A hosszú élet fűszere
Kereskedelmi monopóliumáért háromszáz éven át harcoltak, a 15. században a nemesi konyha egyik legfontosabb kelléke volt. A ma már olcsó és könnyen elérhető fahéjat a legtöbben ételek ízesítésére használják, jótékony hatásairól kevesebben tudnak: a cukorbetegségtől a fogyókúrán át az ízületi gyulladásig szinte mindenféle betegségre gyógyír.
Aromás illata miatt a szépségiparban, finom ízéért a konyhában, rovarriasztó tulajdonságáért a kártevők ellen is alkalmazzák a fahéjat. Már az Ótestamentumban említést tesznek róla; kereskedelmi monopóliumáért háromszáz éven át folyt a küzdelem. Ma szinte minden háztartásban megtalálható, de a legtöbben csak ételízesítésre használják.
Pedig a megannyi betegség ellenszereként is emlegetett fűszer emberi szervezetre gyakorolt jótékony hatásait több tudományos kutatás igazolja. A londoni Imperial College tizenkét héten át tartó tanulmányt készített erről. A vizsgálatból kiderült, hogy napi két gramm fahéj elfogyasztása a II. típusú cukorbetegségben szenvedőknél jelentősen csökkenti a vércukor-, a trigliceridszintet és a koleszterint.
Csínján kell azonban bánni vele, ugyanis a benne található olajok, mint az eugonol és a kumarin, nagy mennyiségben mérgezők lehetnek, s olyan toxikus tüneteket produkálhatnak, mint a májkárosodás, vagy az allergiás bőr- és nyálkahártya-reakciók. Szakemberek szerint kismamáknak és gyomorfekélyben szenvedőknek nem ajánlott a fahéj fogyasztása.
Zsírégető csodaital
A fahéj közkedvelt a fogyókúrázók körében, ugyanis amellett, hogy serkenti az emésztőnedvek termelését és javítja az anyagcserét, az éhségérzetet is csökkenti. Reggeli mellé, illetve falási roham esetén készítsünk zsírégető csodaitalt: egy bögre 1,5%-os zsírtartalmú meleg tejhez adjunk hozzá 1 teáskanálnyi fahéjat, majd az italt lassan kortyolgatva fogyasszuk el!
Laktózérzékenyek limonádé formájában is elkészíthetik. Megtöltünk egy kisebb kancsót vízzel, ízlés szerint belevágunk mentát és citromot, majd az elkészült frissítőt megbolondítjuk két kávéskanálnyi fahéjjal. Olyan telítettségérzetünk lesz, mintha egy háromfogásos ebédet fogyasztottunk volna el.
Fiatalságelixír
A fűszer magas fenoltartalma miatt öregedésgátló hatással bír. Rendszeres fogyasztásának köszönhetően megakadályozza az olyan sejtkárosodásokat, amiket az egészségtelen ételekben található méreganyagok okozhatnak.
A pár perc alatt elkészíthető fiatalságelixírhez forrázzunk le két kisebb fahéjrudat, majd fedjük le, és hagyjuk állni tíz percig! Mézzel és citrommal is ízesíthetjük az italt, ami energizáló hatása miatt az öregkorral járó gyengeség orvoslására szintúgy alkalmas.
Vírus- és baktériumölő főzet
Légúti és meghűléses betegségekben, vagy ízületi gyulladásban szenvedők számára is gyógyír az erős baktérium- és vírusölő hatással, valamint gombaölő tulajdonsággal rendelkező fahéj. Két deci vízzel forrázzunk le két kávéskanálnyi hársfateát és egy kisebb rúd fahéjat, fedjük le, majd 15 perc elteltével ízesítsük hársfamézzel és citrommal! A főzet jótékony hatását szinte azonnal érezzük majd.
B. M.