Hegyvidéki Olimpia gyerekeknek
Tógába öltözött, az ókori görög városállamok zászlai alatt gyülekező gyerekekkel telt meg a TF Csörsz utcai sporttelepe. Az évezredes hagyományokat felidéző első Hegyvidéki Olimpián nyolc önkormányzati fenntartású kerületi iskola tizenegy csapata vett részt.
Az ókori görög játékok hangulatát és kellékeit idézte meg az első Hegyvidéki Olimpia. A tógába öltözött gyerekek osztályonként egy-egy tanulmányaikból már megismert görög városállam, illetve történelmi helyszín nevében mérték össze erejüket és ügyességüket az alkalomra kialakított sportpályán. Az egymással versengő iskolásoknak köszönhetően életre kelt Argosz és Spárta, a két ősi ellenfél, Athén, Attika prefektúra fővárosa, az egykor a világ közepének kikiáltott Delphoi, Ithaka, Odüsszeusz szigete, az ókori Hellász egyik legerősebb állama, Korinthosz, a nagy perzsa-görög háborúból ismert Marathon, a Földközi-tenger partvidékét gyarmatosító Milétosz, a pelloponészoszi Mükéné, a Ciceró szerint legnagyobb és mind közül a leggyönyörűbb görög város, Szirakúza, valamint a rövid ideig az egész görög világot irányító Théba szelleme.
A Hegyvidéki Önkormányzat kiemelten támogatja a kerületi iskolások testedzését elősegítő kezdeményezéseket. Már a tanterv része a felmenő rendszerben nemrégiben bevezetett mindennapos testnevelés, míg május utolsó hétvégéjén a XII. kerületi Szabadidősport Központ szervezésében megrendezték az első Hegyvidéki Olimpiát. Az ötödik osztályos diákok számára hagyományteremtő szándékkal kiírt verseny célja, hogy a tanulók testközelből ismerkedjenek meg az ókori játékok versenyszámaival, átérezzék ennek hangulatát, és megtapasztalják az olimpiai eszme, a fair play szellemét.
Az olimpiák történetét idézte fel a versenyzőket köszöntő Pokorni Zoltán. Háromezer évvel ezelőtt a sok háborút, csatát megélt görögök úgy döntöttek, az istenek színe előtt egyenlő feltételek mellett is megküzdenek egymással. Ekkor alakultak ki azok a sportágak, amelyeket aztán ezer évig űztek. Később Coubertin báró elevenítette fel az olimpiai játékokat.
A polgármester hozzátette: ma nincs győztes és vesztes, a lényeg, hogy a résztvevők próbára tegyék magukat a sportpályán, így tisztelegve a régiek és az olimpiai eszme előtt. „Coubertin szerint az olimpiai játékok a boldogság szinonimája, hiszen mindenki számára lehetőséget ad a győzelemre” – emelte ki a megnyitón Jakabháziné Mező Mária, a Magyar Olimpiai Akadémia főtitkára.
A köszöntők után Papadimitriu Athina magyarul és görögül felolvasta az olimpiai himnusz szövegét, majd Pokorni Zoltán és a helyi oktatási bizottságot vezető Fonti Krisztina tükrök segítségével meggyújtotta az olimpia lángot. Az ünnepi alkalomhoz méltó módon a gyerekek Vári Attila olimpiai bajnokkal közösen mondták el a sportszerű küzdelemre buzdító esküt.
A viadal a fáklyás váltóval vette kezdetét, a programban 1500 méteres maratoni táv, kislabdadobás, távolugrás, sprint- és váltószámok, valamint az ókori játékokat idéző birkózás szerepeltek. Különleges élményt jelentett, hogy a verseny idején a Solti György Zeneiskola zenekara eredeti ókori, illetve görög darabokat adott elő.
A jól megérdemelt díjak átadása előtt az iskolák pedagógusai értékelték a gyerekek teljesítményét. Végezetül a szervezők gazdag lakomával vendégelték meg valamennyi résztvevőt.
Em