A patikapótló paraj
A spenót, azaz paraj ősének a Kaukázus déli lejtőjén ma is vadon termő változatát tartják. Évszázadok óta termesztik, de Európában csak a XIV. században terjedt el, az Újvilágban még később, a 1800-as évek végén vált ismertté. Rokona a hatalmas levelű mángold és az új-zélandi paraj, s e kettő olykor jól helyettesíti a haragoszöld levelűt. A népi orvoslásban régóta használják a vérszegénység, a kimerültség és a feszültség ellenszereként, főleg nyersen. Az orvostudomány már sokkal többet tud róla – íme, egy csokorra való a hasznos tulajdonságaiból!
Kiemelkedő karotinoidtartal ma miatt a dohányosok kebelezhetik be jó hatásfokkal, akár leszokóban vannak, akár aktív füstölőként nyúlnak a húsos levelű spenótért. Csökkenti a tüdőrák kialakulásának veszélyét, és tetemes klorofi ltartalma gátolja a rák kialakulásának egyik első fázisát, a sejtek mutációját (a hibás DNS létrejöttét). Magas kalciumés magnézium-, illetve már említett karotinoidtartalma miatt, más narancsszínű és sötétzöld zöldségekkel együtt, fontos szerepet tölt be egyéb rákok – vastagbél-, gyomor-, nyelőcső-, prosztata-, mell-, méhnyakrák stb. – megelőzésében. Hiánya idegbántalmakat, szív- és érrendszeri megbetegedéseket, gyakori fej- és izomfájdalmakat, korai őszülést okozhat, növeli a fekélyképződési hajlamot.
Nélkülözhetetlen az aminosav-szintézishez és a magzati fejlődéshez, B-vitaminjai gyorsítják a szervezet szénhidrát-, fehérjeés zsíranyagcseréjét. Fokozza a szervezet inzulinérzékenységét, csökkenti a vércukorszintet, vérnyomásszabályzó hatású. Spenótfogyasztással frissen tartható az időskori emlékezet. Gazdag K-vitaminban, ezzel serkenti a vesék működését, és segíti az ödémák kiürülését. Kúraszerű fogyasztása mérsékli a vérzést, a menstruációs fájdalmakat, és pótolja a vasat.
Lúgosító hatású, mint ilyen, mérsékli a gyulladást, gátolja a szervezet elsavasodását. A szemvédő lutein és zeaxantin leggazdagabb forrása a spenót. Látásunk élességét a szem hátsó részén található sárga test (makula) biztosítja. Hiánya komoly látáskárosodáshoz, végső soron vaksághoz vezethet. Étrendünk döntően befolyásolja a szem egészségét, mert a lutein és a zeaxantin csak a táplálékkal vehető fel.
Járay Mari
Négy nagy csirkecombot (kb. 1 kilót) alaposan besózunk, őrölt borssal bedörzsöljük, a combok bőrét az ujjainkkal alányúlva föllazítjuk, hogy megtölthessük. Félretesszük. Leszárazunk 60 deka parajt, megmossuk, és enyhén sós, forrásban lévő vízbe dobjuk, egy percig forraljuk, leszűrjük, lecsöpögtetjük. Fölolvasztunk 5 deka vajat, és megfuttatunk benne 4-5 gerezd zúzott fokhagymát, hozzáadjuk a spenótot, sózzuk, 1 csipetnyi őrölt fekete borssal és szerecsendióval fűszerezzük. Megszórjuk 1 evőkanál zsemlemorzsával, és összeforgatjuk.
A spenótos keveréket a csirkecombok bőre alá töltjük, a combokat meglocsoljuk 1-2 evőkanál olajjal, és tepsibe ültetjük. Előmelegített sütőben, közepes lángon egy óra hosszat sütjük. Közben a zsírjával meglocsolgatjuk, de egy kevés vizet is önthetünk alá. Ezalatt elkészíthetjük a köretet: 3-4 közepes sárgarépát megtisztítunk, felkarikázunk, és 5 deka vajon megfuttatunk. Ízesítjük 1 mokkáskanál sóval, és tíz percig fedő alatt roppanósra pároljuk. Az utolsó percekben beleszórunk 15 deka magozott, félbevágott aszalt szilvát. Ezzel egy időben negyed kiló rizst többször váltott vízben leöblítünk, s 1-1 kiskanál sóval és ételízesítő porral, 2 evőkanálnyi olajjal felteszünk főni annyi vízben, hogy legalább kétujjnyira ellepje. Lefedve, kb. huszonöt perc alatt puhára fő, és tálalható.
Miután a szilva és a répa kissé édeskés, fanyar, száraz fehérbort, kétéves sauvignon blanc-t ajánlunk mellé.