Menüajánlat Valentin-napra
Az idén szokatlanul hosszú ideig tart a farsang, március 9-ére esik hamvazószerda, amikor kezdetét veszi a húsvéti böjt. Addig általában egymást követik a télbúcsúztató vigasságok. A leghíresebb mulatságok sorából csak kettőt említünk: az olaszok parádés, titkokat rejtő velencei karneválját, amely ma már a turisták elkáprázatását szolgálja, illetve a honi télkergető szokások legismertebbjét, a mohácsi busójárást.
A számos farsangi alkalom közül ezúttal válasszuk ki a február 14-i Bálint napot, ami a név latin, Valentin változatával vált nemzetközi ünneppé, főleg az angolszász országokban! Bálint ókeresztény vértanú volt, akit ezen a napon végeztek ki. A nyavalyatörősök, epilepsziások és lelki betegek védőszentje, hozzá fohászkodhatnak segítségért az e bajokban szenvedők. De van neki ennél kellemesebb „megbízatása” is: ő a szerelmesek, jegyesek és fiatal házasok védőszentje, ami sokkal népszerűbbé tette, és világszerte megalapozta a hírnevét.
Ki volt hát Valentin, azaz Bálint? Úgy tartják, valójában nem egy, hanem két azonos nevű személyről van szó, mindketten a III. században lettek vértanúk. Az egyik római pap volt, a másik a Rómához közeli Terni város püspöke. Feltehetőleg az előbbi, a 269. február 14-én kivégzett pap vált a szerelmesek védőszentjévé, merthogy az volt a szokása hogy a római ifjú házaspárokat saját kertjéből szedett virágcsokorral örvendeztette meg. Egy másik legenda szerint Valentinust keresztény hite miatt a császár börtönbe vetette, ahol a hit erejével visszaadta a látását a börtönőr lányának. Mielőtt kivégezték volna, a következő üzenetet küldte a hölgynek: „A Te Valentinod”.
E napon a szerelmesek nemcsak virággal, apró csecsebecsékkel lepik meg egymást, hanem olyan „vajákos” étkekkel, fogásokkal is, amelyekkel biztosan rabul ejtik választottjukat. S mint tudjuk, a férfiak szívéhez a gyomrukon át vezet az út. Meglátják, az alábbi Bálint-napi menüajánlat beválik!
Minestra leves
Az olaszok zöldséglevese igazi erőt adó étel, negyed kiló árpagyöngy (gersli) és ugyanennyi fejtett tarkabab – ami lehet mélyhűtött is – szükséges hozzá. Amennyiben a bab nem frissen kifejtett, hanem száraz, úgy az árpagyönggyel együtt áztassuk be kb. két óra hosszára. Közben hámozzunk meg 35 deka burgonyát, 2 nagyobb fej vöröshagymát, 20 deka zellert, és vágjuk fel kb. 1 centis kis kockákra. Ezután vágjunk fel 10 deka húsos, füstölt vagy császárszalonnát és 15 deka sovány sertéscombot még kisebb kockákra.
Olvasszunk fel 10 deka vajat egy fazékban, vagy mélyebb, nagyobb lábasban, és dobjuk rá az összes zöldséget, a szalonnát és a húst. Kevergetve kissé pirítsuk meg, majd 3 liter vízzel öntsük fel, forraljuk fel hirtelen. Adjuk hozzá a leszűrt árpagyöngyöt és a babot. Ezután fedjük le, de egy ujjnyi rést hagyjunk, hogy azon át a gőz kiszökhessen a fazékból.
A lángot visszavéve úgy 40 percig gyöngyözve forraljuk, közben többször keverjük meg, sózzuk, borsozzuk, és kóstolgassuk, nehogy híja legyen valamiben. Főzés közben meglehetősen besűrűsödik, de éppen ez a varázsa.
