Szolgáltatásokkal a vállalkozókért
A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) 1994 és 2000 között törvényi felhatalmazás alapján köztestületként működött, amelybe minden vállalkozónak kötelező volt belépnie. Az ezredforduló óta a szervezet már nem lát el közigazgatási feladatokat (a tagság is önkéntes), de szolgáltató funkcióit megőrizte, s újra felépítette gazdasági pozícióját. A főváros minden kerületében önálló irodát nyitott, a kis- és középvállalkozásokat oktatással, tanácsadással segíti, széles körű nemzetközi marketingtámogatást biztosít számukra.
A kamara jelen van a gazdasági érdekegyeztetés minden fórumán, jelentős a szerepe a gazdasági törvények véleményezésében, és aktívan részt vesz a fővárosi területfejlesztésben is. Megteremtette és működteti a gazdaság és a szakképzés folyamatos kapcsolatát, biztosítva ezzel a szakemberutánpótlás megfelelő szakmai hátterét. Az ipar, a kereskedelem és az innovációs fejlesztés ösztönzésére saját pénzügyi alappal rendelkezik. A vállalkozások tisztasága érdekében, az üzleti élet magatartási szabályaként, kidolgozta etikai kódexét, és elősegíti a vitás ügyek rendezését. A kamara kiépítette, s ehhez kapcsoló szolgáltatási csomaggal kiegészítve működteti az egyéni vállalkozói és egyes speciális üzletágak tevékenységének nyilvántartási és ellenőrzési rendszerét.
Terék Attila, a helyi BKIK-tagcsoport elnöke |
Az önkormányzat, a rendőrség, illetve a kamara kölcsönösen segítik egymás tevékenységét – tudtuk meg a kerületi elnöktől. Ha a kamarához például egyéni vállalkozói igazolvány kiváltása miatt fordulnak, a kerületi okmányirodához irányítják a jelentkezőket. Amikor irodák, üzletek, raktárak bérleti lehetőségeiről érdeklődnek náluk, a polgármesteri hivatal vagyongazdálkodási irodájával veszik fel a kapcsolatot.
Az önkormányzat infrastrukturálisan segíti a BKIK XII. kerületi szervezetének működését, irodát például kedvezményesen bérelhet a tagozat. A kerületi BKIK-tagcsoport által megrendezett fórumokon legtöbbször részt vesznek az önkormányzat, illetve a rendőrség szakemberei is, így a vállalkozók az illetékesekkel együtt tudják megtárgyalni közös problémáikat.
Dr. Terék Attila közölte: Hegyvidéken jelenleg körülbelül 5800 aktív vállalkozás működik, amelyek közül mintegy 750 az önkéntes kamarai tag. A tagok létszámának és munkájuk eredményességének növelése érdekében a jövőben szorosabb együttműködés megvalósítását tervezik a Hegyvidék Ipartestület vezetőségével, vállalkozóival.
-zé-