Növényvédelem a hegyvidéki kertekben
A zöld varangy is segíthet |
Ahogyan a növényeknek akadnak ellenségeik a kertben, úgy – szerencsére – az ellenségeknek is vannak természetes ellenségeik. Csak megfelelően kell használni őket. Csalogassuk a kertbe a kártevőkkel táplálkozó állatokat, és bírjuk őket maradásra! A kerti madarak többsége például szívesen fogyasztja a rovarkártevőket. Elég egy sekély vízzel teli tál, amelyben a madarak a nyári hőségben fürödhetnek, és néhány macskamentesített, biztos fészkelőhely a kert nyugodt zugában. Ha télen etetővel tartjuk őket a közelben, és olyan bokrokat is ültetünk, amelyek bogyóival az ősszel táplálkozhatnak, akkor a madarak cserében a mi kertünkben fogják irtani a kártevőket.
A hangyák elárulják a rejtőzködő tetveket |
Ha az állatvilágban nem találtunk szövetségesekre, akkor a növények között keressük azokat. Sok növény ugyanis nemcsak saját magát védi meg a kártevők egy részétől, hanem a szomszédságát is. Ha a díszkertbe nem csak színük és formájuk alapján válogatunk növényeket, akkor a kártevő-inváziókat is megelőzhetjük. Régi megfi gyelés, hogy a levéltetvek például nem szívlelik a levendula és a kapor illatát. A büdöske, a hagymafélék és a körömvirág elriasztják a talajban lakó férgeket, hogy a nehezen beszerezhető gilisztaűző varádicsról – mint a riasztás legismertebb fegyveréről – már ne is tegyünk említést. A díszkertek legbosszantóbb ellenségétől, a hegyvidéken szerencsére ritka vakondoktól a legkönnyebben szintén a hagymafélék ültetésével szabadulhatunk meg.
A vadgesztenyét az aknázómoly fenyegeti leginkább |
Ha a fertőzés már elhatalmasodott a növényeken, akkor a védekezés komolyabb eszközeihez kell nyúlni. A vegyszerek előtt azonban próbát tehetünk a növényi teákkal, főzetekkel, oldatokkal.Ezek olyan szerek, amelyek könnyen hozzáférhető növények hatóanyagait tartalmazzák, de permetezéssel kell a kártevőkkel fertőzött növényre juttatni. Természetesen minden gyakorlott és a növényvédelem eme egyre ritkuló módját alkalmazó kertésznek megvannak a bevált receptjei, amelyek néhány alapszer továbbfejlesztett változatai. Levéltetvek ellen például hatásos az egy napig áztatott csalán levével történő alapos permetezés.
A hegyvidéki kertek, utcák és parkok gesztenyefáit pusztító, dél felől terjedő aknázómolyok ellen sajnos nincs megfelelő alternatív védekezési lehetőség. Érdemes ezért az önkormányzat által évek óta támogatott egységes permetezést igénybe venni. Az évi kétszeri permetezés akkor igazán hatékony, ha nem csupán egy-egy kertben, hanem mindenhol megtörténik, ahol vadgesztenyefák élnek, mert így csökken a viszszafertőződés esélye. A magas fák lombozatának megóvására csak a szakértők által elvégzett alapos permetezéssel nyílik lehetőség.
Barta István