Zéró tolerancia a korrupció iránt
A legtöbb munkát, ahogy korábban is, a gépjárműlopások és -feltörések, valamint a betöréses lopások adják – jelentette ki a fórumon dr. Fülöp Valter rendőr-alezredes, aki ez év elejétől vezeti a kerületi kapitányságot. Az élet elleni bűncselekmények nem jellemzőek a kerületre, szerencsére idén még sem emberölés, sem pedig életveszélyt okozó testi sértés nem fordult elő. A rablások száma elenyésző, ráadásul az esetek döntő többségében gyorsan elkapják a tetteseket. A nemrég történt Böszörményi úti patikarablás elkövetőit másfél órán belül sikerült kézre keríteni – köszönhetően mindenekelőtt annak a járókelőnek, aki feljegyezte a menekülők által használt taxi rendszámát, majd értesítette a rendőröket.
A kapitányságvezető hangsúlyozta: minden esetben jelentősen javítható a felderítés hatékonysága, ha bűncselekmény, vagy legalább az erre utaló gyanús körülmények észlelésekor a szemtanúk azonnal jelzik információikat a rendőrségnek. Így van ez a leggyakoribb bűnesetek, a betörések, illetve a gépjárműlopások és -feltörések esetében is, ám ez utóbbiak kapcsán, sajnos, az átlagosnál kisebb mértékű segítőkészséget tapasztalnak a kapitányság munkatársai. Megesett például, hogy egy környéken két nap alatt tizenöt autót törtek fel – s bár több mint valószínű, hogy voltak szemtanúk, mégsem jelentkezett senki, hogy személyleírást adjon a lehetséges elkövetőkről.
Fülöp Valter elmondta, aki azért ódzkodik a tanúskodástól, mert tart a bűnözők retorziójától, kérheti, hogy tanúvallomása maradjon anonim, azaz a személyes adatokat még véletlenül se ismerhesse meg a gyanúsított vagy a védője. Amúgy a bűnözői bosszú inkább csak a krimik kitalált világára jellemző – mint a kapitányságvezető kiemelte, ilyen esettel rendőri pályafutása alatt még egyetlen egyszer sem találkozott.
A kerületi kapitányság működéséről a rendőr-alezredes elmondta: a feladatok mennyiségéhez képest a létszámhiány most is jelentős, de legalább a létszámcsökkenést sikerült megállítani – ma már többen mennek a kapitányságra dolgozni, mint ahányan távoznak. Bár a bérezés alacsony, a korrupció iránt „zéró toleranciát” tanúsítanak: azt, akiről kiderül, hogy megvesztegethető, azonnali hatállyal elbocsátják.
A kapitányság vezetője kiemelte: Hegyvidék önkormányzata anyagi támogatásának köszönhetően június óta plusz egy járőrpár cirkál a kerület közterületein. A pluszmunkát az állomány tagjai látják el a kötelező munkaidejükön túl, számukra keresetkiegészítést jelent a „szabadidős” munkavégzés.
A lakossági fórumon több kérdés is elhangzott annak kapcsán, miért nem intézkedik a rendőrség a rendbontó hajléktalanokkal szemben. Fülöp Valter válaszából kiderült: minden esetben, amikor ilyesmiről értesítik őket, járőrt küldenek a helyszínre. Ilyenkor igazoltatnak, ám ennél többet nem tehetnek, ha nem történt szabálysértés vagy bűncselekmény. Az utakon hajléktalanújságot áruló személyekkel szemben ugyanakkor következetesen fellépnek közlekedésbiztonsági okok miatt.
Molnár István igazgatásrendészeti osztályvezető, Patkó György közrendvédelmi osztályvezető, Fülöp Valter kapitányságvezető |
Egy hölgy a MOM-Park környékére jellemző gondokra hívta fel a figyelmet. Mint mondta, a Csörsz utcában rendszeresen száguldoznak az autók, szerinte itt sebességkorlátozásra lenne szükség, fekvőrendőröket kellene kihelyezni. A bevásárlóközpont melletti park sétaútvonalain motorosok veszélyeztetik a járókelőket, míg a gyepen eldobált fecskendők és vatták jelentenek fertőzésveszélyt az ott játszó kisgyerekekre – drogos fi atalok kedvelt helye ugyanis ez a terület.
A kapitány válaszában kifejtette, a forgalmi változtatások a fővárosi önkormányzat hatáskörébe tartoznak, de minden erre irányuló lakossági kérést továbbítanak a városháza illetékes ügyosztályához. Ami a MOM-Park környezetét érintő anomáliákat illeti: ezen a környéken szeretnék visszaállítani az állandó járőrözést. (Korábban volt ilyen, de a létszámgondok miatt megszűnt.) A drogozással kapcsolatban elmondta, hogy a kábítószer- használat visszaszorítása érdekében rendszeresen tartanak felvilágosító órákat az iskolákban.
A fórumon egy idős asszony elmesélte: egy idegen nő egyszer azzal a kéréssel csöngetett be hozzá, hogy engedje be, mert megszomjazott és vizet kér – ám végül is nem nyitott ajtót, mert gyanús volt neki az ismeretlen. Fülöp Valter szerint ez helyes döntés volt, a rendőrség számára azonban az jelentett volna igazi segítséget, ha az eset után azonnal tárcsázza a számukat. Ahhoz, hogy a trükkös tolvajok ne tudják kifosztani a kerület idős lakóit, fontos, hogy a nyomozók időben értesüljenek felbukkanásukról.
-z-