Erdélyben jártak
Szívügyének tekinti a határon túli magyarság és az anyaországiak közötti kapcsolatok ápolását a Hegyvidéki Önkormányzat. Pokorni Zoltán polgármester kezdeményezésére tavaly indult el az a mára országossá bővülő program, amelynek keretében az iskolák valamennyi diákja tanulmányai idején legalább egyszer eljut valamelyik elszakított, magyarok lakta vidékre. Az Arany János Általános Iskola és Gimnázium három osztálya az első félévben erdélyi körutazáson járt; a kiránduláshoz kapcsolódó pályázat eredményhirdetésén tizenheten vehettek át értékes könyvjutalmat.
Az Arany János Általános Iskola és Gimnázium három tizenegyedikes osztálya, csaknem ötven tanuló ötnapos erdélyi körutazáson vehetett részt a Hegyvidéki Önkormányzat támogatásával. Ebből az alkalomból a Sashegyi Arany Iskolaalapítvány „Erdélyben jártam 2010” címmel pályázatot írt ki, amelyben arra kérték a diákokat, hogy írásban vagy rajzon osszák meg legkedvesebb élményeiket az itthon maradottakkal. A tizenhét pályamű készítője házi ünnepség keretében vehette át az alapítvány ajándékait.
– Elsőként az országban a hegyvidéki iskolák, köztük az Arany János tanulói juthattak el önkormányzati támogatással a határon túli magyarlakta területekre – ismertette a kirándulás előzményeit Patkó Lajos igazgató. – Az osztálykiránduláson a gyerekeknek csak a szállásért és ellátásért kellett fizetni, az utazás több százezer forintos költségét a kerülethez benyújtott pályázatból fedezte az iskola. Az „Erdélyben jártam 2010” pályázat egyfajta útikönyv, kedvcsináló is, ami arra szolgál, hogy az alsóbb évfolyamosok társaik szemüvegén keresztül tapasztalják meg, mi vár rájuk a következő évek kirándulásain.
A pályázatot szervező Aszódi Judit tanárnő elmondta, hogy az iskola vezetése azt szeretné, ha a tizenegyedikes évfolyam minden esztendőben eljutna Erdélybe, illetve a Székelyföldre. Ennek első lépése a tavaly első alkalommal megszervezett program, ami nem csupán klasszikus osztálykirándulás volt, hanem olyan közösségépítő esemény, amelyen a teljes évfolyam együtt lehetett.
Aszódi Judit szerint a diákok életre szóló élményekkel gazdagodtak, annál is inkább, mert ezúttal a történelmi emlékhelyek mellett az erdélyiek életformájával, sőt a híres székely humorral is testközelből ismerkedhettek meg. Ezekről az emberi pillanatokról, a mindennapok bemutatásáról szólnak a pályamunkák, amelyek közül a hét legérdekesebbet az iskolaalapítvány felajánlásának köszönhetően külön is díjazták. Nem maradtak ajándék nélkül a többiek sem, hiszen mind a tizenhét pályázó könyvjutalmat kapott.
A díjakat átadó Novák János arra hívta fel a figyelmet, hogy a határon túli kapcsolatok ápolása az egészséges azonosságtudat kialakulásának fontos eleme, hiszen a személyes tapasztalatok segítik leginkább a valóság megismerését. A Sashegyi Arany Iskolaalapítvány vezetője hangsúlyozta: a trianoni békediktátummal, az egymás ellen uszítással a nagypolitikának sikerült ellenséggé tenni a Kárpát-medencében évszázadokon át békében élő népeket. A mai fiatalok sokat tehetnek azért, hogy ez az állapot megváltozzék, és újra legyen párbeszéd, gyümölcsöző együttműködés a környező országok között.
Ennek egyik módja, hogy elmegyünk egymáshoz, ami nekünk, magyaroknak, különösen fontos, hiszen ma is több millió honfitársunk él jelenlegi határainkon kívül. Nekik ott van az otthonuk, és szívesen fogadják az anyaországból érkezőket. Ahogyan Novák János fogalmazott: szükségük van ránk, és nekünk is szükségünk van rájuk.
MM.