Szobrok és emlékművek a kerületben (2)
![]() |
Beethoven szobra |
Nem sokkal arrébb, a Városmajor sétányszerűen kiképzett részén találjuk Beethoven szobrát. Horvay János a zeneszerző alakját ruskicai márványból faragta, a szobor haraszti mészkőtalapzaton áll. A már kész alkotást, az akkori közművelődési ügyosztály javaslatára, a főváros 1932-ben vásárolta meg, és december végén állította fel.
![]() |
"Jó pásztor" |
![]() |
A Csendőrvértanúk emlékszobra |
A Csendőrvértanúk emlékszobra a budapesti csendőrlaktanya udvarán, arccal a Böszörményi út felé nézett. A talapzat ez esetben is haraszti mészkő volt, a ráhelyezett bronzszobor egy csendőrt ábrázol, amint egy alélt férfi aktot tart a karjában. Ennek allegorikus értelmét a korabeli irrendentizmussal magyarázták. A szobrot Pásztor János készítette. A hősi emlékmű létesítésének gondolata 1926 előtt vetődött fel a Magyar Királyi Csendőrség emlékbizottságában. Külön szoborbizottságot hoztak létre, de gyűjtést nem kellett szervezni, mert a csendőrség tisztjeinek és legénységének "önkéntes" adományából összejött a szükséges pénz. A csendőrség megkereste a Képzőművészeti Tanácsot, hogy az Pásztor Jánost, Kisfaludi Stróbl Zsigmondot és Szent györgyi Istvánt szűk körű pályázatra hívja. Összesen négy pályamunka készült (Pásztor kettőt küldött el). A bírálóbizottság 1926. június 8-án Pásztor első számú tervét találta a legjobbnak, a legkifejezőbbnek, de senki nem távozott üres kézzel, mert mindhárom szobrászművész 800–800 pengőt kapott.
![]() |
Ecce Homo |
Jókai Mór mellszobrát a Svábhegyen állították fel. Bár azóta több köztéri Jókai-szobor készült, ez volt mind közül az első – alig két évvel a nagy mesemondó halála után avatták fel. A Budapesti Hegyvidéki Turista Egyesület által 1906-ban alakított szoborbizottság tagja volt Glück Frigyes, Nemes Marcell, Majorossy Géza és Wellisch Alfréd. A szobor mintája Jankovits Gyula műtermében készült, s mivel a bizottság igen sikerültnek találta, nemsokára megtörtént a bronzba öntés is.
A főváros az egyesület kérésére hamarosan engedélyezte a kért közterület elfoglalását az Eötvös szálló előtt. A leleplezést 1906. szeptember 8-án, nem nagyszabású, de kegyeletes ünnepség keretében tartották. Az eseményen részt vettek a Jókai család tagjai, a volt és az akkori főpolgármester, valamint sok művész, író is. Ábrányi Emil mondott igen lelkes beszédet, s a meghívottak utána díszlakomán emlékeztek Jókaira.
Kertész István