Frisset és finomat a spájzból
Egyik nagy kedvencem a sóska, amely fanyar, kissé savanykás ízével, jellegzetes zöldjével már első találkozásunkkor megfogott, és máig emlékezetes színt vitt a gyermekkoromba. A sokáig reflexszerűen választott főzelékforma azonban merőben leegyszerűsítette a felhasználási lehetőségeket a konyhámban, egészen addig, amíg rá nem jöttem, hogy ez a levélke kitűnő alapja lehet egy levesnek. Az alábbi recept remek példa arra, hogy az ilyen egyszerű alapanyagok esetében is érdemes elengedni a fantáziánkat, csak jó sülhet (vagy főhet) ki belőle!
Sóskaleves
15-20 dkg sóska
3 ek olaj
1 hagyma
30 dkg burgonya
8-10 dl alaplé
1,5 dl tejföl
Először a hagymát aprítjuk fel, majd felkockázzuk a burgonyát. A forró olajon megpirítjuk a hagymát, rádobjuk a burgonyát, sózzuk, borsozzuk, és fedő alatt körülbelül negyed óra alatt puhára pároljuk. Ekkor felöntjük a forró alaplével, és ha szépen bugyog, hozzáadhatjuk az alaposan megmosott és durvára szelt sóskaleveleket. Amint ezek puhulni kezdenek, a levest lehúzzuk a tűzről, és – belekeverve a tejfölt – krémes állagúra turmixszoljuk. A tányérban tejföllel díszítjük.
*
Egy idilli vasárnapi reggelihez hozzátartozik valami finom péksütemény. A legmegbízhatóbb, ha a klasszikus étkeknél a sütés nagy klasszikusait hívjuk segítségül. Fonott kalács, kuglóf, farsangi fánk témában rendszerint Móra Ferencnéhez „fordulok”, akiről tudvalevő, hogy nyugodt derűvel zsúrozta el férje egész írói életművét, a konyháját viszont sikerült olyan tökélyre fejlesztenie, hogy híre messze földre elért. Ő márványosra gyúrja ezt a kuglófot, én viszont időnként inkább teleteszem jó minőségű étcsokoládéval, kakaóporral, hogy jó sötét tésztát kapjak, amit aztán nyakon önthetek egy kis citromos fondant-nal.
Kuglóf
8 tojás sárgája
5 dkg vaj
15 dkg porcukor
1 csomag vaníliás cukor
50 dkg liszt
3 dkg élesztő
1,5 dl tej
6 dkg mazsola
20 dkg étcsokoládé vagy fele-fele arányban csokoládé és kakaópor
A tojások sárgáját a vajjal, egy csipet sóval és a cukrokkal habosra keverjük. Beleszitáljuk a lisztet, hozzáadjuk a kevés tejben felfuttatott élesztőt és a másfél deci tejből annyit, hogy könnyű tésztát kapjunk. Beleadagoljuk a mazsolát is, majd jöhet a csokoládé vagy a kakaópor. Ha márványos kuglófot szeretnénk, csak a tészta felébe gyúrjunk csokoládét, majd ezt göngyöljük össze a világos tésztával.
Vajjal kikent, vagy szilikonformában körülbelül duplájára kelesztjük, majd 180 fokos sütőbe toljuk, és megsütjük. Ha kihűlt, kiborítjuk, és bevonjuk citromos gyorsfondant-nal. Ehhez egy fél citrom levét elkeverjük annyi porcukorral, hogy nyúlós, de még ne híg masszát kapjunk. Ezt nem kell kenni, csak locsolni, így is szépen eloszlik majd a kuglóf tetején, ha türelmesek vagyunk.
*
Hó végén, amikor elapadnak a tartalékok, sokat könnyíthet rajtunk egy-két jól bevált trükk, amivel megkímélhetjük a pénztárcánkat úgy, hogy közben mégsem kell lemondanunk a jó ételekről. Ilyenkor felvágott helyett például elkészíthetjük az alábbi receptet, amelynek cifrázásában csak a képzelet szabhat határt.
Házi krémsajtváltozatok
1 pohár tejföl
1 pohár natúr joghurt
só, bors, zöld és/vagy egyéb fűszerek
Egy tésztaszűrőbe tiszta konyharuhát teszünk, mély edényre állítjuk, s beleborítjuk a tejfölt és a joghurtot, amikből ily módon körülbelül egy nap alatt kicsöpög minden savó. Ha további egy napig hagyjuk így pihenni a hűtőben, még tömörebb masszát kapunk, amely már könnyűszerrel formázható is lesz.
