Az istenek ajándéka
A Közép-Ázsiából és Perzsiából származó körte ízletes és jótékonyan hat szervezetünkre. Az ókorban már elterjedt gyümölcs volt, gyakran szerepel görög és római feljegyzésekben. Az akhájoknak tulajdonítják az első termesztési és nemesítési kísérleteket. Homérosz az istenek ajándékának nevezte, Pliniusnál 41 féle körtéről találunk leírást.
A gyümölcs megragadta a későbbi növénytermesztők fantáziáját is, 1598-ban Le Lectier, aki amúgy ügyész volt, de amatőr pomológus (gyümölcsfajrendező) is, az általa vezetett katalógusban már 254 fajtát ismertetett. Magyarországon 1055-ben említik először, a tihanyi apátság alapítólevelében, „kurtuel fa” néven.
A népgyógyászat úgy tartja, hogy a körte jó vérkeringés-szabályozó, vízhajtó, megakadályozza a fogszuvasodást, és csökkenti a nyelőcsőrák kialakulásának lehetőségét. Orvosi kutatások bizonyítják, hogy sok vízben oldhatatlan rostot tartalmaz, ezek java a héjában rejlik. Emiatt serkenti a bélműködést, aminek köszönhetően az esetleges rákkeltő anyagok is felhígulnak, könnyebben távoznak az emésztőcsatornából. Ez gátolja a vastagbélrák kialakulását. Van benne egy másik rost is, amely vízben oldódó pektin, gátolja a zsiradékok és a koleszterin felszívódását, jótékonyan hat a koleszterin anyagcseréjére, csökkentve a vér koleszterinszintjét.
Töltött körte habbal
Először a tésztát készítjük el: 3 tojássárgáját 2 evőkanál kristálycukorral addig keverünk (elektromos habverővel, maximális fokozaton, 4-5 percig), amíg kifehéredik. Ezután kemény habbá verjük a fehérjéket, a vége felé, keverés közben, hozzáadunk apránként még 1 evőkanál cukrot. A habot lassan, óvatosan, két-három részletben beleforgatjuk a tojássárgájás masszába, és fokozatosan beleszitálunk 3 evőkanál finomlisztet.
Diónyi vajjal kikent, enyhén belisztezett tepsiben, közepesen forró sütőben kb. 20 percig sütjük a tésztát. Közben meghámozunk 3 nagy körtét, félbevágjuk, kimetsszük a magházukat, majd egy lábasba rakjuk, és annyi vizet öntünk rá, hogy éppen ellepje.
A vízbe teszünk 2 evőkanál cukrot, megfűszerezzük egy darabka fahéjjal, 3-4 szem szegfűszeggel, és roppanósra, nem túl puhára főzzük. Leszűrjük és -csöpögtetjük. A megsült piskótalapból akkora lapokat szabunk, hogy pont ráférjenek a félbevágott körték. A piskótalapokat megkenjük barack- vagy eperlekvárral. A töltött körtéket vágott felükkel lefelé fordítva borítjuk a piskótára, és visszarakosgatjuk a tepsibe.
Kemény habbá verünk 6 tojásfehérjét, a végén apránként hozzáadunk kb. 5 evőkanálnyi cukrot. A habot csillagcsöves habzsákba kanalazzuk, majd a tepsiben sorakozó körtékre nyomunk egy-egy halmot. Forró sütőben kb. 10 percig sütjük, amíg a hab világosbarnára pirul.
Ekkor lezárjuk a sütőt, kissé megnyitjuk az ajtót, a körtéket a sütőben hagyjuk, így még 10 percig szárítjuk a tetejükön lévő habot. Azon melegen, egy kevés vízzel és pálinkával elkevert, megforrósított lekvárral körülöntve tálaljuk. Jól behűtött tokaji édes szamorodnit kortyoljunk hozzá!
Csirkejava körteköntösben
Vágjunk fel 40 deka csirkemellfilét kis kockákra (kb. 1,5 centisre), törjünk meg durvára 5 deka pucolt mandulát, ez utóbbit úgy a legegyszerűbb, ha nejlonzacskóba töltjük, lezárjuk, és húsverővel akkorára aprítjuk, amekkorára szükségünk van. Lehet fenyőmaggal is készíteni, azt elegendő, ha félbevagdossuk.
Válasszunk ki 6 szép, még kissé kemény körtét, hámozzuk meg, vízszintesen szeljük ketté, vágjuk ki a magházukat. Fogjunk egy karalábévájót, és kaparjuk ki a körték belsejét, de maradjon kb. fél centis burka. A kikapart gyümölcshúst vágjuk kis kockákra, az üreges körtéket locsoljuk meg fél citrom levével, nehogy megbarnuljanak. Az aljukból metsszünk le egy kis szeletet, így jobban megállnak a tepsiben, majd a tálon.
Egy serpenyőben forrósítsunk meg 2 evőkanál olajt, és fél perc alatt futtassunk meg benne 5 deka napraforgómagot, ugyanennyi szezámmagot és a durvára vágott mandulát vagy a fenyőmagot. Csurgassunk rá a magokra 1 evőkanál mézet, és dobjuk rá a csirkemellkockákat. Megnövelt lángon 3-4 percig pirítsuk. (Nem ég meg a méztől, mert a csirke elég sok levet enged.)
Húzzuk le a tűzről, sózzuk, majd keverjük össze a kivájt körtekockákkal és 10 deka reszelt füstölt sajttal. Ez lesz a körték tölteléke. Töltögessük a masszát a körték üregébe, és előmelegített, kivajazott sütőben, közepes lánggal 10-12 perc alatt süssük meg. Száraz, könnyű fehérbort, egyéves badacsonyi rizlinget kínáljunk hozzá, 14 fokosra behűtve!
J. M.