Tárkonyos töltött csirkemell
Filézzünk ki két testesebb csirkemellet (kb. 60 deka), vágjuk félbe hosszában, metsszük be annyira, hogy szétterítve megtölthessük (így 4 tölteni való szeletet kapunk), de a bőrét hagyjuk rajta. Sózzuk, borsozzuk. Forrósítsunk fel 8 deka margarint egy serpenyőben, szórjunk bele 1 csokor friss, finomra vágott tárkonyt vagy 1 kiskanál szárított tárkonyt, 1 mokkáskanálnyi őrölt fehér borsot, és adjunk hozzá 2 evőkanál tárkonyecetet. Ebben a savanykás, margarinos, fűszeres lében pácoljuk félpuhára a húst fedő alatt, 7-10 percig, lassú tűzön.
Emeljük ki a felezett melleket, hagyjuk kihűlni. Addig készítsük el a tölteléket! Vágjunk fel apró kockákra 5 deka császárszalonnát, és 1 fej finomra vágott vöröshagymával együtt futassuk meg 2 evőkanál olajon. Áztassunk meg 2 deci tejben héja nélkül 2 kenyérszeletet, enyhén nyomkodjuk ki, tegyük egy mélyebb tálba. A maradék tejes folyadékba üssünk bele 2 tojást, és villával verjük kissé habosra, amit ráöntünk a szalonnás hagymára, mintha rántottát sütnénk. Mihelyst megkocsonyásodik, mint a lágy rántotta, forgassuk össze az áztatott, kinyomkodott kenyérrel. Fűszerezzük 1-1 kiskanál ételízesítő porral, őrölt fekete borssal és vasfűvel (sópótló). Ezután üssünk bele egy másik tojást, majd alaposan dolgozzuk össze.
A széthajtott csirkemellek felére halmozzuk rá a töltelék negyedét, majd a hús másik felét hajtsuk rá, és néhány öltéssel vagy hústűvel fogjuk össze. A dundi töltötthús-darabokat fektessük egy mélyebb tűzálló tálba, a megmaradt tárkonyos szafttal együtt öntsünk rá 2 deci csontlevet (lehet leveskockából is), és közepesnél gyengébb tűzön, kb. 25 percig, alufóliával letakarva pároljuk.
Emeljük ki a párolt pecsenyét, a maradék, kissé kihűlt pecsenyelevet keverjük simára 2 deci főzőtejszínnel és 1 evőkanál liszttel. Fektessük vissza a tepsibe a csirkemelleket, éppen csak egyet forraljunk rajtuk, és amint mártássá sűrűsödik a lé, vegyük le a tűzről. Kóstoljuk meg, nincs-e hiánya valamiben, ha kell, pár csepp citrommal, vagy egy kevéske cukorral még pikánsabbá varázsolhatjuk.
Hintsük meg egy kevés tárkonnyal, és nyomban tálaljuk burgonyaropogóssal, vagyis krokettal, ez a legillőbb köret. Fiatal, száraz fehérbort ajánlunk hozzá, 14 fokosra behűtve.
Diós kávétorta
Ebben az édességben nincs liszt! Kemény habbá verjünk fel 9 tojásfehérjét, közben apránként adjunk hozzá 7 evőkanál cukrot. Keverjük össze 25 deka darált dióval, óvatosan, lassú mozdulatokkal, nehogy megtörjön a hab.
A diós, cukros, habos masszát lazán terítsük el margarinnal kikent, magasabb falú tepsibe, vagy margarin helyett sütőpapírral béleljük ki úgy, hogy a tepsi oldalán a pereméig felérjen a papír. A tésztát olyannyira mérsékelt tűzön kell megsütnünk, hogy szinte csak szárítjuk a sütőben, kb. 20 percig.
Közben keverjük ki a tojások sárgáját 7 evőkanál cukorral vízgőz fölött, és apránként csurgassunk bele 5 deci erős feketekávét. Mindaddig keverjük, amíg besűrűsödik, majd hagyjuk kihűlni. Végül adjunk hozzá 25 deka langyos margarint, az lesz a torta krémje.
Ezalatt a tészta kihűlt annyira, hogy vízszintesen három lapra szelhetjük. A krémet úgy osszuk el és kenjük meg, hogy az oldalára és a tetejére is jusson. Ezután díszítsük fel egész dióbelekkel az oldalát és a tetejét is. Szobahőmérsékletű fűszeres ürmöst vagy vermutot kortyoljunk mellé.
Járay Mari