Hegyvidéki diákok az árvíz sújtotta Szikszón
Szembeszállt az ár pusztításával az a tizenegy városmajori gimnazista, két barátjuk és három tanáruk, akik az elmúlt hetek áradásai után érkeztek Szikszóra, hogy segítsenek a bajbajutottakon. Beneda Orsolya és Tamás, Chornitzer Anna, Horváth Bálint, Huppert Hanna, valamint igazgatóhelyettesük, Pintér László mesélt az élményekről.
Hogy jut eszébe egy hegyvidéki kamasznak, hogy vonatra szálljon, és segíteni menjen az árvízkárosultaknak? Mi volt az, amiért úgy éreztétek: menni kell?
– Mindnyájan döbbenten néztük a tévében a híradásokat az árvíz pusztításairól. Úgy éreztük, ez nemcsak tévéműsor, ehhez közünk van – mondták valamennyien.
– Én hegyen lakom, de amikor azt láttam, hogy még ott is fákat csavar ki a szél, és komoly károkat okoz a vihar, megértettem, ennek micsoda ereje van, és úgy éreztem, valahogy segíteni kellene azoknak, akik most a legnagyobb bajban vannak. Az iskolában hallottam, hogy az osztályban már el is kezdtek szervezkedni – emlékezett vissza Bálint –, és nekem is természetes volt, hogy csatlakozom a csapathoz.
– Az eddigi árvizek és más katasztrófák még távolinak tűntek. Ez azonban túlságosan közeli és túlságosan valóságos volt – tette hozzá Orsi. – Olyan helyeket láttam elárasztva, ahová korábban kirándulni jártam.
– Én akkor jöttem rá, hogy ez komoly – mondta Anna –, amikor azt hallottam, már halálos áldozat is van. És épp ekkor jött az ötletével Orsi. Mindnyájan menni, segíteni akartunk.
Miért éppen Szikszót választottátok?
– A híradókból láttuk, hol vannak komoly problémák. Miskolcról azt gondoltuk, hogy az nagyváros, ott biztos van pénz a segítségre, Edelénybe, úgy tudtuk, sokan mentek segíteni, Szikszó azonban kicsit mostohagyereknek tűnt ebben a helyzetben – indokolta a választást Orsi, hozzátéve, egyiküknek sem volt – eddig – semmilyen személyes kötődése a településhez.
– A legtöbb kár az öregeknél volt – kapcsolódott a beszélgetésbe Tamás. – És sokan azért is nagyon el voltak keseredve, mert nem volt biztosításuk, és szó szerint az egész életük munkájának eredménye veszett oda. A gyerekeket időben elvitték Szikszóról, de az öregek között akadt olyan, aki nemigen tudott hová menni.
– Először nem is láttuk, mekkora baj – mondta Anna –, mert mire odaértünk, már visszahúzódott az ár. De amit maga mögött hagyott, az döbbenetes volt. A pincékben méteres víz állt, az ott lévő hűtőszekrények, kazánok, a pincében tárolt értékek mind víz alatt álltak, megsemmisültek.
– A Vadász-patak lépett ki a medréből – egészítette ki diákjai szavait Pintér László –, az okozott ekkora bajt. Mesélték a helyiek, vasárnap éjszaka arra ébredtek, hogy betört a víz a házukba.
– A sodrás erejét mutatja, hogy volt egy olyan épített kutyaház, amelyet négyen, fiúk, alig bírtunk el – idézte fel Tamás –, az áradás meg száz méterekkel arrébb vitte.
Miben tudtatok segíteni? Hogyan fogadtak benneteket? Nem voltak bizalmatlanok az emberek?
– Eleinte nem gondolták, hogy komolyan segíteni szeretnénk, de akkor sem voltak elutasítók. Amikor pedig látták, hogy velük együtt takarítunk, rámolunk, élelmet osztunk, akkor már nagyon örültek nekünk – mondta Anna. – Sokat segített például az empátia. Volt olyan néni, aki először azt mondta, köszöni, de már megoldódtak a legsürgetőbb gondjai, amikor azonban tovább akartunk menni, visszahívott, hogy elmesélje, milyen szörnyűség történt vele. A legtöbb embernek már az is segítség volt, hogy beszélhetett valakinek a bajáról.
– Nem üres kézzel mentünk, a gyerekek előtte gyűjtést rendeztek az iskolában, így a hirtelenjében összegyűjtött nyolcvan kiló ruhát, ötven kiló élelmiszert és körülbelül huszonnégyezer forintot vittük magunkkal – egészítette ki a pedagógus a gyerekek visszaemlékezését –, a helyszínen pedig részt vettünk a Vöröskereszt élelmiszerosztásában.
– Valamennyien találtunk feladatot – tette hozzá Hanna. – Én például kisgyerekekre vigyáztam, amíg az anyukájuk a házat takarította; tisztítószert, takarófóliát is segítettünk osztani, ennivalót vittünk azoknak, akiknek semmijük sem maradt. Volt olyan ember, akinek a beszakadt út miatt megközelíthetetlen lett a háza, és addigra már hatodik napja a szükséges élelmiszerekhez is csak nehezen jutott hozzá.
– Bálintékkal jártunk egy méhésznél – mesélte Pintér László –, akinek a fia, amikor hazatérve meglátott minket, azt mondta, attól jött vissza az életkedve, hogy vannak még ebben az országban olyanok, akik segíteni akarnak másoknak. Ha a méhészetben történt pusztítást nem is tudtuk meg nem történtté tenni, de a diákok elszántsága, az együtt érző beszélgetések talán segítenek nekik az újrakezdésben. Ott nem volt idő sopánkodni a történteken, de azt hiszem, nem csak az én álmaimban tértek vissza a nap emlékei.
– Még mindig az események hatása alatt vagyunk – mondták egyöntetűen.
Van valami, amit Szikszón tanultatok?
– Azt, hogy oda kell figyelnünk egymásra. Itt, a kerületben például viszonylag jómódú emberek élnek, fontos lenne, hogy segítsenek a károsultakon. Nekünk is jólesne, ha hasonló helyzetben lennének, akik mellénk állnának. Ilyenkor csak egymásra támaszkodhatunk, nem hagyhatunk magára senkit.
Antal Ildikó