Tetszés szerint snidlinggel, petrezselyemmel, bazsalikommal, aszalt paradicsommal vagy éppen újhagymával, sóval-borssal ízesíthetjük. Hűtőben több mint egy hétig eláll. Pirítósra, de puha kenyérre is kenhetjük, jó mártogatósként chipsszel vagy tortillával, sőt a csípős, paradicsomos salsa is kiválóan illik hozzá.
*
Az oldalas számomra a húsok királya. A hajnali disznóvágáson egyik első csemegeként körbehordozott, frissen lepirított, zsíros hús persze nem hasonlítható össze a hentesnél sokadik naposan megvásárolt üzemi példányokkal, de azért ezekből is ki lehet hozni ezt-azt. A most következő az egyik kedvenc receptem. Ráadásul igen energiatakarékos is!
Ragacsos oldalas
kb. 1 kg sertésoldalas
2 rész édes chiliszósz
1 rész áfonyalekvár
1 rész szójaszósz
só, bors
A húsból azért érdemes sokat venni, mert a két-három órás sütési idő alatt jelentősen összezsugorodik majd. Semmi más dolgunk nincs, mint az oldalast a csontok között csíkokra vágni, majd belehempergetni a chiliszószos-áfonyás-szójás pácba és egy éjszakára pihenni hagyni.
Másnap tegyük át a húst egy nagy sütőzacskóba (vagy légmentesen zárjuk le a tepsit alufóliával), és toljuk a 160 fokos sütőbe legalább két órára. Ezalatt a hús karamellizálódik, és omlós, mégis ropogós lesz. Sült krumplival, párolt zöldségekkel tálaljuk!
*
A böjt beálltával gyakran kerülünk zavarba, annál is inkább, mert a téli időszakban rendszerint sokkal több húst fogyasztunk, mint az év többi hónapjában. Ilyenkor jöhetnek a jó ötletek, amik felserkentik kedvünket a zöldségfogyasztásra, és amik előkészítik a terepet a hamarosan érkező tavaszi zöldségeknek is. Főételnek, de köretként is kitűnően beválik az alábbi recept.
Kéksajtos brokkoli
1 közepes fej brokkoli
1 gerezd fokhagyma
8 dkg kéksajt
80 ml tejszín
diónyi vaj
só, bors
Dobjunk a forró serpenyőbe egy diónyi vajat, és amikor sisteregni kezd, préseljük bele a fokhagymát! Ha már illatozik, tegyük rá a megmosott, kisebb rózsákra szedett brokkolivirágokat, sózzuk, borsozzuk, majd lefedve hagyjuk párolódni közepes lángon. Ha félő, hogy odakap, önthetünk alá egy kevés forró vizet vagy alaplét.
Amikor már beleszalad a villa, de még nem túl puha, ráreszeljük a sajtot, és meglocsoljuk kevés tejszínnel. Átforgatjuk, újra felhevítjük, és már tálalhatjuk is!
*
A Svájccal és Franciaországgal is határos Piemont festői tartományában született, és onnan terjedt el az egész világon az egyik legfinomabb olasz desszert, a panna cotta. A szó maga főtt tejszínt jelent, amelyet különféle gyümölcsragukkal, csokoládéval, karamellel, alkalmanként mogyoróval tálalnak. Az én verzióm egyenesen Ausztráliából érkezett. A legkedvesebb barátnőm által a világ minden tájáról összeválogatott, kézzel írt receptkönyvben szerepel, ami számomra önmagában is garancia arra, hogy jól kipróbált házi édességgel van dolgunk. Nemegyszer meg is győződtem már, milyen remekül működik ez a recept, amely – megőrizve az eredeti olasz édesség legfontosabb összetevőit – egy kis csavart is visz a „műbe”.
Joghurtos panna cotta
4 kisebb pohár natúr joghurt
375 ml habtejszín
4 ek porcukor
10 g zselatin
1 rúd vanília kikapart magjai
A tejszínt a cukorral melegíteni kezdjük, kikapart magjaival együtt beletesszük a hosszában kettévágott vaníliarudat. Folyamatos keverés közben hozzáadjuk a zselatint, majd a joghurtot is. Kelyhekbe vagy bevizezett pudingformákba öntjük, és hűtőbe tesszük, hogy megdermedjen, és jól lehűljön.
Én langyos szilvasziruppal szoktam tálalni. Ehhez 6-8 szem szilvát tíz perc alatt összeforralok erősen cukros vízben, és ha már jó sűrű a szósz, hozzáadok néhány csepp rózsavizet. Így feledhetetlen!
Juhász Zsófia