Új lakbér-kategóriák – emelkedő díjak és kedvezmények
Az új szabályozás az 1993. LXXVIII. törvényben meghatározottaknak megfelelően november 1-jétől „szociális”, „költségelvű” és „piaci lakbér” kategóriákat különböztet meg, illetve rászorultság alapján az eddiginél magasabb bérletidíj-csökkentést engedélyez.
A mostani emelés ellenére is rendkívül kedvező marad a mintegy 1300 önkormányzati tulajdonú lakás bérleti díja: például egy átlagosnak mondható, 70 négyzetméteres lakás esetében 16 000-ről 19 000 forintra emelkedik, ami jóval alatta marad a piaci áraknak.
Az eddig "fizetendő lakbér" kategóriába tartozók a szociális, míg a „számított lakbért” fizetők a költségelvű kategóriába kerülnek. Piaci lakbért akkor kell fizetni, ha bérbeadás során a lakbért a "számított lakbér" mértékénél magasabb összegben határozták meg. Ugyanakkor a piaci lakbér nem lehet alacsonyabb a bérlő által 2007. augusztus 1-je előtt fizetett lakbér összegénél. A szociális alapon történő bérbeadásra a rendeletben meghatározott rászorultság-elv szerint lehet pályázni, míg a piaci alapú bérletre kiírt pályázaton bárki részt vehet. Költségelven történik a bérbeadás, ha arra nem szociális vagy nem piaci alapon kerül sor. A szociális bérbeadás feltételeinek meglétét évente felül kell vizsgálni: amennyiben a jogosultság megszűnik, költségelvű lakbért állapítanak meg.
Az új rendszerben nő a lakbér összege, aminek mértékét a fővárosi tulajdonú lakásokban fizetendő bérleti díjak alapján határozták meg. Az emelésre a kormányzati források csökkenése miatt kényszerült az önkormányzat, azonban a rászorulók továbbra is számíthatnak a kerület segítségére. Bár minden kategóriában emelés történt, a lakbérek még így sem fedezik az önkormányzat által a lakások üzemeltetésére fordított költségeket.
A bérlők kifogást emelhetnek a megállapított lakbér ellen |
Megváltozott az övezeti pótlék területi alkalmazása is. Huszonöt százalékos övezeti pótlékot kell fizetniük a Budapest közigazgatási határa, a XI. és a II. kerület határa, valamint a Városmajor utca–Kékgolyó utca–Böszörményi út–Jagelló út által határolt területen lakóknak. Szintén magasabb a bérleti díj, ha a lakás olyan tizenkét vagy tizenkét lakásosnál kisebb épületben van, amelyhez legalább 150 négyzetméter nagyságú udvar vagy kert tartozik. A lakbéren felül külön kell fizetni az egyéb szolgáltatások (víz-, csatornahasználat, központifűtés, melegvíz, szemétszállítás, lift stb.) díjait, melyek megegyeznek az önkormányzatnak a társasház részére fizetett üzemeltetési költségekkel.
Jó hír, hogy amennyiben a mérséklés feltételei fennállnak, az eddigi 30 helyett összesen 40 százalékkal csökkenthető a szociális lakbér. A lakbértámogatás mértéke a lakbér 20%-a, ha a bérlőnek és a vele életvitelszerűen együtt lakó családtagjainak az egy főrejutó havi nettó jövedelme nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének kétszeresét, 30%-a, ha a másfélszeresét, és 40%-a, ha a mindenkori legkisebb összegét. A feltételek fennállása esetén sem adható lakbértámogatás, ha a lakás alapterülete meghaladja három személyig a 60, négy és több személy esetében pedig a személyenként további 10 négyzetmétert, valamint ha az ingatlant nem lakás céljára használják, vagy a használatát a bérlő átengedte másnak, vagy lakbérhátraléka, illetve bármilyen közüzemi tartozása van, és nem működik együtt az önkormányzat adósságkezelési szolgálatával.
A lakbértámogatás mellett továbbra is igénybe vehető a lakásfenntartási támogatás, melynek mértékét a 2/1998. (III. 25.) önkormányzati rendelet tartalmazza. Az igénylést a népjóléti irodán lehet kezdeményezni. Az emelt lakbérekről szóló értesítést szeptember 30-ig kiküldik az érintetteknek. A bérlő nyolc napon belül kifogással élhet a megállapított lakbér ellen, utána a közölt lakbért elfogadottnak tekinti az önkormányzat. A kifogást a Gazdasági Ellátó Szolgálathoz (Királyhágó utca 18.) kell eljuttatni.
Mm