Ételvariációk sárgabarackra
A sárga-, vagy kajszibarack nagy valószínűséggel Közép-Ázsiából származik, legalábbis ott leltek rá egy hatezer esztendővel ezelőtti, elszenesedett barackmagra. A mai Kína északi részén még most is vadon terem, arrafelé már Kr. e. 3000 évvel ezelőtt kedvelt gyümölcs volt.
Egy óbudai múmiasírból előkerült barackmag azt a feltevést igazolja, hogy a mi elődeink számára sem volt ismeretlen gyümölcs. Ez még apró, kemény volt, a közkedvelt, húsosabb kajszit itthon a török hódoltság idején kezdték nemesíteni és termeszteni. Jó talajra, kedvező éghajlatra talált nálunk, és gondos kezek munkájának köszönhetően a 16. század óta bőven terem.
Sárgabarackos gombóc
Enyhén sós vízben, héjában megfőzünk 1 kilónyi burgonyát, meghámozzuk, és még melegen áttörjük. Amikor kihűlt, 35 deka finomliszttel, 4 deka puha margarinnal és 2 tojással összegyúrjuk, s két cipót formázunk belőle. Próbaképpen bő, gyöngyözve forró vízben kifőzünk egy kis darab tésztát: ha túl lágy, kevés lisztet, ha túl kemény, egy kevés margarint gyúrunk még bele.
A töltelékhez (15-18 szem megmosott barackot számítva személyenként) néhány pillanatra forró vízbe mártjuk a gyümölcsöket, így könnyebben lehúzhatjuk a héjukat. Félbevágjuk, kimagozzuk, a magok helyére tisztított mandulát dugunk; összesen mintegy 30-35 szem hámozott, tisztított mandulára lesz szükségünk.
A tésztát belisztezett gyúrólapon 1 centi vastagra nyújtjuk, és kb. hatszor hat centis négyzetekre szabjuk. Mindegyik négyzet közepére egy mandulás barackot ültetünk, rájuk hajtogatjuk a tésztát, majd belisztezett tenyérrel gombócokká formáljuk.
Forrásban lévő, bő, sós vízbe eresztjük a gombócokat, egyszer óvatosan megkeverjük, nehogy letapadjanak, majd kifőzzük. Amikor feljöttek a víz felszínére, 1-2 perc után szűrőkanállal kiemeljük. Alaposan lecsöpögtetjük, és 8 deka vajban megpirított 10 deka zsemlemorzsába forgatjuk. Két evőkanál fahéjas porcukorral meghintjük, és tálaljuk.
Érdemes egyszerre nagyobb mennyiségű gombócot főzni, mert készen jól eltehető mélyhűtőbe. Vigyázat: nyersen nem lehet fagyasztani!
Sárgabarackos zabpehelyfelfújt
Felforralunk 1 liter tejet, 5 deka vajjal összekeverve, majd beleszórunk 25 deka zabpelyhet, amit kevergetve 4-5 percig főzünk. A tűzről lehúzva lefedjük, és hagyjuk duzzadni.
Közben megmosunk 80 deka érett sárgabarackot, félbevágjuk (ha túl nagyok, negyedelhetjük), és kiemeljük a magjukat. A gyümölcsöt összekeverjük 2 evőkanál citromlével, 2 evőkanál cukorral, 2 csomag vaníliás cukorral és 1 csipetnyi őrölt fahéjjal. Ezután 3 evőkanál cukrot habosra keverünk 3 tojássárgájával, és a már kihűlt zabpehelyhez adjuk, majd a kemény habbá felvert tojásfehérjét is lazán beleforgatjuk.
Egy közepes tűzálló tálat kikenünk diónyi vajjal, a zabpelyhes massza felét belesimítjuk, a barackot ráhalmozzuk, majd rásimítjuk a massza másik felét, és előmelegített sütőben, közepes lánggal (180 fokon) kb. 30 percig sütjük. Még langyosan, fahájas porcukorral meghintve kínáljuk.
Sárgabaracklekvár
Nincs párja az odahaza főzött lekvárnak, kompótnak! A készen kapható, nagy mennyiségben és nagyüzemi módon készültnek, bármilyen korszerű is, soha nem lesz hasonló íze, állaga.
Átválogatunk, megmosunk, forró vízbe dobva meghámozunk és félbevágva kimagozunk 3 kiló sárgabarackot. Érdemes érett barackokat választani, mivel azok könnyebben hámozhatók. A gyümölcs felét 1,5 kiló cukorral rétegezzük egy befőző (nagyobb) lábasba, majd egy napig állni hagyjuk. A másik felét turmixszoljuk, vagy merülőmixerrel pürésítjük, és felforraljuk.
Másnap felforraljuk a már leturmixszolt barackot és a cukros barackról leszűrt levet. Ezután hozzáadjuk az egészben hagyott kajszit, és óvatosan, 15 percig kevergetve főzzük. Vigyázzunk, nehogy a gyümölcs túlságosan összetörjön!
Azon forrón fertőtlenített, meleg vízzel félig telt tepsibe állított üvegekbe töltjük. Szárazgőzben hagyjuk kihűlni, azaz először újságpapírba, majd paplanba csomagoljuk, és csak másnap tesszük fel kamránk polcára, a végleges helyére. Amennyiben egyszerre nagyobb mennyiséget főzünk be, a többi hozzávalót is arányosan növeljük meg!
J. M.
A sárgabarack gyógyhatásairól
- A népi orvoslás szerint a szívre és a véredényekre gyakorolt hatása kiváló, egyúttal a hosszú élet forrása.
- Magját a szívizom erősítésére ajánlják, a mandulához hasonlóan.
- Rákmegelőző szerként és légúti megbetegedések gyógyítására is alkalmas. Az alternatív gyógyászat nagy jelentőséget tulajdonít a magban található B-17-vitaminnak, mivel az a rákos folyamatok kialakulását gátolja.
- Régóta tudjuk, hogy jótékonyan hat a renyhe bélműködésre. Tartalmaz még A-, C-vitamint, béta-karotint, kalciumot, foszfort és ként, emiatt rendszeres fogyasztását javasolják időseknek és fiataloknak egyaránt.
- Jótékonyan növeli a sejtek élettartamát, energiáját, a vérképzést, vízhajtó, méregtelenítő hatású, jó ellenszere a fertőzéseknek.
- A hideg, téli hónapok alatt aszalva is számottevő vitamin- és ásványianyag-forrás, kellemes csemege, amikor a friss gyümölcs már elérhetetlen.
- Jelentős kéntartalma miatt fontos alkotója a hajnak és a körömnek, hiánya a haj elvékonyodásához és a köröm töredezéséhez vezet, amit a sárgabarack rendszeres fogyasztása kiválóan helyrehoz. A gyümölcs magjának olaja természetes úton regenerálja a bőrt. Ez indokolja, hogy megtalálható a hidratáló krémekben, bőrradírokban és tusfürdőkben.