Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Első díjat kapott a menedékház terve

Egy menedékház, egy építészeti múzeum és egy kerékpáros központ diplomatervét jutalmazta Árkay-díjjal a Hegyvidéki Önkormányzat. Immár nyolc éve vehetik át a kerületi kitüntetést a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem építész tanszékének legtehetségesebb végzős hallgatói.

Évente egyszer a nagyközönség is megismerheti, hogyan gondolkodnak környezetükről, városukról, az ember és a természet kapcsolatáról, az aktuális társadalmi kérdésekről a fiatal építőművészek. A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem végzős hallgatói ilyenkor, nyár elején, miután megvédték diplomamunkájukat, bemutatják azokat az intézmény kiállítóhelyén, a Moszkva térhez közeli Ponton Galériában.
Figyelemre méltó, hogy az idei tervek gyakorlatilag mind arra koncentrálnak: hogyan lehetne új közösségi tereket létrehozni, illetve meglévőket újraéleszteni. Érdekes módon többen is a Dunával való élőbb kapcsolat megteremtésével foglalkoztak. Volt például, aki az Óbudai Gázgyár ma még kihasználatlan Duna-parti szakaszára evezősklubot, hajóállomást, úszó kilátót álmodott, más a Lupaszigeten hozna létre egy családias nyaralótelepet, míg egy harmadik alkotó galériahajót építene a vízre. A városmagban található „foghíjak” kitöltésére szintén születtek különféle válaszok, idősek otthona, gyermekotthon, színházi műhelyház, sőt vertikális park – azaz homlokzati zöldfelületek kialakítása – is szerepelt az elképzelések között.
Elso_dijat_kapott_a_menedekhaz_terveA Hegyvidéki Önkormányzat zsűrije – amelynek tagja Ferencz István, Tima Zoltán és Lenzsér Péter építész, Borsodiné Gláser Krisztina főépítész, valamint Kovács Lajos alpolgármester – három diplomamunkát jutalmazott Árkay-díjjal. Az alpolgármester a díjátadó ünnepségen elmondta, 2003 óta minden évben elismerik a legjobb építészek alkotásait, hogy támogassák pályakezdésüket. Munkájuk eredményeképpen a jövőben remélhetőleg a Hegyvidéken is – amely szerencsére bővelkedik értékes épületekben – készülhetnek olyan házak, intézmények, amelyekre mindannyian büszkék lehetünk.
Három alkotónak adta át Kovács Lajos alpolgármester az önkormányzat képviselő-testülete által alapított Árkay-díjat és az azzal járó pénzjutalmat. Harmadik helyezettként százezer forintos díjazásban részesült Szíjjártó Csongor, aki egy kerékpáros központot (múzeumot, kölcsönzőt, boltot, javítóműhelyt, játszóteret) tervezett Erzsébetvárosba. Debreczeni Pétert, aki egy váci gyárépületet transzformált építészeti múzeummá, kétszázezer forinttal jutalmazták. Az első, háromszázezer forinttal járó díjat Vass-Eysen Áron vehette át menedékháztervéért.
A kilencvenes évek elejéig állt egy turistaház a Kevély-nyergen, ám mára a romjait is elhordták – ennek helyére képzelt Vass-Eysen Áron egy új, a természetbe simuló, faszerkezetű, szolid épületcsoportot. Elgondolása szerint a népszerű kirándulóhelyen létre lehetne hozni egy fűthető téli menedékházat, illetve ezzel egybeépítve egy szintén fedett, de oldalról nyitott nyári szállást. Mindehhez, akárcsak egy tavi stég, hosszú, lábakon álló terasz kapcsolódna, amely egyfajta kilátópontként funkcionálna, nagyszerűen feltárulna innen a budai táj szemet gyönyörködtető, hullámzó horizontja.

z.

Diplomakiállítások a Ponton Galériában
A napokban nyílik a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Textil, Formatervező és Szilikát Tanszékén végző alkotók diplomakiállítása. A megnyitók időpontjai: Textil Tanszék június 15. 18.00 (látogatható: június 16–19-ig); Formatervező Tanszék június 22. 18.00 (látogatható: június 23–26-ig); Szilikát Tanszék június 29. 18.00 (látogatható: június 30.–július 3). Helyszín: Ponton Galéria, 1015 Budapest, Batthyány utca 65. Az email cím védve van a spam botoktól, a megtekintéséhez a JavaScript bekapcsolása szükséges Nyitva tartás: keddtől szombatig 12–18 óráig.

A témával a Hegyvidék Televízió is részletesen foglalkozik.