Megmaradni és másnak lenni
Ispánki Dávid festményeiben a hagyományokra való visszatekintés éppúgy tetten érhető, mint az útkeresés. A fi atal, 1971-ben született alkotó változatos anyaghasználata az akriltól az olajon át a komputergrafi káig terjed. Mindehhez gazdag témaválaszték is társul: csendélet, tájkép, portré, az örmény múltat idéző templom, cseréptöredékre festett meserészlet, kakasviadalt origami szerű stílusban ábrázoló kép.
M. Kiss Katalin keramikus szakszerű tárlatvezetéséből kiderült, Ispánki Dávid sokoldalúságából csak egy viszonylag szűk szemelvényt villanthatott fel a tárlat. Épületeket díszítő falfestményei, könyvillusztrációi ugyanis szintén jelentősek. Az alkotó az Arany János Gimnáziumban érettségizett, majd művészeti magániskolákban folytatta tanulmányait, 2006-ban diplomázott az ELTE BTK-n. Megrendelésre is dolgozik, művei holland, svájci, orosz, portugál, kanadai magángyűjteményekben is megtalálhatók.
A rendezvény keretében mutatták be a nagyközönségnek a Noran Kiadó gondozásában megjelent Magyar írók novellái: Örmények című kötetet. Az 560 oldalas antológiában a népcsoportról szóló történetek kaptak helyet többek között olyan szerzők tollából, mint Ady Endre, Bartis Attila, Benedek Elek, Hunyadi Sándor, Jókai Mór, Kosztolányi Dezső, Krúdy Gyula, Lászlóff y Aladár, Molnár Ferenc, Nyírő József, Petelei István és Tamási Áron.
A helyi örmény önkormányzat elnöke, Csíkszentgyörgyi-Ficzus Margit népe Erdélyben történő letelepedését mesélte el. Mint mondta: a XVII. század végén, Apafi Mihály fejedelemsége idején bevándorolt örménység duzzadó erszénnyel, életerősen, kitűnő kereskedelmi érzékkel, fejlett kultúrával érkezett új hazájába. Úgy indították meg ottani életüket, mintha ennek a tájnak nemcsak sajátos múltjával, hanem jövőjével is tisztában lennének.
Az esemény védnöke, Lovas Pál alpolgármester azt elemezte, vajon mi lehet az az erő, ami összetartja e maroknyi népet. Hangsúlyozta: az örmények sorsa számos tekintetben hasonlatos a magyarokéval. Legfőbb közös erényünk az újrakezdés képességében rejlik – állapította meg.
A program végén két erdélyi örmény gyökerekkel rendelkező művész is bemutatkozott: a könyvből Várady Mária színésznő olvasott fel szemelvényeket, míg Szilvay Ingrid zongoraművész részleteket adott elő legújabb CD-jéről.
Janzsó Tamás