A katalinág, a lopott leánying és a közelítő tél
A néphiedelem szerint Katalin napjához (november 25.) férjjósló praktikák kötődnek. Az eladósorban lévő leányok vízbe állítanak egy gyümölcsfaágat, abban a reményben, hogy karácsonyig kihajt, s kisvártatva jelentkezik a kérő, a leendő férj. A hazai német nemzetség e virágzó gyümölcságat katalinágnak nevezi.
Katalin-napon tilos dolgozni, még a malmok is leállnak. Ilyenkor hagyományosan bált rendeznek, mivel később, advent idején nem illő mulatságot, lakodalmat tartani. Katalin zárja azt a kisfarsangot, ami Márton napjával és az újborral kezdődött.
A férj- és feleségjóslásban jeleskedik az öt nappal Katalin után „érkező” András. Ezen a napon a legények is megtudhatnak egyet-mást a jövendőbelijükről. Lopott leányinget rejtenek a párnájuk alá, abban a reményben: megálmodják, ki lesz a feleségük.
E nap határkő, a hozzá legközelebb eső első vasárnap az advent kezdete, amire lélekben, testben illik felkészülni. Megtartjuk utolsó vigalmainkat, levágva az első hízót az első disznótorhoz, de ezzel vége, övezze csend a közelítő telet! Ahogy a mondás tartja: András zárja a hegedűt.
Katalin és András napján a nők figyelmébe ajánljuk a régi népi bölcsességet: a férfiak szívéhez a gyomrukon át vezet az út. Vendégeljük meg őket, s velük együtt valamennyi nekünk kedves illetőt!
Kacsamell almás vörös káposztával
A legjobb, ha négy kb. 25 dekás konyhakész kacsamellet vásárolunk. Egy közepes fej vöröshagymát megtisztítunk, felaprítunk, és 4 deka vajjal kikent teflonserpenyőben, a megfuttatott vöröshagymán 10 percig pirítjuk a húst. Ekkor megfordítjuk a kacsamelleket, a serpenyőt lefedjük, és további 20 perc alatt készre sütjük őket. Kiemeljük, sózzuk, borsozzuk, és meleg helyen tartjuk.
Közben kettészelünk egy kisebb, kb. 80-90 dekás vörös káposztát, kimetsszük a torzsáját, vékony szeletekre vágjuk, vagy legyaluljuk, 1 csapott kiskanál sóval megsózzuk, félretesszük. Egy lábasban felforrósítunk 5 deka vajat, azon megüvegesítünk 1 újabb fej apró kockákra vágott vöröshagymát, rászórunk 1 evőkanál szárított majoránnát, 1-2 szem babérlevelet, 4-5 szem szegfűszeget, és néhány percig lefedve összepároljuk az illatos fűszereket.
Hozzáadjuk a káposztát, aláöntünk 1,5 deci 100%-os almalevet, és kb. 8-10 percig lassú tűzön pároljuk. Ekkor 2 szem szép piros almát elfelezünk, kimetsszük a magházukat, és cikkekre vágva óvatosan beleforgatjuk a fűszeres káposztába. További 8 perc alatt készre pároljuk.
A maradék pecsenyelevet 2 deci leszűrt húslevessel (lehet leveskockából is), 1 deci narancslével, fél deci tejszínnel elkevert 1 evőkanál étkezési keményítővel felöntjük, felforraljuk, még egy kevés cukorral meghintjük, sóval, borssal ízesítjük.
A felszeletelt kacsamelleket tányérokra szedjük, az almás káposztával körítjük, kevés mártást is merünk a pecsenyére, végül narancskarikákkal és friss majoránnalevéllel ékesítjük. Száraz, savakban gazdagabb fehérbort igyunk hozzá, 14 Celsius-fokosra behűtve!
