságot, akinek családjában az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíjminimum kétszeresét, egyedül élő esetében két és félszeresét, és rendszeres gyógyító ellátásának költsége meghaladja a nyugdíjminimum 20 százalékát.

Emellett a 75. életévét betöltött személy további méltányosságban is részesülhet. E szerint az is részesülhet méltányosságból közgyógyellátásban, akinek havi jövedelme, valamint családjában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg a nyugdíjminimum háromszorosát, és gyógyító ellátásának költsége meghaladja a nyugdíjminimum 20 százalékát. Jogosultság megállapítása esetén a TEP a háziorvos által kitöltött igazolás alapján összeállítja a hatóanyagoknak megfelelő legolcsóbb gyógyszerkeretet. Ha a háziorvos jelzi egyes olcsóbb gyógyszerek összeférhetetlenségét, a TEP engedélyezheti a kért drágább gyógyszer támogatását. A havi gyógyszerkeret összege maximum 12 ezer forint – ha a gyógyszerköltség nem éri el a havi 1000 forintot, nem állapítanak meg egyéni gyógyszerkeretet. A TEP által kiállított zöld színű, plasztik, közgyógyellátásra jogosító kártya érvényessége egy év, a közgyógyellátásra való jogosultság kezdő időpontja a megállapító határozat meghozatalától számított tizenötödik nap. A megállapított gyógyszerkeretről szóló határozat elleni fellebbezést az Országos Egészségbiztosítási Pénztár bírálja el.


MM.