Sportpillanatok fekete-fehérben
Azok a 60-as, 70-es évek címmel nyílt meg Almási László fotóriporter tárlata a Barabás Villában. A gazdag életműből összeállított válogatás nem pusztán az alkotó munkásságából ad ízelítőt, de betekintést enged egy ma már talán a nosztalgia ködébe vesző korszakba is.
Hogy rangos eseménynek adott otthont a Barabás Villa, jelezte: a megnyitóra többen is eljöttek Almási László híres kollégái közül. Baricz Katalin, Keleti Éva, Korniss Péter és Tóth József, alias Füles mester mellett a legendás sportriporter, Szepesi György is tiszteletét tette. Nem volt véletlen a nagy érdeklődés, hiszen az egyebek mellett Ezüstgerely-díjakkal, valamint a Magyar Népköztársaság sportérdemérem arany fokozatával elismert fotóriporter meglehetősen ritkán jelentkezik önálló tárlattal. Pedig páratlan archívumában több olyan kincset érő alkotás található, amelyet a németországi aukciós házak napjainkban is komoly összegekért kínálnak.
Madárjóslat |
Almási László, bár az érdeklődés már megvolt benne, nem fotósként kezdte. Amint egy korábbi visszaemlékezésében mesélte, az érettségi megszerzését követően vetőmagvizsgálóként, áruellenőrként, kalkulátorként, valamint hivatásos katonaként tevékenykedett. 1954-ben barátja, Híres Tibor kérte meg, hogy segítsen neki lámpát tartani a színházi fényképezéseknél. Első riportjai a Művelt Nép, a Nők Lapja, valamint az Ez a Divat oldalain jelentek meg.
Futbalett |
Aztán 1957 áprilisában Hemző Károly invitálására a Képes Sporthoz szegődött. Eleinte csak laborált, kisebb mérkőzésekről tudósított, kiváló felvételeivel azonban hamar felhívta magára a figyelmet. Első külföldi versenye az 1963-as, prágai asztalitenisz-világbajnokság volt. Pályafutása során tizenkét európai és két tengerentúli országban fordult meg. Három olimpiát, a münchenit, a montrealit és a szarajevóit örökítette meg objektívjén keresztül. Harminchat esztendőt töltött a Képes Sportnál, ahol a fotóriporteri munka mellett sokáig rovatvezetői feladatokat is ellátott.
Mostani kiállítása, ahogy méltatásában Szarka Klára fotográfiai szakíró is utalt rá, különleges érzéseket kelthet a szemlélőben. Egyfelől a nosztalgiáét, hiszen felvételein olyan kiválóságok tűnnek fel, mint Albert Flórián, Papp László, Magyar Zoltán és Klampár Tibor, másrészről pedig a csodálatét, mivel annak a kornak a technikájával nem volt könnyű feladat a sportfotózás.
Vízi rémület |
Almási László stílusával iskolát teremtett. Művein jelen van öröm, bánat, humor, filozofikus gondolat egyaránt. Szarka Klára kijelentette: „Ezeket a képeket tanulmányozni kell, nekem például még évtizedek múltával is tudnak meglepetéssel szolgálni. A sportfotót is meg kell alkotni, amihez sok türelemre, odaadásra, figyelemre, előzetes felkészülésre, állóképességre, s persze nem utolsósorban tehetségre van szükség. Mindenkit óva intek tehát attól, hogy e tárlaton csak a nosztalgiát keresse.”
Janzsó Tamás
A kiállítás a Barabás Villa galériájában és kerti tárlóiban látható május 18-ig, hétfőtől péntekig 9–18, szombaton 10–14 óráig. Cím: XII., Városmajor utca 44.