Születési anyakönyvezés
Az anyakönyvbe születési helyként azt a községet, várost, fővárosi kerületet kell bejegyezni, ahol a gyermek megszületett. Ez azt jelenti, hogy ha a hegyvidéki szülők gyermeke például a kilencedik kerületben születik, anyakönyvében ez a kerület lesz megjelölve születési helyként.
Magyar állampolgárságú, de külföldön született gyermek anyakönyvezését a fővárosi főjegyző végzi. Ebben az esetben az anyakönyvezéshez csatolni kell a – hiteles magyar fordítással ellátott – külföldi anyakönyvi okiratot, valamint a hazai anyakönyvezéshez szükséges egyéb okiratokat, így különösen a családi jogállás rendezésére vonatkozó okiratot. Ha magyar állampolgár külföldön történt születéséről az anyakönyvvezető vagy a konzuli tisztviselő tudomást szerez, az anyakönyvezést hivatalból kezdeményezi. Járművön történő születéskor az az anyakönyvvezető folytatja le az eljárást, akinek működési területén az anya a járművet elhagyta, míg ismeretlen szülők esetén a gyámhatóság határozatában születési helyként megjelölt terület anyakönyvvezetője illetékes.
Az anyakönyvvezető minden esetben különös figyelmet fordít a magyar állampolgárság meglétére. Megköveteli az érvényes magyar útlevél vagy személyazonosító igazolvány vagy állampolgársági bizonyítvány, más esetben a honosításról, visszahonosításról kiállított okirat bemutatását. Amennyiben kétség merül fel a gyermek állampolgárságát illetően, állampolgárság-vizsgálatot kell végezni. Minden esetben szükség van a családi állapot igazolására, amennyiben a gyermek házasságon kívül született, az apai elismerő nyilatkozatra. A gyermek származási helyét az állandó vagy az ideiglenes lakás szerint, az anya nyilatkozata alapján kell az anyakönyvbe bevezetni. Ismeretlen anya esetén származási helyként a szülés helyét kell feltüntetni.
Egészségügyi intézményben történő születést az intézet hivatalból jelenti be az illetékes anyakönyvvezetőnek, illetve mellékeli a szükséges dokumentumokat. Egyéb esetben ez a szülők, illetve a szülésnél jelen lévő orvos kötelessége. A születést az orvos által kiállított bizonyítvány igazolja. Legkésőbb a születést követő első munkanapon eleget kell tenni a bejelentési kötelezettségnek, kivéve, ha a születés orvosi segítség nélkül zajlott le: ebben az esetben ugyanis nyolc nap haladékot kapnak az érintettek. A bejelentést követően az anyakönyvvezető azonnal köteles anyakönyvezni a születést.
A születési anyakönyv nyilvántartja a gyermek születési helyét és idejét, a származás helyét, a gyermek születési családi és utónevét, nemét, személyi azonosítóját, a szülők születési családi és utónevét, születési helyét, személyi azonosítóját, annak hiányában a születési idejét, lakóhelyét, az esetleges többes szülést, a szülők és a gyermek igazolt külföldi állampolgárságát, hontalanságát, ismeretlen állampolgárságát, illetve a bejegyzés idejét. A születést követően kiadott első születési anyakönyvi kivonatért nem kell fizetni, minden további példány azonban – a meghatározott kivételektől eltekintve – illetékköteles, jelenleg 2000 forint.
MM