Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez
Harom_evtized_a_gyerekekert

Három évtized a gyerekekért

Tavaly év végén ünnepelte fennállása harmincadik évfordulóját a Zugligeti Bölcsőde. A jeles esemény alkalmából az intézménybe járó gyerekek szülei ünnepi műsort adtak.

Alig néhány hónappal az épületszomszéd óvoda átadása után, 1980 novemberében nyitotta meg kapuit a XII. kerület legnagyobb bölcsődéje. A telt házzal induló Zugligeti Bölcsőde sikere azóta is töretlen, az intézmény az eltelt harminc év alatt több ezer hegyvidéki kisgyermek számára biztosított szeretetteljes nappali ellátást.
Pedig eleinte korántsem volt minden tökéletes, a legtöbb gondot a fűtésrendszer állandó meghibásodása és rossz hatásfoka okozta. Az újdonságnak számító padlófűtés rosszul működött, ezért néhány évvel a megnyitás után az akkori tanács radiátorokat szereltetett fel – emlékezett vissza a kezdetekre a létesítményt harminc éven át irányító Németh Jánosné, aki kérésünkre röviden összefoglalta a bölcsőde történetét.
– Az élet különös játéka, hogy szinte ugyanazzal a gyermeklétszámmal adtam át néhány hónapja a bölcsődét, mint amennyivel annak idején elindultunk – mondta a nyugállományba vonuló bölcsődevezető. – Pedig időközben számos olyan időszakot is átéltünk, amikor a gyermekhiány miatt több csoportszobánkat az óvoda és a közeli Virányos Általános Iskola használta. Bár ez a ciklikusság mindvégig jellemző volt az intézményre, a „csendesebb” években sem panaszkodhattunk arra, hogy ne lenne bőven feladatunk. Az időszakos társbérleteknek köszönhetően kiváló kapcsolatokat építettünk ki az óvodával és az iskolával.
A kezdeti százhúsz körüli gyermeklétszám hamar lecsökkent, a nyolcvanas évek vége felé a felszabaduló csoportszobába óvodások kerültek. Később két helyiségbe a Virányos Általános Iskola alsósai költöztek, akikkel öt éven keresztül tartott a társbérlet. 1999-ben játszóházat, majd otthoni gyermekfelügyeletet indítottak, 2002-ben elkészült a sószoba, az egyik időközben megürülő csoportszobát pedig tornateremnek használta az óvoda.
Az egyre növekvő igények miatt 2008-ban először a tornatermet, majd a játszóháznak otthont adó szobát is visszaalakították, így harminc évvel az intézmény megalakulását követően, 2009 őszén újra öt csoport alakult a Zugligeti Bölcsődében.
– Sokat köszönhetünk az önkormányzat gondoskodó odafigyelésének, ennek az eredménye, hogy a szükséges karbantartások mellett jelentős fejlesztések is megvalósultak az intézményben. Az egyik legjelentősebb beruházás a gumiborítású játszóterasz kialakítása, illetve a kert uniós előírásoknak megfelelő átépítése. Idén valamennyi csoport új nyári tocsogókat kapott, és a konyha is megújult. Utóbbi azért fontos, mert a bölcsődések és az óvodások ételét is helyben készítjük – sorolta az elmúlt évek értéknövelő önkormányzati beruházásait Németh Jánosné.
A szakember mindezek mellett arra a legbüszkébb, hogy a kerület a mai napig legnagyobb lélekszámú bölcsődéje minden nehézség ellenére harminc éve ugyanazon a magas színvonalon működik. Ehhez az önkormányzat erkölcsi és anyagi támogatása mellett egy olyan dolgozói közösségre volt szükség, amely nemcsak átvészelte, hanem képes volt a gyerekek javára fordítani a nehéz időszakokat is. Nem véletlen, hogy a kollektíva döntő többsége a kezdetek óta együtt van, s bár voltak, akik máshol is szerencsét próbáltak, mégis visszatértek a Zugligeti Bölcsődébe.

(Em.)