Sétálóutcák a kerület központjában
A kerület központjából ma még hiányoznak bizonyos funkciók, amelyek más, hasonló méretű városrészek centrumaiban rendszerint megtalálhatók: olyan városias környezetben kialakított sétálóövezetek és forgalomcsillapított zónák, ahol az emberek kellemes környezetben pihenhetnek, korzózhatnak, kereshetik egymás társaságát. Ilyen terek létrehozása mellett kötelezte el magát a hegyvidéki önkormányzat képviselőtestülete, amikor ez év májusában elfogadta a kerület Integrált Városfejlesztési Stratégiáját. Ebben a tervben – amely az elkövetkező hat-hét év fejlesztési elképzeléseit foglalja össze – kiemelt projektként határozták meg a Böszörményi út, a Márvány utca és a Királyhágó tér funkcióbővítő rehabilitációját.
Ez a környék a számtalan bolttal, ellátó és szolgáltató funkciókkal jelenleg is központi terület, ám adottságainál fogva kiváló lehetőséget kínál arra, hogy a Hegyvidék új funkciókkal is bíró, megújuló centrumává váljon. A Böszörményi utat és a Királyhágó teret kedvező fekvése különösen alkalmassá teszi arra, hogy ott hangulatos, kellemes vendéglátó teraszokat hozzanak létre. A Márvány utca átalakítását a sok „átjáró ház” könnyíti meg, amelyek forgalomkorlátozás esetén is lehetővé teszik az üzletek feltöltését. A terület fejlesztése mellett szól az a szempont is, hogy nagy számban találhatók itt védett vagy védelemre javasolt értékes épületek, építészeti együttesek – ezek megóvása, felújítása ugyancsak része a városrehabilitációs programnak.
A képviselő-testület döntése nyomán szeptemberben megalakult egy ideiglenes bizottság, amelynek legfontosabb feladata, hogy a sétálóövezetek létrehozásáról párbeszédet folytasson az érintett polgárokkal, továbbá értékelje az egyeztetések eredményeképpen megalkotott terveket. A grémium tagjai a két érintett választókerület képviselői, Sikota Krisztina (Fidesz) és Fonti Krisztina (Fidesz), továbbá Nádasi Tibor (SZDSZ – amúgy a Márvány utcában lakik), Halmai Katalin (MSZP) és Mikó Gergely (Fidesz – korábbi alpolgármester, építőmérnöki végzettséggel és gyakorlattal).
Sikota Krisztina |
A bizottság elnöke, Sikota Krisztina érdeklődésünkre elmondta: szeretnék elérni, hogy a fejlesztések által érintett terület a főváros egyik sétálóutca-rendszerévé, a Hegyvidék „főutcájává” váljon, részben új funkciókkal, a meglévő értékek megújításával, amihez az itt található intézmények, üzletek, vendéglők, a természeti és épített környezet, a központi elhelyezkedés egyedülálló lehetőséget teremt. Teljesen felújítanák az utcákat, sétálórészeket, kiülős teraszokat alakítanának ki. A szigetszerűen megjelenő zöldterületek, a színvonalas utcabútorok, kisebb szobrok, térplasztikák szolgálnák azt, hogy a lakosság számára vonzó városrész alakuljon ki. Mivel egy ilyen övezetben kiemelt jelentősége van a környező épületek állapotának, a homlokzatok megjelenésének, ezért az önkormányzat segíteni kívánja a házak homlokzati megújítását, különös tekintettel a már védett vagy védelemre javasolt épületekre.
Átalakulna a környék közlekedése, parkolási rendje – ez ügyben jelenleg is zajlanak az egyeztetések az érintett partnerekkel (fővárosi önkormányzat, BKV, Közlekedési Hatóság stb.). A szakemberek egyetértenek abban, hogy a terület úthálózata működőképes marad akkor is, ha egyes elemeit részlegesen vagy teljesen mentesítik a gépjárműforgalomtól.
A tervek szerint első ütemben gyalogoszónává építik át a Királyhágó tér napos, északkeleti oldalát, valamint az Ugocsa utca Királyhágó tér és Márvány utca közti szakaszát, várhatóan már 2009-ben. A második ütemben átalakítanák a Márvány utcát, ahol először egy forgalomcsillapításos megoldást valósítanának meg, majd ennek hatását és fogadtatását követően döntenének arról, hogy teljes egészében forgalommentes sétálóutcává alakítsák-e a területet. A Böszörményi utat érintő változtatásokra a későbbiekben kerülhet sor.
Márvány utca – forgalomcsillapítás előtt |
A Királyhágó tér átalakításával önmagában is egy új funkciókkal bíró, nagy közösségi tér jön létre, amely önállóan is működőképes egységet képezhet a második ütem befejezéséig – hangsúlyozta Sikota Krisztina. Hozzátette: az ütemezés lehetővé teszi azt is, hogy a parkolással összefüggő feladatok megoldására időben elnyújtva legyen mód.
Jelenleg a tervezés fázisában tart a program, a tervdokumentáció készítőjét közbeszerzési eljárás keretében választotta ki az önkormányzat. Az engedélyezési terv mostanában készül el. Pontos költségekkel a véglegesen jóváhagyott tervek ismeretében lehet számolni, hiszen az ár nagymértékben függ például az adott területen lévő közművek állapotától, a kivitelezés során alkalmazott anyagoktól, illetve a kapcsolódó beruházásoktól, például a homlokzatok felújításának költségeitől.
(z)