Önkéntes természetvédő őrszolgálat
Mit érdemes tudni a kerület természeti értékeiről?
– A Hegyvidék az egyik legértékesebb természetvédelmi terület a fővárosban. Olyan felszíni védett értékeink vannak, mint a Kissvábhegy, a Jókai-kert, az Ördög-orom, a Normafa vagy a Denevér úti gyepfolt. Kedvelt kirándulóhely a János-hegy, a Hármashatár- hegy és a Széchenyi-kilátó, de számos forrás és barlang is található itt. Az Ördög-orom nagyon értékes botanikai szempontból, a kilenc és fél hektáron százötven védett élőlény „lakik”, egyebek mellett él velünk holló, arvaly, vörös könyves fekete harkály, fenyves cinege és pannon gyík is. A Farkasréti temető melletti, alig kéthektáros Denevér úti gyepfolt négyezer éves régészeti leleteket rejt. Rengeteg sárga kökörcsin nyílik erre, amelyet védettsége ellenére rendszeresen tizedelnek a kirándulók, annak ellenére, hogy a növény kiásva és cserépbe ültetve elpusztul… A Kissvábhegyen nemrégiben több, harminc-negyven éve kihaltnak hitt mérsékelt övi orchideafajt találtak. A közelmúltban felfedeztem egy rendkívül értékes területet a Hunyad-orom mellett. A Fácán néven ismert helyen endemikus növényzettel gazdagon benőtt sziklagyepfolt fekszik. Sajnos a terület honvédségi tulajdon, így a nagyközönség egyelőre nem látogathatja. Érdemes még megemlíteni azokat a magánszemélyek tulajdonában lévő kerteket, amelyek védettségüket a bennük élő növények, elsősorban fák miatt kapták. A Felhő utcában mamutfenyő, a Mártonfa utcában egy nagyjából kétszázötven esztendős eperfa, a Hangya utcában feketefenyő, a Ráth György utcában hatalmas platán, míg a Svájci úton egy szépséges bükkfa található.
A védett mókus gyakran feltűnik a kerület zavartalanabb részein. Télen előszeretettel látogatja a madáretetőket is |
Említette a kökörcsinek pusztítását. Mennyire jellemző ránk a védett növények tisztelete, óvása?
– Szerencsére a legtöbben vigyáznak a természetre, a Hegyvidéket pedig egyébként is zömében környezettudatos polgárok lakják. Az 1996 óta működő Természetvédelmi Őrszolgálatban jelenleg mintegy hatvan lokálpatrióta önkéntes tevékenykedik, akik mind jól ismerik a kerület természetvédelmi területeit. Segít nekünk a polgárőrség is, de ha őszinte akarok lenni, két hivatásos munkatárs nagyon elkelne még…
Az utóbbi időben egyre többen panaszkodnak az erdőkben bicikliző fiatalokra. Ők milyen károkat okoznak?
– Nemcsak arról van szó, hogy a felelőtlen kerékpárosok életve szélyes sebességgel száguldoznak a turistaútvonalakon, hanem komoly mértékben erodálják a felszín mészköves, dolomitos talaját. Elbontják a természetes torlaszokat, de az erősebb védőkorlátok sem jelentenek számukra akadályt, hiszen ezeken egyszerűen átemelik a járműveket. Hajlanánk az ésszerű kompromiszszumra, hiszen megértjük, hogy nekik is mozogniuk, sportolniuk ell, de mindeddig nem jött létre megállapodás a kerékpárosok képviselőivel.
A pannon gyík a kerületben elsősorban az Ördög-orom környékén fordul elő. Hazánk egyik legritkább hüllőfaja, egyben legkisebb gyíkfajunk is |
Mi a helyzet a hajléktalanokkal és a szemetelőkkel?
– A legtöbb szemetet a hajléktalanok termelik, akik főleg a Kissvábhegy területén építik fel alkalmi szállásaikat. Nemrég felgyulladt egy ilyen tákolmány, a tűz a környék növényzetében is jelentős károkat okozott. Ami a helyieket illeti, a legfőbb gondot a zöldhulladék kihelyezése okozza. Sokan azt gondolják, ezzel nem rongálják a természetet, a hulladék alatt azonban kipusztul a gyep, a helyén pedig már csak gyomok nőnek.
mm.