Marie Antoinette körtéje
Válasszunk 4 szép, formás körtét, úgy hámozzuk meg, hogy a száruk rajtuk maradjon. Metsszük le az aljukat, hogy megálljanak, és alulról kaparjuk ki óvatosan a magházukat karalábévájóval, így egyben maradnak. A gyümölcsöket tűzálló tálba állítjuk.
Ezután kb. 4 evőkanál meggylikőrt elkeverünk 2 evőkanál vízzel, 8 deka kristálycukorral és fél vaníliarúd kivájt belsejével, majd a körtékre locsoljuk. Előmelegített, közepesen meleg sütőbe téve kb. 15 percig sütjük. Közben a körte kicsorgó cukros leve karamellizálódik, ha ez nem így történne, tegyük néhány percre a grillsütőbe.
Darabokra tördelünk 15 deka étcsokoládét, vízgőz felett megolvasztjuk, és belekeverünk 4 evőkanál meggylikőrt (ha nincs meggylikőrünk, a konyakban vagy rumban eltett meggylé is jó). Amint kiemeltük a sütőből a forró körtéket, mindegyiket külön kistányérra állítgatjuk.
Az ugyancsak forró likőrös csokoládét rácsurgatjuk, a szárától sem kímélve, de az oldalán imitt-amott kihagyva a gyümölcs oldalát – ahogy a képen is látható. Aki még fokozni szeretné ennek a különleges csemegének az ízét, körülszórhatja 3 deka mandulapehellyel.
Összerakós illatos-mézes
Adventre hangolódva egy elcsemegézhető „karácsonyfát” ajánlunk, amely több menetben és előre elkészíthető. Először a mézes tésztához habosra keverünk 30 deka mézet 25 deka porcukorral és 10 deka vajjal. Majd hozzáadunk 2 tojássárgáját és 1 kiskanál mézeskalács-fűszerkeveréket, s együtt jól átkeverjük. Régi süteményvarázsló-szerünk a szalakáli, amelyből 1 kiskanálnyit beleszórunk 70 deka finomlisztbe, és összegyúrjuk a mézes-tojásos masszával. Befóliázva legalább 1 órát pihentetjük hűtőszekrényben.
A krémhez 1 deci tejben felforralunk 2 kiskanál szárított mentalevelet, majd leszűrjük – az sem baj, ha néhány levél benne marad. Egy csomag (4 deka) főzni való vaníliás pudingport simára keverünk 1 deci tejjel, 8 deka cukorral, hozzáadjuk a fűszeres-mentás tejet, és addig kevergetjük, főzzük, amíg krémszerűen besűrűsödik. Lehúzzuk a tűzről, megvárjuk, amíg kihűl, és 15 deka vajjal habosra keverjük.
Közben a mézes tésztát kettéosztjuk, és enyhén meglisztezett gyúródeszkán kb. 20-szor 25 centis, 3 milliméter vastagságú téglalappá nyújtjuk. Alufóliával borított sütőlemezre fektetjük, villával megszurkáljuk, majd előmelegített sütőben, közepes lángon kb. 12-16 perc alatt mogyorószínűre sütjük. Amint kihűlt, megkenjük az ízes mentakrémmel, és először átlósan mindkét irányban, majd hosszában különböző méretű háromszögekre szabjuk. Felhasználásig úgy tartjuk a hűtőszekrényben, hogy a nagyobb krémes háromszögek legyenek alul. Így akár napokig is eláll.
A díszítéshez kb. 5-5 deka cukrozott narancshéjat, mandulát, kandírozott cseresznyét, pisztáciát és fehér csokoládét használunk, valamennyit kisebb darabokra vágva. Mindegyik háromszöget meglocsoljuk-megkenjük a megolvasztott fehér csokoládéval, meghintjük a díszítésre szántakkal, és alulról felfelé haladva egyre kisebb mézes háromszögeket illesztünk egymásra. Édes karácsonyfánkat emeletenként illik bekebelezni.
Járay Mari