Diákok segítenek a bajbajutottaknak
Akárcsak tavasszal az észak-magyarországi árvíz, most a Veszprém megyei vörösiszap-katasztrófa is sokakat adakozásra sarkall a kerületben. A hegyvidéki diákok különösen aktívak: jó látni, hogy átérzik a társadalmi szolidaritás jelentőségét és lelkes résztvevői az adománygyűjtő programoknak.
A Városmajori Gimnáziumban már több ízben bizonyították, hogy képesek együtt érezni és segíteni szükség esetén a bajbajutottakon. Legutóbb a tavaszi árvíz idején az iskola egyik tanulója, Beneda Orsolya kezdeményezésére ruhákat, tartós élelmiszert és pénzt gyűjtöttek a vízzel elöntött Edelény és Szikszó lakóinak. Most pedig, miután Kolontárt és Devecsert árasztotta el a vörösiszap, a 12. évfolyamos Lipka Borbála – aki tagja volt a tavaszi adományszállító csapatnak – határozta el, hogy gyűjtést szervez a gimnáziumban a károsultak javára.
– Ha bajban lennénk, nekünk is jólesne, ha az ország másik végében élők gondolnának ránk – ezzel magyarázta Borbála, miért érezte kötelességének, hogy vállalja a szervezőmunkát. A gimnazistától megtudtuk: Pintér László igazgatóhelyettes közreműködésével az iskola honlapján egy felhívást jelentettek meg, hogy minél többen hozzanak tartós élelmiszereket, például lisztet, cukrot, rizst, étolajt, ecetet, száraztésztát, édességeket, valamint tisztálkodó és tisztítószereket a rászorulóknak. A gyűjtéshez egy nagy kartondobozt helyeztek ki az iskola aulájában, amely már az első nap félig megtelt adományokkal.
– Sokan támogatják a gyűjtést. Egy számomra ismeretlen diák plakátot ragasztott ki a földszinti folyosón, amely képekkel illusztrálja az iszapáradat szörnyű következményeit – mesélte a diáklány. Hozzátette: az osztályok diák-önkormányzati képviselői is segítik a szervezésben. A gyűjtés október 21-ig tart, a felajánlott termékeket ezt követően édesanyja viszi el a Veszprém megyei Önkéntes Centrumhoz, amely az érintett falvakban a szétosztást végzi.
Tamási: gyűjtés a kolontári gyerekeknek
A Tamási Áron iskolában Hajnal Gabriella igazgató kezdeményezésére indult pénzgyűjtés Kolontárnak, ahol a legnagyobb pusztítást végezte a közeli tározóból kizúduló vörösiszap. Eddig 300 ezer forintot adtak össze a diákok. Ha október 22-ig az eddigi ütemben érkeznek az adományok, a felajánlások összege meghaladhatja a félmillió forintot.
A pénzt az igazgatónő személyesen viszi el Kolontár polgármesterének, akitől azt kéri, olyan tartós eszközöket vásároljanak, ami a gyerekek javát szolgálja. Az összeg felhasználását nyomon követik, erről beszámolót készítenek, ami olvasható lesz a Tamási iskola újságjában, hirdetőtábláján és honlapján is – azzal a céllal, hogy diákjaik lássák, érdemes volt gyűjteniük, jó helyre került a pénzük.
Hajnal Gabriella hangsúlyozta: a gyűjtőakció nevelési célokat is szolgál, iskolájukban ugyanis kiemelt figyelmet fordítanak arra, hogy empatikusabbá, szociálisan érzékenyebbé váljanak a gyerekek, és átérezzék, milyen az, amikor másnak segítségre van szüksége.
Német iskola: karitatív futás
A Thomas Mann Gymnasium – Deutsche Schule Budapesti Német Általános Iskola és Gimnázium tanulói, ahogy tavasszal az árvíz károsultjainak, most is jótékonysági futással szeretnének segíteni a kolontáriaknak. Az 5., 6. és 7. évfolyamosok – összesen hat osztály – a Normafánál egy 500 méteres távon futottak oda-vissza, 60 percen keresztül. Minden fordulónál egy bilétát kaptak a gyerekek, amelyeket szüleik pénzre váltottak. Így aki 20x500 métert futott le, szülője pedig bilétánként 1000 forintot ajánlott fel, 20 ezer forinttal járult hozzá az újjáépítéshez.
– Két szülő és két gyermek személyesen viszi majd el az adományt több előzetesen kiválasztott, rászoruló kolontári családnak – mondta Horváth Tamásné, a program egyik szervezője. A pedagógus kiemelte, hogy a sportfeladatot minden gyermek lelkiismeretesen teljesítette, mert érezték, a teljesítményükön most az múlik, mennyire tudnak másokon segíteni.
Az őszi szünet előtti utolsó tanítási napon, október 21-én a német iskola negyedikesei is csatlakoznak a környezeti katasztrófa áldozatainak megsegítésére indított segélyakciókhoz. Az intézmény épületének előcsarnokában, az órák közti nagyszünetekben, valamint a tanítás után tombolajátékot és süteményvásárt tartanak, hogy a bevételt az érintett területen egy újjáépítési projekt javára fordíthassák.
z.