Hamvazószerdától torkos csütörtökig
Hamvazószerda a húsvéti böjt első napja, ezért is nevezi a népnyelv böjtfogadó szerdának. "Mozgó" ünnep lévén idén ez március 9-re esik, s mint máskor is, negyven nappal előzi meg a húsvétvasárnapot. A hosszúra nyúlt farsang vigasságainak zömét február végén, a „farsang farka” idején rendezik, vagyis farsangvasárnap, farsanghétfőn és húshagyókedden. Ezekben a szerdát megelőző napokban még utoljára "elszabadul a pokol", kisülnek a dundi farsangi fánkok, minden valamire való faluban disznóvágással egybekötött disznótort tartanak. Hűlnek a „füles-farkas” kocsonyák, rotyognak a káposzták, ropogós a friss tepertő, leveles a belőle sült pogácsa. Áll a bál hajnalig.
Nem csoda, ha a hamvazószerdán megfogadott böjt első napján a nép ráébred: hatalmas botorság lenne, ha a maradék finomságok ebek harmincadjára jutnának. Fel is függesztik az éppen csak megkezdett nagyböjtöt, és még egy nagy eszem-iszommal bekebeleznek mindent az utolsó falatig. A szlovéniai Kórógyon az a mondás járja: "Inkább a has fakadjon, mintsem ez a kicsi étel megmaradjon." Nem véletlenül nevezik a szerda utáni napot tobzódócsütörtöknek is.
Ebben az évben tehát március 10-re esik a torkos csütörtök, amely egy régi magyar néphagyományt kelt életre. E napon illik az utolsó morzsáig megenni valamennyi farsangi ételt, és még egyszer jól belakmározni a böjt előtt, főleg a húsos finomságokból. Mára a hagyomány újjáéledt, 2006-ban a Magyar Turizmus Zrt. ötlötte ki: kedvenc éttermeinkben ilyenkor fél áron fogyaszthatjuk kedvenc fogásainkat. A sikeres programhoz minden évben egyre több étterem kapcsolódik.
Egy ízletes menü erejéig mi is hozzájárulunk a "tobzódáshoz", ha nem is fél áron, de teljes szívvel!
Nyírségi gombócleves
Vágjunk fel kb. 1 centis kockákra 40 deka borjúcombot vagy lapockát, de lehet sovány sertéshús is. Olvasszunk fel 4-5 deka vajat egy fazékban, szórjuk bele a húst, és kevergetve fehéredésig süssük át. Közben tisztítsunk meg 1-1 szál közepes sárgarépát, petrezselyemgyökeret, 1-1 darabka (kb. 5-6 dekás) zellergumót és karalábét. Aprítsuk fel kis kockákra, adjuk hozzá a húshoz, hogy néhány percig együtt piruljanak. Öntsük fel a félpuha zöldségeket és a húst 1,3 liternyi vízzel, sózzuk, forraljuk fel, majd a lángot kicsit vegyük vissza, az edényt fedjük le, úgy főzzük puhára az ételt.
Közben készítsük el a burgonyás gombócot. Főzzünk meg 15 deka krumplit héjában, majd hámozzuk meg, törjük át. Amint kihűlt, gyúrjuk össze 5 deka liszttel és 1 tojással. Sózzuk, borsozzuk, és késhegynyi őrölt szerecsendióval fűszerezzük. Ezután vizes tenyérrel formázzunk belőle apró gombócokat, és főzzük ki a lobogva forró levesben. Adjunk hozzá 15 deka felszeletelt gombát, 10 deka fagyasztott zöldborsót és 15 deka rózsáira bontott karfiolt, s addig főzzük, amíg megpuhulnak.
Ezalatt 5 deka vajból és 1 csapott evőkanál lisztből pirítsunk világos rántást, és sűrítsük be vele a levest. A tűzről lehúzva 2 deci tejszínben elkevert 2 tojássárgájával dúsítsuk. Kóstoljuk meg, nincs-e híja valamiben, ha kell, sózzuk meg, végül ízesítsük kellemesen pikánsra 1-2 evőkanál citromlével. Tálaláskor fél csokor friss, apróra vágott petrezselyemmel szórjuk meg a tetejét.
Csülök pékné módra
Válasszunk ki 2 kisebb, egyenként kb. másfél fél kilós hátsó csülköt, és tegyük fel főni annyira bő vízben, hogy legalább kétujjnyira ellepje. Szórjunk a levébe 1 csapott evőkanál sót, 10-12 szem fekete borsot, 3 babérlevelet, 4-6 gerezd fokhagymát egészben, majd főzzük puhára.
A megfőtt csülköket emeljük ki az ízes főzőléből. Csepegtessük le, és ültessük egy tepsibe. Rakjuk körül másfél kiló meghámozott cikkekre vágott burgonyával, és keverjük össze 30 deka egészben hagyott, meghámozott gyöngyhagymával. Ezt helyettesíthetjük ugyanennyi vöröshagymával is. Sózzuk, borsozzuk, és jóféle pirospaprikával is – nem csípőssel – szórjuk meg. Fűszerezzük még 1-1 kiskanálnyi szárított majoránnával és finomra vágott petrezselyemzölddel, majd locsoljuk meg 4 evőkanál olajjal, és ezt a keveréket halmozzuk a főtt csülök köré.
A sütőben, közepes lángon, kb. 1 órán át süssük, a húst többször forgassuk meg, hogy jól átsüljön, a köretet keverjük meg, nehogy nyers maradjon. Tálaláskor a kicsontozott, felszeletelt csülköt a vele sült hagymás burgonyával tálaljuk. Jól behűtött, száraz, savaiban gazdag fehérbor illik hozzá, 14 fokosra behűtve.
Norvég almatorta
Hámozzunk meg 6 szép almát, vágjuk félbe, és vájjuk ki a magházukat. Fél liter vízbe rakjunk 3 evőkanál cukrot, ebbe tegyük fel főni az almákat kb. 5-7 percre, ennyi idő alatt megpuhul. Ezután szűrjük, csöpögtessük le.
Tizenöt deka cukrot 12,5 deka margarinnal keverjünk habosra. Egyenként adjunk hozzá 3 tojássárgáját, 1 citrom kifacsart levét és lereszelt héját, végül 10 deka darált mandulát. Valamennyit alaposan keverjük bele. A tojások fehérjét kemény habbá felverve óvatosan forgassuk a mandulás masszába.
Az almákat magházukkal lefelé alacsony peremű, 23 centi átmérőjű, kivajazott sütőformába sorakoztassuk. Öntsük le az almasorokat a habos mandulás masszával, és előmelegített sütőben, a közepesnél alig nagyobb lánggal, 20 percig süssük. Vaníliaöntettel vagy tejszínhabbal kínáljuk. Könnyű, cserszegi fűszeres fehérbort adjunk hozzá, vagy ásványvizet.
Járay Mari